شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل شرکت بورس تهران:

| کدخبر: 133089 | |

مدیرعامل جدید شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن تاکید بر اینکه نقدشوندگی و شفافیت را در بازار سرمایه افزایش می‌دهد،

مدیرعامل جدید شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن تاکید بر اینکه نقدشوندگی و شفافیت را در بازار سرمایه افزایش می‌دهد، وعده داد با افزایش تامین مالی از طریق بورس به صنعتگران کمک کند.

علی صحرایی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص برنامه مدیریتی خود در بورس تهران گفت: نگاه‌مان در اجرای برنامه‌ها کلان است. باید توجه کرد که ۷۳ درصد از تامین مالی در ایران از طریق بازار پول و بخش کمتری از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود. در حالی که در دنیا این نسبت نصف - نصف است. در نتیجه بازار سرمایه ایران برای آنکه به استانداردهای جهانی نزدیک شود، به ناچار باید بزرگ‌تر شود.

وی افزود: اعتقاد دارم این بازار باید با نگاه تامین مالی صنعت بزرگ شود و توسعه یابد. البته با توجه به آنکه طبیعتا منابع موجود در اقتصاد محدود است، باید اولویت‌ها را تشخیص دهیم. در نتیجه باید کمک کنیم منابع از طریق ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه هدایت شود. برای دستیابی به این هدف باید اولویت‌ها را از نظر سودآوری و کسب منافع برای اقتصاد ایران در نظر بگیریم. در یک نگاه کلان‌نگر و کلی‌تر، آماده‌ایم تا ضریب نفوذ بازار سرمایه را افزایش دهیم و سرمایه‌گذاران بیشتری را اعم از خرد و کلان، حقیقی و حقوقی به بازارسرمایه جذب کنیم.

وی همچنین در خصوص جذب نقدینگی بیشتر به سمت بازار سرمایه اظهار کرد: طبق آخرین آمارهای رسمی، حجم نقدینگی در اقتصاد ایران به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده این حجم از نقدینگی، در صورت عدم مدیریت، به هر بازاری منتقل شود بر فضای کسب وکار و بطورکل بر فضای اقتصاد ایران آثار نامطلوبی برجای می‌گذارد. همچنان که در طول ماه‌های گذشته حتما مشاهده کرده‌اید که این نقدینگی در بازارهای سکه، ارز و دیگر بازارها چه تاثیر مخربی برجای گذاشت.

وی افزود: تامین مالی و گسترش اشتغال از جمله مهم‌ترین اثرات ورود نقدینگی به بازار سهام است. جذب و هدایت نقدینگی به بورس از چند جهت می‌تواند برای اقتصاد ایران حایز اهمیت باشد. ورود نقدینگی به بورس ضمن آنکه می‌تواند اثر مخرب نقدینگی را در اقتصاد خنثی کند، آثار تورمی هم به دنبال نخواهد داشت و حتی می‌تواند به تامین مالی پروژه‌ها، صنعتگران و بازرگانان هم کمک ‌کند. همان‌طور که گفتم کمک به تامین مالی و تسهیل فرایندهای آن از جمله برنامه‌های اصلی بورس تهران در دوره جدید است.

صحرایی همچنین به برنامه‌های آتی بورس تهران برای افزایش شفافیت اشاره کرد و گفت: چنانکه می‌دانید دولت در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ موظف است بنگاه‌های در اختیار خود را به بخش خصوصی واگذار کند. آمارهای سازمان خصوصی‌سازی نشان می‌دهد نقش بورس در اجرای این سیاست، بسیار پررنگ و حایز اهمیت بوده است، اما اعتقاد داریم واگذاری سهام پایان کار ما نیست. باید از این پس به مردم و سرمایه‌گذاران کمک کنیم بتوانند به نحو احسن و به شکل درست و قانونمند بر منافع خود و سبد دارایی‌هایشان نظارت داشته باشند.

برای تحقق این هدف در نظر داریم با اجرای دقیق مکانیزم‌های حاکمیت شرکتی به همه سرمایه‌گذاران کمک کنیم، نمایندگان واقعی خود را انتخاب کنند و مکانیزم مجامع شرکت‌ها و مقررات قانونِ تجارت می‌تواند به این روند کمک کند.

این مقام مسوولی بازار سرمایه خاطرنشان کرد: ایران جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان است. اخیرا در کنفرانس رتبه‌بندی اعلام شد ایران تنها کشوری است که با وجود قرار داشتن در جمع اقتصادهای برتر جهان، ریتینگ ندارد و رتبه‌ اعتباری ناشر در آن مشخص نیست، در نتیجه سرمایه‌گذاران هیچ مکانیزمی برای تفاوت قائل شدن بین شرکت‌ها از منظر ریسک اعتباری در اختیار ندارند. این خلأ باید برطرف شود.

صحرایی همچنین در تشریح برنامه‌های افزایش عمق بازار گفت: آماده‌ایم سهام شرکت‌هایی را که از قابلیت جذب سرمایه و توسعه برخوردارند، وارد بازار سرمایه کنیم، زیرا معتقدیم هدایت منابع و نقدینگی به سوی بازار سرمایه موجب گسترش اقتصاد و کمک به رفاه مردم و گره‌گشایی از کار دولت می‌شود. دولت می‌تواند از طریق واگذاری تصدی‌گری و بنگاه‌ها، کوچک و چابک شود و بر سیاست‌گذاری‌ها نظارت کند.

وی افزود: دولت نمی‌تواند بنگاه‌داری کند و این امر را به مردم واگذار کند. برای این منظور، بورس بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری و جذب نقدینگی است. طبق برنامه‌هایی که به تایید هیات‌مدیره بورس هم رسیده در نظر داریم شرکت‌های بیشتری را وارد بازار سهام کنیم. در حال حاضر مجموع ارزش بازار بورس تهران و فرابورس به حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، اما کافی نیست و اندازه بازار باید از آنچه هست بزرگ‌تر شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران