شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

| کدخبر: 134963 | |

با توجه به حمایتی که دولتمردان از بورس طی یک‌سال اخیر داشته‌اند، این امیدواری وجود دارد سهم بازار سرمایه دربودجه 98 بیش از قبل باشد.

با توجه به حمایتی که دولتمردان از بورس طی یک‌سال اخیر داشته‌اند، این امیدواری وجود دارد سهم بازار سرمایه دربودجه 98 بیش از قبل باشد. بازار سرمایه باید مسوولیت بیشتری را در اقتصاد به عهده داشته باشد تا بتواند به عنوان یک بازوی اصلی راهگشای بسیاری از مشکلات باشد. خدارحمی بر این باور است که کاهش ریسک‌های سیستماتیک و ابهامات، باعث شده تا شاهد دور جدیدی از رونق در بازار سرمایه باشیم. همچنین وی معتقد است بازار سرمایه هم اکنون یکی از جذاب‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور است که گوی رقابت را از دیگر بازار‌ها ربوده است. بهروز خدارحمی، مدیرعامل گروه سپهر صادرات در گفت‌وگو با سنا، ضمن بیان مطالب فوق، گفت: در دو هفته اخیر جو عمومی بورس تهران درگیر ابهاماتی بود که از اطراف به این بازار تزریق می‌شد. با توجه به اینکه از نگاه سهامداران ابهامات همواره به عنوان ریسک مطرح است، این موضوع باعث شد تا شاهد تشدید فضای احتیاطی در معاملات باشیم.وی در ادامه توضیح داد: موضوعاتی از قبیل تسهیل روند سیاست‌های ارزی بانک‌ها، برنامه افزایش سرمایه این شرکت‌ها، قیمت گذاری‌های صادراتی و تعیین سیاست‌های شبکه ارزی نیما از جمله مواردی بود که ابهام در روند بازار سرمایه را افزایش داده بود.خدارحمی در ادامه با اشاره به مکانیسم معاملات بازیگران حقوقی طی این مدت، بیان کرد: حقوقی‌ها همواره در معاملات بورس نمی‌توانند نقش خریدار داشته باشند. با این حال این گروه همواره مراعات لازم را در خرید و فروش دارند.وی افزود: در یک دوره بازیگران بزرگ اقدام به جمع آوری بسیاری از صفوف عرضه شده در بازار کردند و در نقش حمایت کننده به خوبی حضور داشتند. با این حال مشکلات به وجود آمده در روند بورس، مصادف با نیاز این گروه به فروش بسیاری از سهام شد؛ در نتیجه در بعضی روزها فروش آنها مزید بر علت افت شاخص کل شد.

   گذر بورس از مسیر ریسک

مدیرعامل گروه سپهر صادرات در بخش دیگری از اظهاراتش به عبور بورس از سایه ابهامات اشاره کرد و گفت: طی چند روز اخیر تحرکات بانک مرکزی در خصوص مسائل ارزی به نفع بازار سرمایه بوده است. وی افزود: موضوعاتی از قبیل کنترل سفته بازی در بازار ارز، تبیین قوانین جدید در خصوص چک‌های تضمینی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران به دنبال بازاری شفاف برای سرمایه‌گذاری باشند. خدارحمی در ادامه این عوامل را دلیل ورود نقدینگی‌های جدید به بورس دانست و گفت: پیش‌تر، افراد می‌توانستند در بازارهای رقیب بدون پذیرش هرگونه ریسک سود‌های چندبرابر بیشتر از بازارهای سرمایه کسب کنند و این موضوع بیشترین ضربه را به اقتصاد وارد می‌کرد. با این وجود در شرایط کنونی به نظر می‌رسد یک بازار شفاف با سود‌های جذاب مدنظر سرمایه‌گذاران است که بازار سرمایه بهترین گزینه است.وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه فرهنگ سرمایه‌گذاری در ایران مسیر رشد را طی می‌کند. بسیاری از مردم به دنبال یک بازار نقد شونده و شفاف هستند تا بتوانند با آرامش خاطر در آن سرمایه‌گذاری کرده و نگاه بلندمدت و میان‌مدت به آن داشته باشند.این کارشناس بازار سرمایه در قسمتی دیگر از این گفت‌وگو به ارایه لایحه بودجه 98 به مجلس و اثر آن در بازار اشاره کرد و گفت: طی سال‌های اخیر یکی از معایب بزرگ در نگارش بودجه مربوط به عدم توجه لازم به بازار سرمایه بود. با توجه به ابعاد اقتصاد کشور، بازار سرمایه جایگاه چندان بزرگی در بودجه نداشت.وی افزود: با توجه به حمایتی که این مدت دولتمردان از بورس داشته‌اند، این امیدواری وجود دارد سهم بازار سرمایه دربودجه 98 بیش از قبل باشد. بازار سرمایه باید حجم مسوولیت بیشتری را در اقتصاد به عهده داشته باشد تا بتواند به عنوان یک بازوی اصلی راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.خدارحمی همچنین بیان کرد: کماکان نرخ ارز در کشور به گونه ای‌ است که انتظار اثرگذاری آن فعالیت شرکت‌ها وجود دارد. با توجه به ارزندگی که در قیمت بسیاری از شرکت‌ها به وجود آمده است این انتشار وجود دارد شاهد تغییر فضای ذهنی سهامداران باشیم.

وی در پایان بیان کرد: بطور کلی شواهد حاکی از تداوم رونق در بورس است. یعنی عوامل اثر گذار به گونه‌ای هستند که انتظار رونق در بازار سهام وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران