شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وضعیت انتشار صکوک در جهان در سه ماه نخست ۲۰۱۹: در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۳۹.۵ میلیارد دلار صکوک در جهان منتشر شد که مالزی با ۱۳.۹ میلیارد دلار بیشترین سهم (۳۵.۱ درصد) را در این انتشارها داشت.

   وضعیت انتشار صکوک در جهان در سه ماه نخست ۲۰۱۹: در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۳۹.۵ میلیارد دلار صکوک در جهان منتشر شد که مالزی با ۱۳.۹ میلیارد دلار بیشترین سهم (۳۵.۱ درصد) را در این انتشارها داشت. به گزارش سنا، اندونزی با ۶.۷ میلیارد دلار، ۱۷ درصد از حجم کل صکوک منتشره را در جهان در این سه ماه به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت و سپس عربستان سعودی با ۶.۱ میلیارد دلار و سهم ۱۵.۳ درصدی در جایگاه سوم ایستاد. موسسه رتبه‌بندی RAM  اعلام کرد: انتظار می‌رود با توجه به خیز اندونزی برای انتشار صکوک دولتی در راستای برنامه سرمایه‌گذاری‌های پایدار، شاهد افزایش حجم صکوک منتشره توسط این کشور باشیم و در طرف دیگر، مشکل کسری بودجه عربستان سعودی نیز ممکن است این کشور را به سمت انتشارهای بیشتر صکوک سوق دهد. بر اساس گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، مالزی در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته ۵۴.۴ درصد افزایش حجم انتشار صکوک داشته و عامل اصلی آن معرفی اسناد اسلامی درون بانکی بانک نگارای مالزی (BNIB) است که در ماه مارس سال جاری معرفی و منتشر شد. این ابزار مالی اسلامی بر اساس عقد مرابحه و به منظور حمایت از توسعه نقدینگی بازارهای مالی داخلی این کشور راه‌اندازی شد و دارایی مبنای انتشار آن فرآورده‌های روغن پالم یا دیگر کالاهای با نقدشوندگی بالا است .

   آوار امریکا و چین بر سر بورس‌های جهان:معاملات دیروز بورس‌های جهانی کاملا تحت تاثیر اخبار مذاکرات تجاری قرار گرفت و با ریزش شدید شاخص‌ها در اکثر بورس‌های دنیا مواجه شد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، تشدید اختلافات تجاری بین امریکا و چین بار دیگر موجب افزایش نگرانی معامله‌گران از روند آتی بازار شده است. بر اساس این گزارش، چین در پاسخ به اعمال تعرفه‌های جدید امریکا اعلام کرد تعرفه بر واردات کالاهایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار از امریکا را افزایش خواهد داد و امریکا نیز تهدید کرده است تمام کالاهای چینی را مشمول تعرفه خواهد کرد. در بورس وال‌استریت، شاخص «داو جونز» که مهم‌ترین شاخص بورسی امریکا محسوب می‌شود با ریزش سنگین ۶۱۷.۳۸ واحدی (معادل ۲.۴ درصد) در سطح ۲۵ هزار و ۳۲۴ واحد بسته شد. این ریزش که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون مشاهده نشده بود محدود به داو جونز نبود و شاخص «نزدک کامپوزیت» نیز با ریزش سنگین ۳.۴ درصدی تا محدوده ۷۶۴۷.۰۲ واحد عقب نشست. قبل از اقدامات جدید چین و امریکا، بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار انتظار امضای یک توافق جدید بین طرفین را داشتند. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا تلویحاً به خبرنگاران گفته است مهلتی دو تا سه هفته‌ای را برای تعیین تکلیف نتایج مذاکرات در نظر گرفته است. بورس‌های چین نیز روز بسیار بدی را سپری کردند به گونه‌ای که شاخص‌های «شانگهای کامپوزیت» ۰.۴۴ درصد و «شنژن کامپوزیت» بیش از ۰.۲۶ درصد ریزش کردند. در هنگ کنگ شاخص «هانگ سنگ» کار خود را با ریزش ۲ درصدی به پایان رساند. در دیگر معاملات مربوط به آسیا، شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ۱.۱۹ درصد عقب نشست که در این بین نمادهای بانکی ریزش سنگینی داشتند. شاخص «کسپی» بورس سئول کره جنوبی ۰.۱ درصد و شاخص «ای‌اس‌ایکس» بورس سیدنی ۱.۱۴ درصد در مقایسه با روز قبل کاهش یافتند. در معاملات طلای سیاه، قیمت‌ها بر خلاف بورس رو به صعود بود به گونه‌ای که هر بشکه نفت برنت با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۷۰.۳۱ دلار و هر بشکه نفت برنت با ۰.۲ درصد افزایش به ۶۱.۱۶ دلار رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران