شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه بیان کرد

| | |

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد چشمگیر بازار در روزهای اخیر و به ویژه صعود ۵۲۰۰ واحدی روز دوشنبه شاخص گفت:

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد چشمگیر بازار در روزهای اخیر و به ویژه صعود ۵۲۰۰ واحدی روز دوشنبه شاخص گفت: چنانچه بخواهیم به بررسی درست دلایل رشد فعلی شاخص دست یابیم، باید ابتدا دلایل افت بازار در حدود ۶ ماهه اخیر را مورد بررسی قرار دهیم که این دلایل را می‌توان در سه دسته مورد بررسی قرار داد.

 علیرضا کدیور در تشریح این دلایل افزود: مساله اول یا اثرگذارترین دلیل افت بازار سرمایه در انتهای دهه اول مهر، افت قیمت‌های جهانی در آن مقطع زمانی بود که در طی سه ماهه پاییز گذشته رخ داد و بازار جهانی و به تبع آن بازار سرمایه ما را نیز تحت تاثیر خود قرار داد. مساله دوم نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن تحریم‌ها و نگرانی بازار از آثار تحریم بر شرکت‌ها و به ویژه شرکت‌های صادرات محور و سومین عامل بحث کاهش نرخ ارز به دلیل دخالت‌های بانک مرکزی در بازار ارز بود. وی با بیان اینکه بازار پس از اصلاح شدید مهرماه به استراحت طولانی و دور از انتظاری پرداخت، درباره دلایل وقوع نوسان‌های کوچک بازار تا پایان سال ۹۷ گفت: با وجود پیش بینی تحلیل گران مبنی بر رشد دیگر بازار سرمایه و شکستن سقف قبلی شاخص در ماه‌های انتهایی سال ۹۷ می‌توان گفت دلایلی سبب رخ ندادن این صعود شد و رشد آن به اوایل سال جاری موکول شد.

  دلایل رشد فعلی بازار

این کارشناس بازار سرمایه ضمن گفت‌وگو با سنا در خصوص دلایل رشد کنونی بورس خاطرنشان کرد: دلیل اول افزایش قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها و نفت بوده که باعث جبران افت‌های پاییز نیز شده است. دوم رشد نرخ ارز از محدوده ۱۰ هزار تومان به ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان بود. سوم گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها و به ویژه شرکت‌های صادرات محور است که بر اساس عملکرد خود در مدت اجرای تحریم‌ها منتشر کرده‌اند و نشان از عدم تاثیرپذیری آنچنانی شرکت‌ها از تحریم‌ها بوده است؛ چراکه تحریم‌ها آثار آنچنانی روی فروش شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های صادرات محور نداشته است. وی عامل چهارم تاثیرپذیری بازار به ویژه در روزهای اخیر را اخبار منتشر شده مبنی بر کاهش یا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در مراودات اقتصادی عنوان کرد و تصریح کرد: این مساله که اخیرا نیز اتفاق افتاده است و روی همه شرکت‌ها اعم از صادرات محور و غیر صادراتی تاثیرگذار بوده، تحلیل بازار را به سمت این مساله برده است که دیگر دلار ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت و همه شرکت‌ها ارز مبنای فعالیتشان همان ارز نیمایی یا همان ارز ۸ تا ۹ هزار تومانی است. کدیور تداوم رشد فعلی بازار سرمایه را نیازمند توفیق صنایع در فعالیت‌ها فعلی دانست و گفت: با فرض ثبات در شرایط فعلی چنانچه شرکت‌ها و صنایع بورسی بتوانند به فروش خود در شرایط تحریم ادامه دهند و نتایج مثبتی را از این فعالیت‌ها همچنان در گزارش فعالیت‌های آنها شاهد باشیم می‌توانیم به تداوم رشد و رونق بازار سرمایه نیز امیدوار باشیم.

  فعالیت در بازار همواره به تحلیل نیاز دارد

کدیور برخی سرمایه‌گذاری در صنایع و شرکت‌ها را در جهش‌های بازار سرمایه فاقد تحلیل درست ارزیابی کرد و گفت: آنچه همواره در صعودهای اینچنینی بازار و همچنین ریزش‌های شدید همواره شاهد هستیم این است که هر سهمی در دوره صعود حتی با بنیاد ضعیف مورد اقبال قرار می‌گیرد، همچنین هر سهمی حتی با بنیاد قوی و ارزنده از ریزش بازار مصون نمی‌ماند و سهامدار بعضا ناآگاه از آن خارج می‌شود.این در حالی است که ممکن است در سهام با بنیاد ضعیف سهامدار سهم را در سقف قیمتی و تحت تاثیر جو بازار خریده باشد یا سهام با بنیاد قوی در کف قیمتی باشد و تحلیل‌ها نشان از رشد آن داشته باشد.

وی عدم توجه بازار به تحلیل را عامل اصلی متضرر شدن برخی سرمایه‌گذاران بورسی در شرایط افت و خیزهای چشمگیر بازار عنوان کرد و یادآور شد: چنانچه سرمایه‌گذار بدون دانش اولیه اقدام به خرید و فروش کند، نه تنها امکان از بین رفتن سرمایه او وجود دارد، بلکه می‌تواند خود به عنوان یک تجربه ناموفق و تبلغ منفی برای بازار سرمایه تلقی شود.بنابراین فعالیت در بازار در شرایط خوشبینی محض یا بدبینی محض هر دو هم به بازار و هم به سرمایه‌گذار آسیب می‌زند.

  شاخص تا کجا صعود می‌کند؟

این کارشناس بازار سرمایه رشد فعلی بازار سرمایه را با فرض ثبات شرایط فعلی ادامه‌دار پیش بینی کرد و گفت: اکنون که بازار تحت تاثیر عوامل مختلف توانسته است رشد مناسبی را تجربه کند و امروز از ۲۰۰ هزار واحد نیز گذشته است، می‌تواند با رشد کوتاه‌مدت ۵ تا ۱۰ هزار واحدی به استراحت برود. وی با اشاره به فصل برگزاری مجامع به عنوان مهم‌ترین رویداد پیش روی بازار سرمایه در ماه‌های آتی افزود: شاخص ممکن است پس از رشد فعلی و استراحت کوتاه‌مدت تا ماه‌های تیر و مرداد و زمان برگزاری مجامع، بار دیگر صعود را تجربه کند که این صعود می‌تواند با فرض ثبات در شرایط فعلی تا ۲۲۰ هزار یا حتی ۲۴۰ هزار واحد رخ دهد.در این میان باید به مسائل دیگر تاثیرگذار بر صنایع و سهام نیز بی‌توجه نبود و در پیش بینی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها آنها را نیز لحاظ کرد.

  بازار، بی‌اعتنا به تحریم‌ها

عضو پیشین هیات‌مدیره فرابورس از تمدید معافیت‌های نفتی ایران به عنوان فاکتوری مهم و تاثیرگذار در روند بازار سرمایه یاد کرد و تصریح کرد: هر چند که هنوز هیچ چیز درباره تمدید این معافیت‌ها بطور روشن بیان نشده است و باید تا زمان مشخص شدن آن صبر کنیم، بازار خوشبینی مفرط درباره آینده را در پیش گرفته و با توجه به دوره ریزشی بازار در زمان نزدیک شدن به اجرای تحریم‌ها در آبان باید گفت که این مساله نشان‌دهنده افراط و تفریط در پیش بینی عموم سرمایه‌گذاران است. وی با اشاره به برخی تحلیل‌ها در بعد جهانی برای تمدید این معافیت‌ها برای ۴ کشور گفت: چنانچه این معافیت‌ها نیز تمدید شود، ممکن است برخی صنایع با توجه به محدودیت‌های دیگری همچون اجرایی نشدن کانال مالی نتوانند به فروش خود ادامه دهند و این امر تاثیر خود را در گزارش‌های آنها نشان دهد. این در حالی است که هر آن ممکن است این برنامه‌ها نیز عملی شود و شرایط به سمت بهبود پیش برود. بنابراین توجه به اخبار تاثیرگذار بر بازار سرمایه می‌تواند سرمایه‌گذاران را در تحلیل درست‌تر یاری کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران