شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134569 | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که محدودیتی برای خرید نفت از سوی خریداران داخلی و خارجی در بورس انرژی وجود ندارد. به گزارش خانه ملت،

خریداران خارجی نفت بورسی محدودیت ندارند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که محدودیتی برای خرید نفت از سوی خریداران داخلی و خارجی در بورس انرژی وجود ندارد. به گزارش خانه ملت، شاپور محمدی درباره فروش نفت در بورس انرژی عنوان کرد: عرضه نفت خام در بورس انرژی کار صحیحی است و با توجه به حمایت کمیسیون اقتصادی و انرژی مجلس شورای اسلامی انجام این مهم تداوم خواهد یافت. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: محوریت فروش نفت در بورس انرژی با وزارت نفت است و سازمان بورس مساعدت‌های لازم را انجام می‌دهد. محمدی تصریح کرد: عرضه نفت خام در بورس انرژی انجام شده و وزارت نفت در حال تنظیم برنامه منظم برای عرضه نفت است و اطلاع‌رسانی در این رابطه انجام می‌شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: ساز و کار فروش نفت در بورس انرژی مناسب است اما برای ارتقا انجام این مهم اگر پیشنهاد فنی وجود داشته باشد با هماهنگی وزارت نفت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اجرای «اصلاح معاملات» از امروز

اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام از امروز اجرایی می‌شود. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جزییات بازنگری در دستورالعمل توقف نمادها پس از 20 درصد نوسان گفت: توقف یک روزه نماد معاملاتی ناشران در نوسان‌های 20 درصدی به وقفه کوتاه 60 دقیقه‌ای تبدیل شده است. به گزارش سنا، محسن خدابخش از جمله اهداف این اقدام را افزایش نقدشوندگی، روان‌سازی معاملات و جلوگیری از بلوکه شدن اعتبار کارگزاران عنوان کرد و افزود: از شنبه 10 آذر 97 اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام اعمال خواهد شد. بر این اساس، بعد از نوسان‌های 20 درصدی یک نماد طی 4 روز معاملاتی، نماد شرکت مزبور به مدت یک ساعت متوقف و بعد از آن بازگشایی خواهد شد. این مقام مسوول توضیح داد: اگر طی این یک ساعت شرکت شفاف‌سازی دهد، آن اطلاعیه منتشر می‌شود و در غیر این صورت، دلیل این توقف صرفا آگاهی سهامداران از این نوسان خواهد بود و حکم هشدار را خواهد داشت. وی افزود: با کاهش زمان قبلی به 60 دقیقه سرمایه‌گذاران امکان ایجاد، اصلاح و حذف سفارش را در این مدت داشته و پس از این وقفه معاملاتی ادامه معاملات نماد به صورت حراج پیوسته و بدون تغییر دامنه نوسان انجام خواهد شد. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: البته در الگوی جدید شرکت‌ها الزامی به شفاف‌سازی در خصوص نوسان 20 درصدی ندارند و در خصوص این موضوع مختارند، ولی اگر اطلاعاتی وجود داشته باشد و افشا نشود مسوولیت آن با هیات‌مدیره شرکت‌ها خواهد بود. خدابخش درخصوص وضعیت نمادها پس از نوسان 50 درصدی گفت: نوسان 50 درصدی نمادها همانند گذشته نیاز به برگزاری کنفرانس خبری دارد و مشمول تغییرات اخیر نبوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران