شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازگشت مالیات معاملات سهام در سال 98 به 0.5 درصد قبلی و از بین رفتن اثر مصوبه کاهش مالیات سهام با پایان یافتن سال 97، مهم‌ترین خبر حاشیه‌ای بازار سرمایه در سال جاری بوده است.

بازگشت مالیات معاملات سهام در سال 98 به 0.5 درصد قبلی و از بین رفتن اثر مصوبه کاهش مالیات سهام با پایان یافتن سال 97، مهم‌ترین خبر حاشیه‌ای بازار سرمایه در سال جاری بوده است. برای درک بهتر این موضوع، لازم به یادآوری است که شورای عالی هماهنگی اقتصادی متشکل از سران سه قوه در ۱۶ تیر ۹۷ تصمیم گرفت به منظور افزایش جذابیت بازار سرمایه و کاهش هزینه مبادلاتی سهام و حق تقدم سهام، نرخ مالیات نقل و انتقال سهام در بورس را از ۰.۵ درصد به ۰.۰۱ درصد کاهش دهد که این مصوبه از همان زمان در سامانه‌های سپرده‌گذاری اعمال شد.

به گزارش سنا، حسن امیری، معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص موضوع مالیات خرید و فروش سهام و کاهش آن برای سال ۹۸ گفت: کاهش مالیات فروش سهام از ۰.۵درصد به ۰.۰۱درصد، فقط برای سال ۹۷ لازم الاجرا بود و مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۹۸مجددا همانند سال‌های گذشته اعمال می‌شود. مگر اینکه برای سال ۹۸ مجددا دستور العمل جدیدی از سوی دولت ابلاغ شود که در این صورت نیاز به مصوبه خواهد داشت.

این مقام نظارتی توضیح داد: کارمزد معاملات سهام ۱.۵ درصد بود که سال گذشته بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه مالیات نقل و انتقال سهام که ۰.۵ درصد از این ۱.۵ درصد را شامل می‌شد به ۰.۱ درصد کاهش یافت. اما این مصوبه تنها برای سال ۹۷ بود و در سال جدید مالیات سهام بر اساس قانون مالیاتی همیشگی اعمال شده است، یعنی قانون مالیات‌ها در این مورد ثابت بوده و فقط بر اساس مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا در سال ۹۷ چنین تخفیفی لحاظ شده است.

امیری ادامه داد: سازمان بورس درصدد این است که از طریق اصلاح قوانین و مقررات یا اخذ مصوبه جدید از شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجددا این موضوع را احیا نماید و مالیات نقل و انتقال سهام کاهش یابد.

    سرانجام معافیت تجدید ارزیابی

این مقام مسوول در سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص سرانجام موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، گفت: گرچه این موضوع در بودجه سالانه کشور لحاظ نشده، اما نمایندگان مجلس در قالب لایحه‌ای در حال بررسی این موضوع و احتمالا اجرای آن در سال ۹۸ هستند.

وی افزود: به هر حال همه این موارد در صورت تصویب توسط مجلس شورای اسلامی، رسما اعلام خواهد شد. همچنین اینکه مجلس از سازمان بورس نیز نظرات لازم را خواسته و ما نیز در این خصوص اظهارنظر داشته‌ایم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران