شماره امروز: ۵۴۷

عضو شورای عالی بورس تاکید کرد

| کدخبر: 135039 | |

اگر گفته می‌شود تامین مالی از طریق بازار سرمایه با رشد نقدینگی تناسبی ندارد به این دلیل است که اقتصاد ایران بانک محور است و عمده تامین مالی‌های بخش مولد اقتصاد از طریق بانک‌ها صورت می‌گیرد.

اگر گفته می‌شود تامین مالی از طریق بازار سرمایه با رشد نقدینگی تناسبی ندارد به این دلیل است که اقتصاد ایران بانک محور است و عمده تامین مالی‌های بخش مولد اقتصاد از طریق بانک‌ها صورت می‌گیرد. سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران ضمن بیان مطلب فوق به سنا، گفت: در شرایط اقتصادی کشور هدایت نقدینگی به بازار سرمایه یک ضرورت است. نقدینگی مجموع پول و شبه پول موجود در اقتصاد است؛ در کلام دیگر، شکل ساده‌ای از پول که به صورت وجوه نقد و مسکوکات برای مبادلات در اختیار مردم قرار دارد نقدینگی است. در اقتصاد، پول نقد، پول در حساب‌های جاری، پول در حساب‌های بلندمدت و حواله‌ها، نقدینگی کشور را تشکیل می‌دهند. عضو شورای عالی بورس ضمن تاکید بر اینکه اگر نقدینگی موجود در اقتصاد کنترل و مدیریت نشود مشهود‌ترین اثر آن افزایش تورم است، ادامه داد: با نگاه به بازار بدهی و حجم معاملات در بورس می‌توان دریافت که نقش بازار سرمایه در جذب نقدینگی طی سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده، اما باید گفت بازار سرمایه همچنان جای رشد و توسعه دارد. به گفته اسلامی بیدگلی نقد‌هایی در بین اهالی بازار و اقتصاددان‌ها وجود دارد معطوف به عدم توسعه بازار سرمایه متناسب با حجم نقدینگی است. نقد‌ها مبتنی بر این بوده که تامین مالی بازار سرمایه با اقتصاد تناسب ندارد، در پاسخ به این نقد‌ها باید گفت، کارشناسان می‌گویند اقتصاد ایران بانک محور است، چراکه عمده تامین مالی‌ها از طریق بانک‌ها صورت می‌گیرد. دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ادامه داد: در چند سال اخیر توجه زیادی به سپرده گذاران بانکی شده در حالی که از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه این میزان حمایت صورت نگرفته، بنابراین ذهن و برنامه‌ریزی مدیران بانکی، اقتصادی، رسانه‌ها و مردم اساسا بانک محور است. عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه در حال حاضر اقتصاد ایران با گره‌هایی زیادی در شبکه پولی مواجه است، گفت: امکان دسترسی بخش مولد اقتصاد به منابع از طریق شبکه بانکی با محدودیت‌هایی روبرو است، بر این اساس، مسوولان توسعه بازار سرمایه را یکی از راهکارهای عبور از مشکلات می‌دانند. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ادامه داد: نکته‌ای که اکنون همه تصمیم‌گیران اقتصادی باید بر آن تمرکز کنند این است که اقتصاد ایران برای توسعه نیاز به توسعه بازار سرمایه دارد. در بازار سرمایه ظرفیت برای توسعه بازار و پذیرش شرکت‌ها مهیا است و می‌توان از طریق ابزار‌های کارآمد تامین مالی، شرکت‌ها را به استفاده از این ظرفیت ترغیب کرد.

وی به راهکارهای جذب نقدینگی و نهادینه شدن فرهنگ سرمایه‌گذاری اشاره کرد و بیان داشت: ورود شرکت‌های دولتی در یک برنامه زمان‌بندی شده، ایجاد امتیاز برای شرکت‌های خصوصی برای ورود به بازار، بهبود فرآیندهای پذیرش در بازار سرمایه، افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌های بورسی و تسهیل قوانین حامی شرکت‌های تخصصی بازار از راهکارهای جذب نقدینگی به سمت بورس هستند. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری بازار سرمایه افزود: بازار سرمایه پیچیدگی‌ها و ابزارهای خاص خود را دارد و با توجه به شرایط خاص آن افراد باید از طریق نهادهای حرفه‌ای وارد بورس شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران