شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132850 | |

بررسی دلایل رشد صنعت فلزات اساسی: اگرچه گروه فلزات اساسی در نیمه نخست سال رتبه اول بیشترین رشد قیمتی را میان صنایع بورسی به خود اختصاص نداد اما قطعا نمادهای این صنعت به عنوان لیدرهای اصلی رشد بازار مطرح بودند.

  بررسی دلایل رشد صنعت فلزات اساسی: اگرچه گروه فلزات اساسی در نیمه نخست سال رتبه اول بیشترین رشد قیمتی را میان صنایع بورسی به خود اختصاص نداد اما قطعا نمادهای این صنعت به عنوان لیدرهای اصلی رشد بازار مطرح بودند. به گزارش سنا، شاخص صنعت فلزات اساسی در سال گذشته رشد بیش از ۷۲ درصدی را تجربه کرد. نمادهای شاخص این صنعت از دسته‌های مختلف فلزی مانند فولاد، مس و روی بازدهی‌های فراتر از انتظاری را در سال گذشته به ثبت رساندند. صعود قیمت فلزات در بازار جهانی در سال ۹۶ در کنار رشد نرخ دلار به کمک رشد قیمتی این نمادها آمد. بسیاری از شرکت‌های این گروه در پایان سال گذشته طرح‌های توسعه‌ای برای افزایش تولیدات را به پایان رساندند. صنعت فلزات اساسی در 6 ماهه نخست سال بازدهی 89 درصدی به ثبت رساند، این در حالی است که در پایان شهریور 97، بازدهی یکساله این صنعت نیز از 150 درصد فراتر رفت. همچنین، بررسی شرکت‌های فعال در این گروه نشان می‌دهد 4 محرک رشد قیمت دلار، افزایش مقدار تولید، حذف سقف رقابتی محصولات این گروه در بورس کالا و ثبات نسبی در روند قیمت‌ها جهانی، باعث عملکرد مناسب این صنعت طی 6 ماه ابتدایی سال بوده است. بعد از اعلام تک نرخی شدن ارز در اواسط فروردین ماه، این چشم‌انداز به وجود آمد که این شرکت‌های صادرات محور تحت تاثیر مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و دولتی بتوانند سود دهی قابل قبولی داشته باشند.

 از سوی دیگر عمده سودآوری این شرکت‌ها مربوط به افزایش درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی در این مدت است، موضوعی که حکایت از رشد فروش این شرکت‌ها دارد. در میان شرکت‌های گروه فلزات اساسی 2 شرکت “فایرا “ و “هرمز “ با اختلاف زیاد بیشترین درصد تعدیل مثبت را داشته‌اند. افزون بر این، شرکت آلومینیوم ایران بیشترین تعدیل مثبت را به ثبت رساند. سود خالص این شرکت در 6 ماهه منتهی به شهریور 97 به 394ریال رسید، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل این شرکت تنها 15 ریال سودآوری داشته است. آلومینیوم ایران در شهریور سال جاری 296 میلیارد تومان فروش داشته است که بالاترین مبلغ فروش در سال‌های اخیر است. این در حالی است که، فروش 6 ماهه شرکت در سال جاری 1116 میلیارد تومان است که 73 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. از سویی دیگر، مقدار فروش شرکت در این 6 ماهه 87 هزار تن بوده است که تقریبا برابر مدت مشابه (84 هزارتن) سال قبل است که نشان می‌دهد تنها عامل رشد در مبلغ فروش افزایش نرخ بوده است. بر اساس اطلاعات این شرکت 40 درصد از فروش شرکت که به صورت شمش خالص است به خارج از کشور صادر می‌شود. 37درصد فروش به صورت شمش خالص به داخل کشور فروخته می‌شود. شمش آلیاژی 13 درصد و شمش بیلت 10 درصد از فروش را تشکیل می‌دهند. فولاد هرمزگان جنوب از دیگر شرکت‌های فلزی است که عملکرد درخشانی در 6 ماهه نخست سال داشت.

همچنین، فولاد هرمزگان در 6 ماه نخست 16هزار و 500 میلیارد ریال فروش و 5هزار و 300 میلیارد ریال سود ناخالص داشته است. به این ترتیب فروش این شرکت نسبت به مدت مشابه 200درصد رشد داشته است. بر اساس این گزارش، “هرمز “ به مدد شناسایی سود تسعیر ارز 9 هزار میلیارد ریالی توانست سود خوبی کسب کند و مجموع سود خالص در 6 ماه به 12هزار و 500 میلیارد ریال رسید که معادل 835 ریال برای هر سهم است. افزون بر این، علت اصلی جهش ٩۵٧ درصدی سود در ۶ ماهه نخست ٩٧ نسبت به مدت مشابه قبل را می‌توان ناشی از رشد ۴، ٩١٢ درصدی سایر درآمدهای عملیاتی و ١٠۵ درصدی درآمد سرمایه‌گذاری‌ها دانست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران