شماره امروز: ۵۴۷

گزارش «تعادل » از روند حرکت شاخص‌های بازار سرمایه

| | |

یک روز بعد از اینکه شاخص کل بورس حدود ۱۰۰۰ واحد افت کرد، قیمت‌ها با رشد مواجه شد

گروه بورس|

یک روز بعد از اینکه شاخص کل بورس حدود ۱۰۰۰ واحد افت کرد، قیمت‌ها با رشد مواجه شد و این شاخص بیش از ۳۰۰۰ واحد رشد را تجربه کرد. بر اساس اطلاعات این شاخص تنها طی یک روز گذشته به میزان 1.52 درصد صعود کرد.

روز گذشته (سه‌شنبه) شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس و اوراق بهادار تهران ۳۲۲۰ واحد رشد کرد و تا رقم ۲۱۵ هزار و ۹۱ واحدی بالا رفت. شاخص کل هم‌وزن نیز پس از ۷۸۶ واحد افزایش رقم ۴۷ هزار و ۵۳۴ را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور پس از ۴۲۲۴ واحد رشد تا عدد ۲۴۲ هزار و ۸۲۵ بالا رفت و شاخص بازار اول و بازار دوم هر کدام به ترتیب ۲۵۹۲ و ۵۳۷۹ واحد رشد کردند. فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، پتروشیمی پارس و صنایع مس ایران هر کدام به ترتیب ۳۶۶، ۲۱۲، ۱۹۲ و ۱۷۵ واحد به رشد شاخص‌های بازارهای سرمایه کمک کردند اما در طرف مقابل نفت بهران، شرکت ارتباطات سیار ایران، توسعه معادن و فلزات و پرداخت الکترونیک سامان کیش هر کدام به ترتیب ۵۸، ۵۵، ۱۵ و ۱۳ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص‌های بازار سرمایه را به جای گذاشتند.  

فولاد مبارکه بیشترین سهم را از نوسانات شاخص بازار سرمایه از آن خود کرد. ارزش معاملات این سهم دیروز به ۱۹.۴ میلیارد تومان رسید. این در حالی است که ارزش معاملات کل گروه فلزات اساسی حدود ۷۷.۴ میلیارد تومان بود و حجم کل این معاملات به ۱۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت. نوسان قیمت سهم‌ها در گروه فلزات اساسی دیروز اکثرا کمتر از دو درصد بود.

اما گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری روز خاصی را تجربه کردند؛ به طوری که بیشترین ارزش معاملات را از آن کردند و حجم معاملات‌شان به رقم ۹۶۱ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. ارزش معاملات این گروه به حدود ۱۲۵ میلیارد تومان دست یافت.

وقتی به تابلوی معاملات این گروه نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بیشتر سهم‌های بانکی با رشد بیش از سه درصد در قیمت پایانی مواجه شدند و صف‌های پایدار خرید برای برخی از سهم‌ها مشهود است.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز ارزش معاملات به حدود ۸۷ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این گروه به رقم ۴۷۸ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.در گروه خودرو سهم‌ها بیشتر با روند افزایشی در قیمت سهام مواجه شدند  و مابقی گروه‌ها و سهم‌های تأثیرگذار نیز رشد قیمت را تجربه کردند. ارزش معاملات بورس تهران دیروز به رقم ۱,۲۱۰ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم ۳.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. همچنین تعداد معاملات این بازار عدد ۲۶۲ هزار و ۴۰۰ تجربه کرد. دیروز نمادهای پربیننده بورسی در گروه شرکت‌های بانک، خودرو، سیمانی و ماشین‌سازی بوده است. نمادهای پربیننده شامل وتجارت با قیمت هر سهم 410 ریال، وبملت با قیمت هر سهم 3516 ریال، خساپا با قیمت هر سهم 1266 ریال، خودرو مربوط به ایران خودرو هر سهم 4283 ریال، بترانس مربوطه به ایران ترانسفو هر سهم 6638 ریال، فلوله، فولاد بوده‌اند.

  رشد 21 واحدی فرابورس

دیروز در فرابورس ایران شاخص کل افزایشی بوده و با رشد 21 واحد به رقم 2 هزار و 644 واحد رسید.

روز گذشته معامله‌گران فرابورس بیش از 960 میلیون سهام و حق تقدم در قالب 144 هزار نوبت معامله و به ارزش 660 میلیارد داد و ستد کردند.

روز گذشته نمادهای دماوند، مارون، شاوان، سمگا، شپاس، هرمز، در تقویت شاخص کل بورس اثرگذار بودند و نماد زاگرس مربوط به پتروشییمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پربیننده فرابورس مربوط به شرکت ذو‌آهن اصفهان، توسعه وعمران استان کرمان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و بانک دی بودند.

دیروز با پیام ناظر بازار برخی نمادها مانند رتکو، سصوفی، وآذر، متوقف شدند.

همچنین نماد خچرخش، دلر، سیلام، بازگشایی شدند. نماد غشاذر نیز بازگشایی شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران