شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار داد و ستد‌های دیروز نشان می‌دهد

| کدخبر: 134736 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 3 هزارو 328 واحدی همراه شد و توانست رقم 163 هزارو 138 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین رو،

گروه بورس|

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 3 هزارو 328 واحدی همراه شد و توانست رقم 163 هزارو 138 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین رو، شاخص کل هم وزن با ۲۶۰ واحد رشد رقم ۲۶ هزار و ۸۸۳ واحدی را تجربه کرد و شاخص آزاد شناور با ۳۹۳۱ واحد افزایش تا رقم ۱۷۴ هزار و ۱۷۶ بالا رفت. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۶۶۲ و ۵۳۶۷ واحد رشد کردند. افزون بر این، دیروز نمادهایی در گروه فلزات اساسی، کانه‌های فلزی و تعدادی از نمادهای پالایشی پتروشمی به رشد شاخص‌های بازار سرمایه کمک کردند. از جمله این نمادها می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گهر و صنایع پتروشیمی خلیج فارس اشاره کرد که هر یک از اینها به ترتیب ۴۱۲، ۲۳۱، ۲۳۰ و ۲۰۶ واحد تاثیر مثبت روی شاخص‌های بازار داشتند. از طرفی تعدادی از نمادها از جمله پتروشیمی فناوران، صنایع پتروشیمی کرمانشاه و شرکت ارتباطات سیار ایران به افت شاخص‌ها دامن زدند. هر یک از این نمادها به ترتیب ۴۸، ۲۲ و ۱۹ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سهام داشتند. بر این اساس، دیروز در گروه فلزات اساسی اکثر سهم‌ها با رشد بیش از چهار درصدی در قیمت پایانی مواجه شدند. در برخی از نمادهای شاخص ساز نیز در این گروه شاهد صف‌های خرید بودیم. همچنین در گروه کانه‌های فلزی نیز قیمت سهم‌ها رو به افزایش بود اما شتاب این افزایش قیمت نسبت به گروه فلزات اساسی کمتر بود. علاوه بر این، دیروز در گروه محصولات شیمیایی نیز روند قیمت سهم‌ها عمدتا افزایشی بود. همچنین در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نیز بسیاری بیش از ۴ درصد رشد قیمت را تجربه کردند. براساس این گزارش، ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۷۵ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۱.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی در ۱۱۲ هزار و ۸۵۱ نوبت داد و ستد بود.

   جهش آیفکس

از سویی دیگر، دومین روز کاری هفته جاری در فرابورس ایران با رقم خوردن حجم معاملات به میزان یک میلیارد و 489 میلیون ورقه به ارزش 5 هزار و 963 میلیارد ریال و نیز عرضه یکجای سهام غیرمدیریتی ‌شرکت بانک سامان به پایان رسید. این در حالی است که، روز یک‌شنبه بیش از 624 میلیون و 530 هزار سهم (معادل 7.81 درصد) از سهام غیرمدیریتی ‌شرکت بانک سامان که در بازار پایه قرار دارد با قیمت هر سهم ‌1900 ریال در بازار فرابورس عرضه شد که تنها حقوقی‌ها در دو سمت عرضه و تقاضا مشارکت کردند. علاوه بر این، شاخص کل فرابورس ایران نیز در حالی با 56 واحد افزایش در ارتفاع 1774 واحدی قرار گرفت که معاملات مثبت در دو نماد‌های «مارون» و «ذوب» حدود 30 واحد از رشد دیروز این نماگر را تشکیل می‌داد و بدین‌ترتیب این دو نماد بیشترین سهم را در رشد 3 درصدی آیفکس داشتند. در ادامه بررسی نماد‌های فرابورسی، سه نماد «کگهر»، «مادیرا» و «شبصیر» در حالی لقب پربیننده‌ترین‌ها را از آن خود کردند که بیشترین افزایش قیمت را نماد «ذوب» تجربه کرد. نگاهی به آمار معاملات بازار سهام بیانگر جابه‌جایی 96 میلیون سهم به ارزش 311 میلیارد ریال در بازار اول و معامله 500 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 259 میلیارد ریال در بازار دوم است که نماد «ذوب» با حجم معاملات بیش از 276 میلیون سهم به ارزش بیش از 437 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را نه تنها در این دو بازار بلکه در میلان تمامی بازار‌های فرابورس به خود اختصاص داد. به‌علاوه، سه تابلو بازار پایه نیز در روزی که گذشت از دادوستد 874 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 749 میلیارد ریال استقبال کردند. در نهایت، رصد معاملات اوراق بدهی، ETF و اوراق تسهیلات مسکن حاکی از آن است که در نزدیک به 11 هزار نوبت معاملاتی ثبت شده در بازار ابزار‌های نوین مالی، دیروز 19 میلیون ورقه به ارزش 2 هزار و 645 میلیارد ریال در این بازار دست‌به دست شده و نماد «اعتماد» متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان بیشترین ارزش معاملاتی در این بازار را در اختیار گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران