شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد

| کدخبر: 141164 | |

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که، کشور در سالیان گذشته همواره یک کشور تورمی بوده و این تورم به طبع روی ارزش دارایی‌های شرکت‌ها نیز تاثیرگذار است.

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که، کشور در سالیان گذشته همواره یک کشور تورمی بوده و این تورم به طبع روی ارزش دارایی‌های شرکت‌ها نیز تاثیرگذار است. سید رضا علوی، مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات با اشاره به مالیات افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به عنوان یک سیاست تشویقی مناسب به سنا، گفت: این بخشنامه و بخشنامه‌های مشابه ابزاری برای ارزش‌گذاری بروز دارایی‌ها است و این مساله در احقاق حقوق سهامداران موثر است. علوی این نوع افزایش سرمایه را به نفع سهامداران خواند و ادامه داد: اغلب شرکت‌ها دارایی‌های خوبی دارند، اما این دارایی‌ها به دلیل اینکه مولد نیست در قیمت‌گذاری سهام آن شرکت لحاظ نمی‌شوند. وی ادامه داد: به همین دلیل سهام آنها نیز زیر قیمت ارزش‌گذاری معامله می‌شود. در این میان با تجدید ارزیابی و مشوق‌هایی که وجود دارد، اثر تورم و قیمت در بسیاری از این دارایی‌ها محاسبه می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات در ارزیابی خود از این نوع افزایش سرمایه در صنایع مختلف همانند صنایع خودروسازی و بانکی گفت: این صنایع سالیان زیادی با مشکل مواجه بوده‌اند و این مشکلات بطور عمده در حوزه‌های عملیاتی بوده است. اما در حوزه دارایی معمولا دارایی‌های بسیار خوبی داشته و دارند که ارزش آنها نهفته بوده و اکنون با این روش در ارزش‌گذاری‌ها لحاظ خواهد شد. وی اقدامات بانک مرکزی در خصوص اصلاح نظام بانکداری در کشور را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با این اصلاح شاهد مثبت شدن سپرده ماهانه شرکت‌های بانکی هستیم، در کنار این مساله این شرکت‌ها زیان انباشته‌ای نیز دارند که می‌توانند با بحث تجدید ارزیابی، یک اصلاح در ساختار مناسب در ترازنامه خود نیز انجام دهند. علوی با اشاره به تاثیر این نوع اصلاح در تامین مالی با هزینه کمتر برای شرکت‌ها خاطرنشان کرد: این تاثیر به خصوص در شرکت‌های خودرویی خود را نشان می‌دهد تا در کنار بهبود عملیاتی و اصلاح ترازنامه‌ای که انجام می‌دهند بتوانند برای سال آینده شرایط بهتری را پیش رو داشته باشند.

این فعال بازار سرمایه در برآورد بازه زمانی تاثیرگذاری افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را بر روند فعالیت شرکت‌ها و سهام آنها در بورس اظهار کرد: با در نظر گرفتن تورمی که در سال‌های اخیر به خصوص در سال ۹۷ شاهد بودیم و وجود اثرات آن در شرایط فعلی اقتصادی، این تاثیر می‌تواند خود را در بازه زمانی یک ساله بر بازار سرمایه نشان دهد و تا پایان سال ۹۸ سهام شرکت‌ها و بورس را متاثر کند. مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات با اشاره به رابطه مثبت بین بازار سهام و تورم یادآور شد: وجود این تاثیر بر بازار سرمایه گریز ناپذیر است و رشد بورس در سال آینده برای همگام شدن با تورم دور از انتظار نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران