شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از نقش آفرینی فاکتورهای پولی در بورس گزارش می دهد

| کدخبر: 142316 | |

اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که روند آتی سود بانکی، روند نزولی خواهد بود.

گروه بورس|

اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که روند آتی سود بانکی، روند نزولی خواهد بود. به طور ذاتی چنین خبری می تواند به عنوان محرکی برای بورس به شمار آید و در شرایط فعلی که بازار، رو به رشد است و عوامل بسیاری از روزهای ابتدایی سال جاری، سبز‌پوشی بازار را پوشش می دهند، مزید بر علت رشد شده است.

رصد اخبار بین المللی بازار کالاهای اساسی به طور خاص در فولاد و سنگ آهن نیز خبر از رشد بیش از پیش فلزات در آینده نزدیک دارد که این موضوع نیز به بهبود وضعیت بورس تهران دامن زده است.

بازار سهام در روزهای سپری شده سال 98  با افزایش بیش از ۹ درصدی شاخص کل مواجه بود. این صعود مدت‌ها با محوریت سهام کوچک‌تر صورت پذیرفت؛ هر چند دامنه  فضای مثبت روزهای اخیر تا حدودی به نمادهای بزرگ‌تر نیز سرایت کرده است.

در رفتارشناسی کنونی بازار سهام بار دیگر می‌توان به میانداری سرمایه‌گذاران حقیقی اشاره کرد که با استفاده از فرصت تعطیلات و غیبت عرضه‌کننده حقوقی بزرگ، نوک پیکان تقاضا را به سوی صنایع کوچک‌تر نشانه رفتند و رونق مطلوبی را از این رهگذر در سهام گروه‌های سیمانی، قندی، ساختمانی، دارویی و خودرویی و برخی تک‌سهم‌ها رقم زدند.

با این حال، با بازگشت بورس به ایام کاری عادی و نیز نگرانی از برخی تنش‌های سیاسی، احتمال حاکم شدن سایه احتیاط بر فضای معاملات وجود دارد. به این ترتیب، با قرار گرفتن شاخص بورس در فاصله حدود یک درصدی از اوج ۱۹۵ هزار واحدی مهر‌ماه سال گذشته، بازار سهام در کوتاه‌مدت با یک مقاومت تاریخی درگیر خواهد شد که عبور از آن، نیازمند تحولات بنیادی جدید و تقویت چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های بزرگ به ویژه از منظر تحولاتی نظیر افزایش نرخ تبدیل ارز در سامانه نیما برای صادرکنندگان یا قیمت‌های فروش در بورس کالا باشد.

    چالش بی پایان بورس و ارز

نگاهی به چند خبر در زمینه افزایش فشارهای ایالات‌متحده در زمینه سیاسی، روند نرخ‌های آزاد ارز در هفته قبل بار دیگر در مسیر صعود قرار گرفت و برای یک روز از مرز ۱۴ هزار تومان به ازای هر دلار عبور کرد. قیمتی که تقریبا معادل بالاترین سطح در پنج ماه گذشته است.

به‌رغم این مساله، رصد تحولات عینی از احاطه بانک مرکزی بر شرایط کلی بازار و مدیریت عرضه و تقاضا حکایت می‌کند. در همین راستا، هر چند برآیند حرکتی قیمت‌ها از ابتدای سال در مجموع افزایش ۵ درصدی را رقم زده اما صرافی‌های منتخب بانکی با حمایت بانک مرکزی نقش مهمی در پاسخگویی به تقاضا و جلوگیری از قوام گرفتن روند صعودی بی‌محابا داشته‌اند.

افزون بر این، توجه بر افزایش صادرات به عراق، با توجه به روابط سیاسی مطلوب و درآمد سرشار نفتی این کشور نقش مهمی در مدیریت سهم عرضه در بازار ایفا کرده است. در همین حال، مطالعه سایر متغیرهای بنیادی از قبیل ارزش کل نقدینگی به دلار و نیز ارزش ریالی صادرات غیرنفتی نسبت به نقدینگی، به دلیل جهش ارزی سال گذشته، هم‌اکنون به ترتیب در سطوح تاریخی حداقل و حداکثر قرار گرفته‌اند که گویای پشتوانه مطلوب فعلی ریال جهت مقاومت در برابر موج کاهش ارزش معنادار است. به این ترتیب، با تمدید بخش عمده‌ای از معافیت خریداران نفتی از تحریم که از قرار معلوم احتمال زیادی دارد و خبرگزاری های بین المللی از جمله رویترز نیز در گزارش های پیش بینی خود از آن صحبت می کنند، می‌توان انتظار داشت که در مجموع رفتار ارز در سال ۹۸ به شرط عدم بروز ریسک‌های بیشتر (از سطح کنونی) در کنترل بانک مرکزی و با شیب صعودی ملایم باشد؛ وضعیتی که از یکسو می‌تواند زمینه مناسبی برای انتفاع شرکت‌های بورسی از نرخ‌های مطلوب تبدیل ارز کنونی فراهم کند و از سوی دیگر میزان نااطمینانی ناشی از التهابات شدید بازار ارزی نظیر سال ۹۷ را کاهش دهد.

    فرصت نفتی بورس تهران

تعقیب تحولات بازار نفت برای اهالی بورس تهران هم از جهت تاثیرگذاری بر سهام پالایشگاه‌ها و هم از جهت تامین درآمدهای نفتی دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین کارفرمای اقتصادی ایران مهم تلقی می‌شود. خبرها در این حوزه در چند هفته اخیر همگی حکایت از محدودیت عرضه و قوت تقاضا دارد. در همین راستا، موقعیت‌های آتی خرید در بورس نفت امریکا برای ششمین هفته روند صعودی داشته و از کف اخیر

۵۰ درصد بیشتر شده است.

گزارش بانک‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و نیز اداره اطلاعات انرژی امریکا نشان می‌دهد سطح فعلی تولید نفت این کشور در محدوده 12.2 میلیون بشکه با مقاومت جدی رو‌به‌روست و افزایش تولید در سال ۲۰۱۹ به دلیل محدودیت‌های فنی و مالی امکان‌پذیر نیست. گزارش‌های دیگر از احتمال رسیدن تولید نفت امریکا به اوج در سال آینده میلادی و آغاز افت سریع آن از سال ۲۰۲۱ خبر می‌دهند که دلایل مختلف فنی و نیز مالی دارد. در همین حال، روند سقوط سریع تولید نفت ونزوئلا از 2.4 میلیون بشکه در پایان سال ۲۰۱۵ به کمتر از یک میلیون بشکه فعلی و احتمالا کمتر از ۷۰۰ هزار بشکه در سال آینده (براساس برآورد پایگاه تحلیلی ریستاد) فشار مضاعفی بر تعادل بازار نفت وارد می‌کند.

کشورهایی نظیر عربستان و روسیه نیز از یک سو ظرفیت خالی چندانی برای افزایش تولید ندارند و از سوی دیگر، به قیمت‌های بالای نفت برای پوشش نیازهای مالی خود نیازمندند. بدین ترتیب می‌توان گفت عبور نفت اوپک از مرز ۷۰ دلار در هر بشکه نه تنها احتمالا پایدار خواهد بود بلکه امکان فشار بیشتر دولت ترامپ بر خریداران نفت ایران را در کوتاه‌مدت کاهش می‌دهد؛ وضعیتی که از هر دو جنبه برای اقتصاد ایران و اهالی بورس تهران در مقطع دشوار کنونی، خبر خوشی تلقی می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران