شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

| کدخبر: 137228 | |

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دنبال تشویق کلیه تعاونی‌های روستایی و تولید استانی؛ حداقل ۳۰ استان برای حضور در بازار قرارداد آتی آماده‌اند

 معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دنبال تشویق کلیه تعاونی‌های روستایی و تولید استانی؛ حداقل ۳۰ استان برای حضور در بازار قرارداد آتی آماده‌اند تا به عنوان بازوی اجرایی بورس در حوزه ترویج این نوع از معاملات در جامعه کشاورزان همکاری کنند. به گزارش کالاخبر، حسین شیرزاد در حاشیه نشست تعاونی‌های تخصصی محصولی زنجیره‌های ارزش کشاورزی با محوریت زعفران اظهار کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با شروع فصل برداشت زعفران درسال جاری و رصد بازار متوجه شد که قیمت گل روند صعودی خوبی داشته است اما متاسفانه در همین ایام با ورود عوامل واسطه و سودجو و تبانی آنها در بازار، قیمت زعفران ظرف مدت کوتاهی با شیب کاهنده روبرو شد و در همین راستا با ورود شبکه تعاون روستایی استان خراسان رضوی و اتحادیه ملی باغداران به بازار زعفران وخرید بیش از ۸۰۰ تن گل زعفران (معادل ۸ تن زعفران خشک) با ۱۷ مرکز خرید فعال درفصل برداشت و خرید و فروش بیش از ۴ و نیم تن زعفران که توسط اتحادیه تعاونی تولید انجام شد، تعادل نسبی تاحد نسبتاً قابل ق بولی در بازار ایجاد شد بطوری که از روند نزولی قیمت زعفران دربازار تا حد زیادی جلوگیری کردیم.

وی ادامه داد: ازسوی دیگر با پیگیری انجام شده توسط اتحادیه‌های تعاونی روستایی و اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان ظرفیت ۳ تن تایید و مراحل نهایی اجرایی انباراتحادیه تعاونی تولید استان نیز به ظرفیت ۳ تن درحال پیگیری بوده که در صورت تکمیل وتایید این انبارها کل ظرفیت انبارهای بورس استان با احتساب ظرفیت شرکت زرین زعفران مشرق زمین بالغ بر ۱۳ تن خواهدشد؛ این در حالی است که تصویب و راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران نگین و پوشال و مشخصات قرارداد مربوط به آنها توسط بورس کالا موفقیت بزرگی برای بازار زعفران بود.

شیرزاد تاکید کرد: به دنبال تشویق کلیه تعاونی‌های روستایی و تولید استانی؛ حداقل ۳۰ استان برای حضور در این بازار آماده است تا به عنوان بازوی اجرایی بورس در حوزه ترویج این نوع از معاملات در جامعه کشاورزان همکاری کند کما اینکه تاکنون کارگاه‌های آموزشی متعددی در ارتباط با اختیار معامله و نقش آن در کاهش ریسک و آموزه‌های بورسی برای کشاورزان شبکه و مدیران عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تولید در درون سازمان و در استان‌ها برگزار شده است.

وی یادآور شد: برای بازگشایی نماد گواهی سپرده کالایی نیز اتحادیه تعاون روستایی استان از مبلغ ۷۴ میلیارد ریال ضمانتنامه بانکی درخواست شده توسط بورس کالا تاکنون مبلغ ۴۴ میلیارد ریال ضمانتنامه بانکی به انضمام ۲۲۰ میلیارد ریال چک به عنوان تضمین به بورس کالا ارایه کرده که باپیگیری‌های انجام شده توسط سازمان تعاون استان دردو سه ماهه اخیر نماد سپرده کالایی اتحادیه که درسال ۹۶ با ظرفیت ۱۱۰۰ کیلوگرم فعال بوده از تاریخ ۱۲ دی ماه ۹۷ با ظرفیت ۳ تن مجدداً بازگشایی و کشاورزان استان برای تحویل زعفران خودبه این انبار مراجعه می‌کنند.

این مقام مسوول ادامه داد: در روش گواهی سپرده کالایی هرشخص حقیقی یا حقوقی با اخذ کد بورس می‌تواند زعفران خود را بدون واسطه به انبار پذیرش شده از سوی بورس عرضه کرده ودرصورت تایید خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زعفران توسط آزمایشگاه معتبر، رسید انبار به نام صاحب کالا و پس از یک روز کاری نیز گواهی سپرده کالا برای آن صادر می‌شود. دارنده این گواهی تازمان تعیین شده در برگه سهام می‌تواند باپرداخت هزینه انبارداری زعفران خود را در انباربورس نگهداری کرده یا هرزمان که اراده کند با مراجعه به کارگزاری زعفران خود را به فروش برساند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: با عنایت به رفع مشکلات موجود برای اخذ ضمانتنامه بانکی و تسهیل روند اخذ تضامین لازم توسط بورس و افزایش ظرفیت انبارهای بورس از ۳ تن به ۱۰ تن، شبکه تعاون روستایی استان خراسان رضوی می‌تواند با دخالت موثر در بازار زعفران، ضمن ایجاد تعادل نسبی و جلوگیری از تغییرات غیرمعمول در بازار از یک سو و آشنا کردن کشاورزان به بازار‌های جدید ایجاد شده درحوزه زعفران نظیر سپرده کالا و معاملات آتی از سوی دیگر با فروش زعفران به بالاترین قیمت توسط خود کشاورز و بهره مندی ازسود واقعی زعفران، بدون نیاز به حضور مستقیم دولت در بازار زعفران انتظارات لازم ازشبکه درتنظیم بازار زعفران را برآورده سازد.

وی در ادامه این مطلب بیان کرد: باید بورس سعی کند تا میزان وثایق را در مورد انبارداری بخش کشاورزی تعدیل کند. در حال حاضر تجهیز منابع مالی لازم برای ورود گسترده‌تر در بازار زعفران به کمک شبکه تعاون روستایی کشور در مرحله نهایی است.

شیرزاد اظهار: در استان خراسان جنوبی هم با وجود حدود ۳۸ هزار زعفران کار، میزان تولید زعفران بیش از ۵۵ تن گزارش شده است که میزان بارندگی‌ها، نوسازی اراضی، سرما و شوری آب در افت برداشت زعفران موثر بوده اما در راستای خرید توافقی این محصول، یک مرکز خرید توافقی زعفران در شهرستان قائنات توسط اتحادیه تعاون روستایی این شهرستان راه‌اندازی و اطلاع‌رسانی لازم به کشاورزان استان ارایه شد و با وجود عدم تمایل کشاورزان استان به فروش محصول زعفران در قالب گل و فروش بیش از ۸۰ درصد محصول زعفران در سطح استان بصورت دسته که در دستورالعمل خرید زعفران، این موضوع پیش بینی نشده بود، میزان بیش از ۲۰۰ کیلوگل زعفران توسط مرکز خرید اتحادیه تعاون روستایی شهرستان قائنات خریداری شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: در حال حاضر متوسط قیمت خرید زعفران در سطح این دو استان عبارتست از قیمت سوپر نگین از قرار هر کیلو ۱۰ میلیون تا ۱۱ میلیون و پانصد هزار تومان، قیمت نگین از قرار هر کیلو ۹ میلیون تا ۹ میلیون و پانصد هزار تومان، قیمت سر گل از قرار هر کیلو ۸ میلیون و ششصد هزار تومان، قیمت پوشال مرغوب از قرار هر کیلو ۸ میلیون تومان، قیمت پوشال معمولی از قرار کیلو ۷ میلیون تا ۷ میلیون و هشتصد هزار تومان و قیمت دسته از قرار هر کیلو ۶ میلیون و پانصد هزار تومان، در بازار معامله می‌شود که با مداخله‌گری هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی به دنبال قیمت‌های منصفانه‌تر و عادلانه‌تر محصول زعفران می‌باشیم. طی ماه گذشته مراکز خرید و آزمایشگاه‌ها شناسایی شده‌اند و به زودی با قدرت و منابع بیشتری با استفاده از تجربه سال قبل وارد میدان خواهیم شد.

شیرزاد گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، خرید و فروش توافقی محصول زعفران را در دستور کار خود قرار داده است و سعی دارد که با آرامی و بدون تنش وارد بازار زعفران شود. اما به نظر من این پدیده گذرا و مقطعی است و نرخ ارز در آتیه قطعا بازار خارجی زعفران را داغ خواهد کرد.

وی اضافه کرد: خرید توافقی زعفران هم روشی است که درمسیر قانون عرضه و تقاضا در بازار آزاد و پیش‌بینی‌های انجام شده در طرح جامع ساماندهی خرید و فروش محصولات کشاورزی (نوع، ارزش هر کیلوگرم و مقدار وزنی معین شده) بر اساس قرارداد‌های تنظیم شده فیمابین، صورت گرفته و اقدام به خرید و فروش انواع محصول زعفران می‌شود ضمناهر نوع محصول زعفران دارای استانداردهای خاص خود بوده و رعایت آن برای هر محصول الزامی است.

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: به نظر من زمان تاسیس صندوق کالایی زعفران با کمک بورس و تعدادی از بانک‌های خصوصی فرا رسیده است. البته همه دستگاه‌ها باید تلاش کنیم که جهت سهولت صادرات، به موازات این خریدها محدودیت‌های تعهدات ارزی زعفران برداشته و قاچاق زعفران به موازات آن کنترل شود و نباید بگذاریم تابرخی از کشورهای همسایه، وارد فضای کاذب رقابتی با کشورمان در این حوزه شوند من اطمینان دارم، به عنوان یک فرصت، نوسان نرخ ارز به نفع بازار آتی زعفران رقم خواهد خورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران