شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران مطرح کرد

| کدخبر: 141421 | |

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با اشاره به توسعه بازار سرمایه طی یک سال گذشته تاکید کرد تنوع ابزار‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها فعلی بازار سرمایه کشور است.

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با اشاره به توسعه بازار سرمایه طی یک سال گذشته تاکید کرد تنوع ابزار‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها فعلی بازار سرمایه کشور است.

مهدی پارچینی، سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به ضرورت توسعه ابزارهای مالی به سنا گفت: اگر هر گونه ریسک سیستماتیک در بازار سهام ایجاد شود، استفاده از ابزارهای مختلف است که می‌تواند با پوشش ریسک مناسب مانع از زیان‌آوری سرمایه‌گذاران شود. در سال جاری نیز یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بازار سرمایه راه‌اندازی سبد آتی سهام بود.

وی با بیان اینکه نحوه بهره‌برداری از سبد آتی سهام همچنان به فرهنگ‌سازی نیاز دارد، افزود: این سبد در زمینه پوشش ریسک به خصوص در آینده بازار نقش مهمی ایفا می‌کند و تا به امروز سبدگردان‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار، ابراز علاقه کرده‌اند.

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران افزود: البته به دلیل محدودیت‌هایی که در حوزه‌ آی تی وجود داشت این ابزار هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

پارچینی راه‌اندازی فاز دوم اوراق اختیار فروش تبعی را از دیگر اقدامات مهم انجام شده در مسیر توسعه ابزار‌ها دانست و عنوان کرد: فازدوم این ابزار در آذر ۱۳۹۷ عملیاتی شد. اوراق اختیار فروش تبعی ابزاری است که از یک سو برای تامین مالی ناشران بورسی طراحی شده و از سوی دیگر نیز برای تضمین دارایی‌های سرمایه‌گذاران با نرخ مشخص استفاده می‌شود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مهم‌ترین مشتری آن هستند.وی با ابراز امیدواری از به ثمر رسیدن و عملیاتی شدن بحث فروش استقراضی یادآور شد: ا ین مساله اکنون در دست بررسی است و توسط کارشناسان مراحل طراحی و تکمیل را می‌گذراند و به زودی به مجموعه ابزارهای بازار سرمایه افزوده می‌شود.

  توقف و بازگشایی‌ها سر و سامان گرفت

سرپرست معاونت بازار با اشاره به مشکلات دستورالعمل توقف و بازگشایی نماد‌ها در سال گذشته، گفت: با اصلاح رویه‌ها علاوه بر اینکه دوره توقف‌ها کوتاه شد، در زمینه نوسان‌های ۲۰ درصد دیگر توقف به صورت روزانه نیست و تنها ۶۰ دقیقه وضعیت توقف داریم و ضمن اینکه کارگزاری‌ها در زمان توقف محدود نمی‌شوند و مشتری می‌تواند سفارش خود را حذف و سهام دیگری داد و ستد کند.

  ایجاد سامانه جدید به توسعه ابزارها کمک می‌کند

پارچینی اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا را از دیگر اقدامات در دست بررسی عنوان کرد و افزود: در گام اول باید سامانه معاملاتی جدید و به روز‌تری را فعال کنیم و در حال حاضر نیز رایزنی‌های لازم انجام شده است. احتمالا در سامانه جدید حجم مبنا به شکل فعلی کنار گذاشته می‌شود و دامنه نوسان نیز به صورت شناور و پویا است.

وی با اشاره به اقدامات پیش‌بینی شده در سال آتی نیز گفت: در حال حاضر تمرکز اصلی ما بر روی ایجاد سامانه معاملات است؛ چراکه در بُعد ابزارها در سامانه فعلی با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

به گفته سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با راه‌اندازی این سامانه جدید، ابزارهای جدید دیگری نیز معرفی می‌شود. اکنون این سامانه توسط دانشگاه تهران تست و آزمایش می‌شود و نتایج خوبی نیز حاصل شده است.

  فرآیند عرضه‌های اولیه تسریع می‌شود

وی در خصوص برنامه عرضه‌های اولیه در سال آتی گفت: اکنون بررسی ورود ناشران جدید در دستور کار کمیته پذیرش است و ضمن اینکه برخی عرضه‌ها که قرار بود در سال جاری صورت گیرد و فرصت آن فراهم نشد در سال آینده انجام می‌شود.

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با اشاره به پیش‌بینی‌های اقتصادی سال آینده و سختی پیش رو به ضرورت حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: بورس اکنون بهترین جایگزین برای جذب سپرده‌های بانکی و نقدینگی است و با تبلیغات و افزایش دانش مالی در سطح جامعه می‌توان منابع را به سمت این بازار هدایت کرد. ورود منابع به بازار سرمایه به معنی خروج پول از بازار‌های غیر‌مولد است و منابع مالی در خدمت تولید و صنعت قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: پول‌های سرگردان همواره اقتصاد را با مشکل مواجه می‌کند و اگر با ایجاد مکانیزم این پول‌ها به سمت بازار سرمایه حرکت کند به کاهش و کنترل تورم منتهی می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران