شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139535 | |

به دنبال انتشار خبری مبنی بر احتمال تمدید مهلت مذاکره تجاری با چین توسط ترامپ، بورس‌های آسیایی به روند صعودی روز گذشته خود ادامه دادند.

 به دنبال انتشار خبری مبنی بر احتمال تمدید مهلت مذاکره تجاری با چین توسط ترامپ، بورس‌های آسیایی به روند صعودی روز گذشته خود ادامه دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا با اشاره به اینکه روند مذاکرات بین چین و امریکا بر سر مسائل تجاری و پرهیز از جنگ تعرفه‌ها پیشرفت داشته، گفته است: کارها دارد خوب پیش می‌رود. اگر به رسیدن به توافق نزدیک باشیم، می‌توانیم اندکی بیش از مهلت تعیین شده صبر کنیم. پیش‌تر ترامپ تهدید کرده بود در صورتی که تا پیش از پایان ماه جاری به توافق تجاری با چین نرسد، بر واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین، تعرفه وضع خواهد کرد. واشنگتن، چین را به رفتار ناعادلانه متهم می‌کند و خواهان کاهش کسری تراز تجاری خود با این کشور است. در معاملات روز چهارشنبه، شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو با ۱.۵ درصد افزایش به ۲۱ هزار و ۱۱۸.۳۲ واحد رسید. در بورس‌های چین نیز روند صعودی بود به گونه‌ای که شاخص «شانگهای کامپوزیت» با ۰.۲ درصد افزایش در سطح ۲۶۷۷.۸۵ واحدی ایستاد و شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ با صعود ۰.۴ درصدی، خود را به سطح ۲۸ هزار و ۲۸۶.۲۶ واحدی رساند. با این حال کارشناسان نسبت به موقت بودن روند صعودی شاخص‌ها نگران‌اند.

جفری هالی، تحلیلگر موسسه «اونادا» گفت: روند صعودی بازارها بیش از آنکه متکی به واقعیات باشد مبتنی بر امیدواری نسبت به پایان جنگ تجاری است. در دیگر نقاط جهان و از جمله در بین بورس‌های اروپایی و امریکایی نیز روند صعودی هر چند که با شدت کم، ادامه یافت و شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۱ درصد افزایش به ۷۱۳۳.۱۴ واحد رسید. در وال استریت، شاخص «داو جونز» با جهش ۱.۵ درصدی در سطح ۲۵ هزار و ۴۲۵.۷۶ واحد بسته شد. در معاملات نفت، هر بشکه نفت «وست تگزاس اینترمدیت» با ۴۶ سنت افزایش به ۵۳.۵۶ دلار رسید و نفت برنت با ۴۸ سنت افزایش به رقم ۶۲.۹۰ دلار در هر بشکه رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران