شماره امروز: ۵۴۷

معاون سازمان بورس اعلام کرد

| کدخبر: 140662 | |

نشست خبری «دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه» روز گذشته با حضور سعید فلاح پور عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

نشست خبری «دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه» روز گذشته با حضور سعید فلاح پور عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

به گزارش سنا، در نشست خبری فاینکس ۲۰۱۹ سعید فلاح پور«دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه» را مهم‌ترین رویداد مالی کشور توصیف کرد و گفت: از آنجا که بازار سرمایه به لحاظ حجم و اندازه رشدهای قابل توجهی را تجربه کرده، سال جدید برای این رویداد بین‌المللی ویژه‌تر است.

وی با بیان اینکه ارزش بورس‌های اوراق بهادار به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، افزود: حجم معاملات در بورس‌های چهارگانه نیز مسیر رشد را طی کرده و رشدی ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

فلاح پور با اشاره به اینکه حجم تقاضای تامین مالی از طریق بازار سرمایه افزایش پیدا کرده، اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد استقبال فعالان اقتصادی از بازار سرمایه چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی هستیم.

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس، هموار‌ترین راه تامین مالی را بازار سرمایه دانست و تصریح کرد: امروز پذیرش نقش مهم بورس در اقتصاد و مراجعه بنگاه‌های مختلف به بازار سرمایه با هدف تامین مالی تبدیل به یک “باید “ شده است. همچنین بانک‌ها برای واگذاری شرکت‌ها و فروش املاک مازاد و بیمه‌ها نیز برای انتشار اوراق با سازمان بورس در تعاملند و تامین مالی‌های خود را از طریق بازار سرمایه انجام می‌دهند. فلاح پور تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های عظیم بازار سرمایه در راستای توسعه اقتصادی کشور امری اجتناب‌ناپذیر است؛ از طرفی آشنایی دقیق‌تر با مزایای این بازار و شناسایی ابزارهای آن نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که این فرهنگ‌سازی می‌تواند به خوبی از بستر فاینکس انجام شود.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار سپس به ارایه آمار درخصوص تقاضاها برای حضور در فاینکس ۲۰۱۹ و ابعاد مختلف آن پرداخت و گفت: برای برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه بیش از ۱۳هزار و ۵۰۰ متر مربع فضا تعبیه شده است. همچنین تا امروز ۱۱۵ شرکت از حوزه‌های مختلف اقتصادی، تقاضاهای خود را برای حضور در این رویداد بزرگ مالی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کرده‌اند که این رقم با احتساب استارت‌آپ‌ها و روزنامه‌ها و رسانه‌های خبری به بیش از ۲۲۰ تقاضا می‌رسد.

فلاح پور در ادامه به سوالات خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های خبری حاضر در این نشست پاسخ داد و در پاسخ به سوالی درخصوص میزان مشارکت صنعت بانک و بیمه در نمایشگاه آتی گفت: مشارکت‌ها بسیار خوب و فراتر از انتظار است؛ بطوری که تا این لحظه ۱۶ شرکت بیمه‌ای و ۸ بانک برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند و این استقبال همچنان ادامه دارد.

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس همچنین به خبرنگاری که از وی درباره اوراق بیمه اتکایی پرسید، گفت: دستورالعمل مربوط به این اوراق مورد موافقت قرار گرفته و در انتظار تصویب در شورای عالی بورس است؛ از آنجا که بیمه مرکزی نیز بطور جدی این موضوع را دنبال می‌کند، در صورت تصویب نهایی به سرعت عملیاتی خواهد شد.

فلاح پور در پاسخ به سوالی درخصوص اثرات رویدادهای سیاسی اخیر بر بازار سرمایه گفت: مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی در همه بورس‌های دنیا تا حدودی بر بازارها تاثیرگذار است؛ لذا اینکه بیش از اندازه به این فاکتور‌ها وزن دهیم و تمام نوسانات احتمالی بازار را به پدیده‌های سیاسی منتسب کنیم، صحیح نیست.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین درپاسخ به سوالی درخصوص میزان تاثیر تحریم‌ها بر برگزاری فاینکس ۲۰۱۹ گفت: تحریم‌ها به هر صورت باعث عدم حضور شرکت‌های خارجی و بین‌المللی در این رویداد مهم نخواهد شد؛ کما اینکه عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در آیسکو با وجود تمام محدودیت‌ها انجام شد و این در نوع خود یک موفقیت بزرگ بین‌المللی محسوب می‌شود. همچنین در داخل، شرکت‌های تولیدی با استفاده از پتانسیل‌های بازار سرمایه به ویژه در بخش ابزارهای نوین، تعامل خوبی با نهادهای مالی برقرار کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که مهم‌ترین و کارآمدترین بازار در شرایط فعلی برای تامین مالی، بازار سرمایه است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران