شماره امروز: ۵۴۷

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

| کدخبر: 144375 | |

در شرایطی که هم‌اکنون از نظر اقتصادی پدید آمده است حتی ابزارهای مصرفی هم تبدیل به ابزارهای سرمایه‌ای شده‌اند که این موضوع به ضرر اقتصاد است.

در شرایطی که هم‌اکنون از نظر اقتصادی پدید آمده است حتی ابزارهای مصرفی هم تبدیل به ابزارهای سرمایه‌ای شده‌اند که این موضوع به ضرر اقتصاد است. از طرف دیگر هم دارایی‌های مالی جزیی از دارایی‌های سرمایه‌گذاری هستند که افراد می‌توانند به منظور حفظ ارزش دارایی‌های خود از این ابزارها استفاده کنند. محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار به پایگاه خبری سنا، گفت: بنگاه‌های بزرگ اقتصادی با دارایی مالی زیاد، می‌توانند با کمک ابزارهای متنوعی که در بازار سرمایه وجود دارد، اقدام به تامین مالی کنند. در حقیقت این ابزارها می‌تواند پشتوانه مطمئنی برای تامین مالی شرکت‌ها باشد.

وی در این خصوص افزود: به عنوان مثال ناشرانی که به دنبال تامین مالی هستند، می‌توانند برای تامین مالی، اقدام به انتشار اوراق اجاره سهام یا انتشار اختیار فروش تبعی کنند. این ابزارها موجب می‌شوند که هم سهم و دارایی ارزشمند مالی خود را از دست ندهند و هم تأمین مالی به نحو احسن صورت بگیرد. خدابخش در خصوص عکس‌العمل حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار کنونی بیان کرد: با توجه به حجم معاملات مشخص است که اغلب فروشنده‌ها در بازار سهامداران حقیقی هستند، سهامداران حقوقی، صندوق‌ها و سبدگردان‌ها نیز این روزها در حال خرید سهام هستند. ارزندگی سهام شرکت‌ها برای حقوقی‌ها در شرایط کنونی اثبات شده، به همین دلیل این دسته از سهامداران حقوقی با توجه به اشراف و آگاهی کامل نسبت به بازار، خریدهای سودمندی را انجام می‌دهند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با اشاره به لزوم هوشیاری سهامداران حقیقی بیان کرد: سهامداران حقیقی باید بر این نکته آگاه باشند که سهام داران حقوقی زمانی اقدام به خرید سهام می‌کنند که بازار و سهام شرکت‌ها ارزنده تلقی شوند. در عین حال، سهامداران حقیقی باید به ارزش سرمایه‌گذاری‌های خود توجه داشته باشند. با توجه به اینکه بازار سرمایه، بازاری بلندمدت برای سوددهی است، لذا توصیه می‌شود سهامداران با عجله اقدام به فروش نکنند و با صبر و شکیبایی در شرایط فعلی، در شرایط تعادل بازار اقدام به فروش کنند. وی ادامه داد: هیجانات در شرایط کنونی به ضرر سهامداران حقیقی است به همین جهت توصیه می‌کنم که ارزش ذاتی سهم را در نظر گرفته و دید بلندمدت داشته باشند . همچنین سبد سهام خود را متنوع کرده و به صنایع مختلف ورود کنند تا بتوانند از کلیت بازار استفاده کنند. خدابخش گفت: ابزارهایی وجود دارد که سهامداران حقیقی بتوانند ریسک سرمایه خود را در شرایط فعلی پوشش دهند و از این ابزارها برای کاهش ریسک خود بهره ببرند.

وی در خصوص ابزار فروش استفراضی بیان کرد: دستورالعمل فروش استقراضی در مراحل نهایی است و تا چند ماه آینده به سرانجام می‌رسد. لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند تا آن زمان از ابزارهای دیگری مانند آتی سبدها، استفاده کرده و در مقابل ریسک خود را ایمن کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران