شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز نشان می‌دهد

| کدخبر: 134406 | |

شاخص کل بوس اوراق بهادار تهران در معاملات دیروز با افزایش 736 واحدی همرا شد و در نهایت توانست رقم 167 هزارو 199 واحدی را به ثبت برساند. همچنین شاخص کل هم وزن با ۴۰ واحد رشد

شاخص کل بوس اوراق بهادار تهران در معاملات دیروز با افزایش 736 واحدی همرا شد و در نهایت توانست رقم 167 هزارو 199 واحدی را به ثبت برساند. همچنین شاخص کل هم وزن با ۴۰ واحد رشد به رقم ۲۷ هزار و ۴۹۹ واحدی افزایش پیدا کرد. این در حالی است که، شاخص آزاد شناور نیز با ۶۱۳ واحد افزایش تا رقم ۱۷۸ هزار و ۷۶۳ واحدی رشد کرد و شاخص بازار اول و بازار دوم تا رقم ۴۵۳ و ۱۸۹۹ واحد افزایش یافت. به گزارش ایسنا، در عین حال که دیروز شاخص‌های بازار سرمایه رو به رشد بودند، پتروشیمی جم، پتروشیمی خارک و بانک ملت هر یک به ترتیب ۱۴۴، ۴۸ و ۳۲ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشتند اما در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پارس و فولاد مبارکه اصفهان به ترتیب با ۱۲۲، ۱۰۹ و ۹۰ واحد تاثیر افزاینده سعی کردند روند افزایشی شاخص کل را تندتر کنند. افزون بر این، دیروز در گروه مواد و محصولات دارویی روند قیمت‌ها اکثرا افزایشی بود و در برخی از نمادها از جمله لابراتور داروسازی دکتر امینی که در بازار دوم بورس مورد دادوستد قرار می‌گیرد، شاهد پنج درصد افزایش قیمت بودیم. در عین حال این نماد به علت برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده به‌منظور تصمیمی درباره افزایش سرمایه متوقف شد. همچنین، در گروه محصولات شیمیایی نیز دیروز روند قیمت‌ها افزایشی بود، هرچند که در نماد پتروشیمی خارک که تاثیر کاهشی روی شاخص کل داشت، شاهد صف فروش بودیم. در عین حال خودرویی‌ها عمدتا با کاهش قیمت نه چندان زیادی مواجه شدند. در این گروه ۷۷۷ میلیون سهم به ارزش ۲۶۱ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در گروه فلزات اساسی نیز در برخی از نمادها شاهد افت فزاینده قیمت بودند اما در طرف مقابل نمادهایی همچون نورد آلومینیوم، مس شهید باهنر و صنایع فولاد آلیاژ یزد با رشد بیش از سه درصد مواجه شدند. بر اساس این گزارش، ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۹۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی است. تعدادی از معاملات این بازار به رقم ۱۲۴ هزار و ۸۸ نوبت رسید. آیفکس نیز با ۱۵ واحد رشد به تراز ۱۸۱۶ واحدی دست یافت و ارزش معاملات این بازار به رقم ۴۰۲ میلیارد تومان رسید. همچنین حجم معاملات عدد ۵۸۹ میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد.

   ریزش قیمتی اوراق تسهیلات مسکن

از سویی دیگر، نقل و انتقال 591 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 4 هزار و 34 میلیارد ریال، ماحصل معاملات دیروز در مجموع بازارهای فرابورس است که این دادوستدها با رشد نزدیک به 16 واحدی شاخص کل این بازار و قرارگیری این نماگر در سطح 1816 واحدی همراه شد. علاوه بر این، در پایان معاملات روز سه‌شنبه شاهد تغییر مالکیت 71 میلیون سهم به ارزش 236 میلیارد ریال در بازار اول و 282 میلیون سهم به ارزش 1560 میلیارد ریال در بازار دوم بودیم. سهامداران بازار پایه نیز در مجموع سه تابلو این بازار اقدام به دادوستد 225 میلیون سهم کردند که ازش آن 477 میلیارد ریال بود. همچنین، در بازار سهام فرابورس نماد معاملاتی شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت و افشای این اطلاعات در زمان معاملات بازار متوقف و سپس بازگشایی شد. نماد معاملاتی شرکت بانک دی نیز پس از رفع دلایل تعلیق مبنی بر ارایه اطلاعات دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان و همچنین افشای اطلاعات بااهمیت مورد بازگشایی قرار گرفت. افزون بر این، دیروز شاخص کل فرابورس تحت تاثیر نمادهای «زاگرس»، «مارون»، «ارفع»، «دماوند»، «شراز» و «بمپنا» که تا بیش از 4 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند، افزایش نزدیک به 16 واحدی را در پایان معاملات تجربه کرد و در سطح 1816 واحدی قرار گرفت. در بازار دیروز فرابورس نماد تازه وارد «مادیرا» به گردونه معاملات بازار دوم در حالی با بیشترین رشد قیمت تا سطح 5 درصد روبرو شد که نماد معاملاتی شرکت سیمان لار سبزوار، بالاترین افت قیمت را تجربه کرد. همچنین نماد معاملاتی سنگ‌آهن گهر زمین با تغییر مالکیت بیش از 85 میلیون سهم به ارزش تقریبی 730 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را در میان تمامی بازارهای فرابورس به نام خود رقم زد. از سویی دیگر بازار شاهد جابه‌جایی 13 میلیون ورقه بهادار به ارزش 1761 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی بود. در این بازار اغلب اوراق تسهیلات مسکن مورد معامله اعم از تسه و تملی با افت قیمت تا سطح حداکثر 5 درصد روبرو شدند و در بازه قیمتی 314 هزار تا 580 هزار ریال مورد دادوستد قرار گرفتند. در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز «اخزا709» با تغییر مالکیت بیش از 351 هزار ورقه به ارزش نزدیک به 240 میلیارد ریال صدرنشین این بازار شد و بالاترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. در این میان از رویدادهای آتی فرابورس می‌توان به توقف نماد معاملاتی «اخزا7011» در پایان معاملات شنبه 10 آذرماه اشاره کرد. این سری اسناد خزانه اسلامی به علت سررسید و پرداخت مبالغ اسمی این اوراق شنبه هفته آینده متوقف خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران