شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد

| | |

نماگر اصلی بورس تهران در معاملات هفته گذشته با ریزش 2468 واحدی همراه شد و در نهایت به رقم 162 هزارو 827 واحدی عقب‌نشینی کرد.

نماگر اصلی بورس تهران در معاملات هفته گذشته با ریزش 2468 واحدی همراه شد و در نهایت به رقم 162 هزارو 827 واحدی عقب‌نشینی کرد. در همین حال، شاخص بازار اول با 2317 واحد کاهش به رقم 122213 واحد بازگشت و شاخص بازار دوم با 2558 واحد ریزش رقم 316170 واحدی را به ثبت رساند و به این ترتیب شاخص بازار اول 86 / 1 و شاخص بازار دوم هر دو با 81 / 0 درصد کاهش نسبت به هفته ماقبل همراه شدند. اگرچه شاخص کل در هفته گذشته بازدهی منفی از خود به جای گذاشت، اما شاخص هم وزن با روندی مثبت از اقبال به نمادهای کوچک بورسی خبر داد. در هفته‌ای که گذشت حقوقی‌ها حدود ۶۰ میلیارد تومان نقدینگی به سمت پرتفوی حقیقی‌ها روانه کردند. به گزارش سنا، هفته‌ای که گذشت نوسان‌های بسیاری برای شاخص کل بورس تهران به همراه داشت. موضوع کوچ به سمت نمادهای کوچک بورسی هفته گذشته، در شاخص هم وزن به خوبی هویدا بود. با توجه به اینکه در این شاخص کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با وزنی برابر در محاسبه شاخص کل سهیم بودند به راحتی می‌توان استنباط کرد کدام گروه رشد قیمتی بیشتری داشته است. شاخص هم وزن که بیش از یک هفته در کانال مقاومتی ۳۰ هزار واحدی ماند، در ۵ روز کاری هفته گذشته نیز این مقاومت را حفظ کرد و در عین حال بازدهی ۰.۸ درصدی را به ثبت رساند. علاوه بر این، میانگین ارزش معاملات روزانه بورس نیز در ۵ روز کاری به ۶۳۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات بورس در این مدت تحت تاثیر ثبات نسبی در بازار قرار داشت و نسبت به هفته ماقبل تغییر چندانی را تجربه نکرد. در میان صنایع بورسی قند و شکر در بازه هفتگی سرآمد دیگر صنایع بود. این گروه در ۵ روز هفتگی رشد ۱۰ درصدی داشت. علاوه بر این، هفته گذشته حقوقی‌ها توانستند تغییر مالکیت را به نام خود رقم بزنند. میانگین تغییر مالکیت هفتگی بورس تهران حدود ۱۲ میلیارد تومان و به نفع حقوقی‌ها رقم خورد. بزرگان بازار در ۵ روز معاملاتی ۵۶ میلیارد تومان نقدینگی وارد سبد سهامداران عمده کردند. از سویی دیگر، معاملات هفته گذشته تالار شیشه‌ای عمدتا تحت تاثیر خروج از نمادهای بزرگ و ورود به نمادهای کوچک بورسی بود. رفتاری سنتی، که بارها بعد از جهش‌های محسوس شاخص دیده می‌شود. نمادهای فلزی – معدنی در این روزها شاهد خروج بسیاری از سهامداران به خصوص حقیقی‌ها هستند. مشابه این رفتار، برای پتروپالایشی‌ها نیز رخ داد. این مهم در شرایطی رخ داد که بازارهای جهانی علاوه براینکه هفته ماقبل را مثبت به پایان رساندند، در شروع هفته گذشته نیز تحت تاثیر خبرهای مثبت از خاتمه جدال تجاری میان امریکا و چین فعالیت خود را با رشد قیمت‌ها آغاز کردند. همچنین، دلار در بازارهای داخلی هفته گذشته با افت قیمتی همراه شد. این فرض وجود داشت، که با کاهش نرخ دلار شاهد هدایت نقدینگی به سمت بازار سهام باشیم . اما عمده سهامداران این افت نرخ را از دریچه شرکت‌های صادرات محور و کالایی بررسی کردند و از این گروه‌ها خارج شدند.

   برآیند منفی شاخص

از سویی دیگر، هفته گذشته معاملات فرابورس ایران با داد‌و‌ستد 3 هزار و 890 میلیون ورقه بهادار به ارزش 26 هزار و 379 میلیارد ریال، افت 1.7 درصدی شاخص کل و قرار گرفتن این نماگر در ارتفاع 2064 واحدی به پایان رسید. همچنین، آمار معاملات بازار سهام در این هفته حاکی از معامله 435 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 432 میلیارد ریال در بازار اول و خرید و فروش یک هزار و 421 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 311 میلیارد ریال در بازار دوم فرابورس است که به معنی کاهش حداقل 7 درصدی متغیر‌های مذکور است. در ادامه، بازار پایه در هفته گذشته میزبان معامله یک هزار و 954 میلیون سهم به ارزش 6 هزار و 679 میلیارد ریال در سه تابلو الف، ب و ج خود بود که از اندکی کاهش نسبت به هفته ماقبل حکایت دارد. بر این اساس، در بازار ابزار‌های نوین مالی در این بازه زمانی 80 میلیون ورقه به ارزش 13 هزار و 956 میلیارد ریال میان معامله‌گران دادو‌ستد شد که نگاهی به آمار معاملات به تفکیک این بازار بیانگر ثبت بیشترین ارزش معاملاتی برای اوراق بدهی با ارزش 12 هزار و 507 میلیارد ریال است. همچنین بیشترین حجم به معاملات ETF با حجم 65 میلیون ورقه‌ای اختصاص یافت. به‌علاوه، معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز در هفته گذشته با نقل و انتقال 490 هزار ورقه به ارزش 266 میلیارد ریال در این بازار پیگیری شد. هم‌زمان ارزش معاملات خرد در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در فرابورس ایران نیز به 11 هزار و 720 میلیارد رسید که گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان یک هزار و 608 میلیارد ریال 14 درصد از ارزش کل معاملات را از آن خود کرد و در صدر ایستاد. گرو‌ه‌های محصولات شیمیایی و فعالیت‌های کمکی به نهاد‌‌های مالی واسط نیز به ترتیب 13 و 11 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران