شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه:

| کدخبر: 134003 | |

بازار سرمایه اکنون در انتظار انتشار صورت‌های مالی آبان و آذر شرکت‌ها در کدال است و باید دید که شرایط کلان اقتصادی چه تاثیری بر روند سودآوری و سود پیش بینی شده ناشران بازار سهام داشته است.

بازار سرمایه اکنون در انتظار انتشار صورت‌های مالی آبان و آذر شرکت‌ها در کدال است و باید دید که شرایط کلان اقتصادی چه تاثیری بر روند سودآوری و سود پیش بینی شده ناشران بازار سهام داشته است.

 از همین رو، فعالین بازار سرمایه نیز طی روزهای گذشته با احتیاط تصمیم‌گیری کرده‌اند. به گزارش سنا، مصطفی صفاری، مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان ضمن بیان مطلب فوق در خصوص شرایط بازار سرمایه گفت: با شروع شوک ارزی بازار سرمایه نیز از ابتدای سال رشد قیمتی را آغاز کرد اما رشد قیمت‌ها زمانی مداوم است که با رشد سودآوری شرکت‌ها همراه باشد و از همین رو بازار سرمایه اکنون در انتظار انتشار صورت‌های مالی آبان و آذر شرکت‌ها در کدال است. مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به اینکه اقتصاد ایران پیش از این نیز وضعیت‌های بحرانی را تجربه کرده است و شرایط فعلی با اواخر دهه 80 و ابتدای دهه 90 قابل مقایسه نیست، گفت: بر اساس آمارهایی که گمرک اعلام می‌کند، به نظر می‌رسد با وجود تحریم‌ها شرکت‌های صادرات محور، همچنان به صادرات خود ادامه داده‌اند و مشکلی برای فروش محصولات خود در بازارهای جهانی نداشته‌اند.

   سودآوری و رشد ارزش جایگزینی

وی ادامه داد: با توجه به موضوع ارزش جایگزینی، بازار سرمایه هنوز قابلیت رشد دارد اما با این حال ارزش سودآوری شرکت‌ها نیز باید بررسی شود. در روزهای آتی افزایش ارزش سهام شرکت‌هایی که قیمت آنها متناسب با ارزش سودشان رشد داشته تداوم دارد، اما شرکت‌هایی که صرفا به دلیل ارزش جایگزینی رشد کرده‌اند و تغییری در سودآوری آنها صورت نگرفته احتمالا با ثبات یا اصلاح قیمت سهام مواجه می‌شوند. صفاری با اشاره به اینکه انتشار صورت‌های مالی 9 ماهه شرکت‌ها در پایان آذرماه، بهترین معیار تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است، تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهد بازار سرمایه همچنان از پتانسیل رشد برخوردار است. در 6 ماه اول سال، رشد بازار سرمایه متناسب با رشد بازار ارز نبود. بنابراین در صورت کاهش قیمت ارز این دو بازار هم سطح می‌شوند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در توضیح اختلاف رشد دو بازار ارز و سرمایه گفت: شوک‌های ارزی هنوز بطور کامل بر اقتصاد اثر نگذاشته است. قیمت کالاها هنوز با قیمت ارز بطور کامل تطبیق نداشته و ما هنوز اقتصاد تورمی داریم. اقتصاد تورمی هم باعث سودآوری شرکت‌ها می‌شود. وی ادامه داد: از آن سو، بازار طلا و دلار، شاهد رشد 200 درصدی بود. اما سایر بازارها از جمله بازار سرمایه متناسب با این دو رشد قیمتی نداشته‌اند و از همین رو، انتظار تداوم رشد برای سایر بازارها دور از انتظار نیست. البته به اعتقاد من سرمایه‌گذاری در طلا و ارز سرمایه‌گذاری مناسبی نیست و جامعه نیز کم کم به این باور می‌رسد.

   بازی سیاسی نفت

این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر قیمت نفت در بازار سرمایه و کاهش حجم فروش نفت ایران اشاره و اظهار کرد: یکی از مسائلی که در روزهای گذشته کانون توجه فعالین بازار سرمایه قرار گرفت موضوع قیمت نفت و تحریم آن بود. ایالات متحده 8 کشور را از تحریم نفتی ایران معاف کرد و نفت ما کالای ضروری این هشت کشور است. اگر این کشورها نفت ایران را خریداری نکنند، اقتصاد داخلی آنها با مشکل مواجه می‌شود. کالای ما مواد اولیه و ضروری آنها به شمار می‌رود. البته در خصوص کاهش قیمت نفت ما با یک بازی سیاسی نیز روبرو بودیم و همانطور که مشاهده شد قیمت این محصول کاهش یافت اما اکنون کشورهای تولیدکننده به دنبال کاهش میزان تولید هستند تا قیمت نفت به کانال بالاتری وارد شود.

   بازار سرمایه در اولویت دولت

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در خصوص چشم‌انداز بازار سرمایه نیز گفت: خوشبختانه وزیر اقتصاد معتقد است که اقتصاد باید از محور بانک به محور بازار سرمایه منتقل شود و تقویت بازار سرمایه و جذب سهامداران در اولویت دولت است. مصطفی صفاری با اشاره به اینکه اصلاح قیمت‌ها که چند روز گذشته شاهد آن بودیم رفتار ذاتی بازار است، گفت: به نظر می‌رسد بسیاری از ناشران مشکلی در تولید و فروش ندارند و شرکت‌های بنیادی و همچنین شرکت‌های صادرات محور همچنان از شرایط مساعدی برخوردار هستند در نتیجه تداوم رشد بازار قابل تصور است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران