شماره امروز: ۵۴۷

کارشناسان بازار سرمایه تشریح کردند

| کدخبر: 142499 | |

کارشناسان اقتصادی ضمن برشمردن اتفاق‌های تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه روند پیش روی بازار برای روز‌‌های آتی را پیش بینی کردند. به گزارش ایرنا، فرهاد رمضان در خصوص دلایل رشد شاخص بورس طی چند وقت اخیر گفت:

کارشناسان اقتصادی ضمن برشمردن اتفاق‌های تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه روند پیش روی بازار برای روز‌‌های آتی را پیش بینی کردند. به گزارش ایرنا، فرهاد رمضان در خصوص دلایل رشد شاخص بورس طی چند وقت اخیر گفت: هفته گذشته بازار تحت تاثیر افزایش قیمت دلار قرار گرفت و بخشی از فعالان بازار تصور کردند که با افزایش قیمت دلار ارزش دارایی شرکت‌هایی که از دارایی ثابت بیشتری برخوردارند صعودی می‌شود. به گفته وی، شرکت‌های صادرات محور که درآمدهایی را از محل افزایش قیمت ارز کسب کردند با اقبال زیادی همراه شد. وی خاطرنشان کرد: به دلیل رشد بازار موازی که از قبل ایام نوروز اتفاق افتاده بود بسیاری از فعالان اقتصادی ریسک بالایی را برای بازار طلا و سکه متصور شدند که این امر باعث شد تا بازار سرمایه که به عنوان اهرمی برای کنترل نقدینگی و سرمایه‌های فعالان بازار محسوب می‌شود سرمایه‌های بیشتری را به سمت خود جذب کند. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به دلیل تعطیلات ایام نوروز بسیاری از فعالان اقتصادی در بازار غایب بودند اما هفته گذشته که نخستین هفته فعالیت‌های اقتصادی بود، زمینه افزایش تقاضا و معاملات در بازار سرمایه را فراهم کرد. رمضان با بیان اینکه بازار سرمایه تا فصل برگزاری مجامع به صورت تناوبی با روند مثبتی همراه خواهد بود، گفت: شاید بتوان تا یک ماه آینده که فصل برگزاری مجامع است دوران خوبی را برای بازار سرمایه پیش بینی کرد و به نظر می‌رسد که اقبال خوبی را نسبت به دیگر بازارها تجربه کند. وی خاطرنشان کرد: سیاست حمایتی که تیم اقتصادی دولت در نظر می‌گیرد علاوه بر تداوم و استمرار رشد منطقی بازار سرمایه زمینه کاهش هیجان بازار و نیز ورود سرمایه‌های در اختیار فعالان بازار به سمت بازار سرمایه را فراهم می‌کند. این کارشناس بازار سرمایه به صنایعی که در بازار با اقبال بیشتری روبرو بودند نیز اشاره کرد و گفت: صنعت سیمان در بورس در چند سال گذشته به دلیل هزینه‌های عمرانی دولت با عملکرد چندان مطلوبی همراه نبود و روند ثابتی را در پیش گرفته بود اما این صنعت هفته گذشته با استقبال بسیار زیادی مواجه شد. وی افزود: صنایع دامپروری و کشاورزی از دیگر صنایعی بودند که به دلیل افزایش تقاضا سهامداران زیادی را به سمت خود جذب و زمینه افزایش قیمت این صنعت را فرهم کرد. رمضان با بیان اینکه صنایع ساختمانی از دیگر صنایع پرطرفدار بازار سرمایه در هفته گذشته بود، گفت: سهام این صنعت در شش ماه دوم سال گذشته رشد بسیار کم و منطقی را تجربه کرد اما هفته گذشته درخشش خوبی را از خود نشان داد. وی درباره چشم‌انداز بازار نیز گفت: روند رشد شاخص در بازار با آهنگ و نوسان اندک همراه است اما بطور حتم تا زمان برگزاری مجامع که از ۱۵ خرداد تا ۱۵ تیر ماه است شاهد روندی مثبت و رو به رشد در بازار سرمایه خواهیم بود.

   روی خوش بازار

از سویی دیگر، عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با سنا، ارایه گزارش دوازده ماهه و آغاز مجامع شرکت‌ها در بهار آینده را بر مثبت بودن بازار موثر دانست و افزود: این اتفاق اثرگذاری بهتری در وضعیت شرکت‌ها دارد، به‌طوری‌که بر سودآوری و افزایش انگیزه سهامداران موثر است. این کارشناس بازارسرمایه در ادامه به روند بازار در سال ۹۷ ‌اشاره کرد و توضیح داد: سال ۹۷ به علت جهش قیمت ارز و فلزات اساسی و نفت به عنوان محرک‌های اصلی رشد بازار با رشد توفانی بورس به خصوص در شش ماه نخست مواجه بودیم. این وضعیت بر تولید و فروش شرکت‌ها تاثیر زیادی گذاشت و در بسیاری مواقع نسبت به پیش‌بینی‌ها فراتر رفت و به نظر می‌رسد، می‌توانیم این وضعیت را در سال جاری نیز متصور باشیم. ثابت ادامه داد: البته در خصوص تداوم این روند، نگرانی‌هایی هم وجود دارد، به این معنی که باید دید، تداوم سودآوری شرکت‌ها با توجه به تشدید تحریم‌ها و احتمال تهدید آنها وجود دارد یا خیر. این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: نوسانات قیمت دلار بر روند سودآوری شرکت‌ها تاثیر زیادی دارد. بر این اساس، باید دید شرکت‌ها در سال ۹۸ چه پیش‌بینی برای دلار خواهند داشت، هرچند که به نظر می‌رسد این تغییر خاصی در این خصوص نداشته باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران