شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131261 | |

بی‌توجهی به مولفه‌های اثرگذار بر روند بازار و توجه به شایعات بی اساس به جای تحلیل‌های موثق به کرات دیده می‌شود.

بی‌توجهی به مولفه‌های اثرگذار بر روند بازار و توجه به شایعات بی اساس به جای تحلیل‌های موثق به کرات دیده می‌شود. در این بین اما همچنان نقاط درخشانی برای عبور از این بحران وجود دارد. ارزش معاملات بورس وفرابورس در روز یک‌شنبه از مرز 2 هزار و600 میلیارد تومان گذر کرد.

بارها در علم اقتصاد بر این نکته تاکید شده که «منطق» اصل مهمی در موفقیت و سودآوری است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند، عبور از فضای تحلیلی خواسته یا ناخواسته سرمایه‌گذاران را وارد چالشی جدی می‌کند. علاوه بر این، هیجان زدگی می‌تواند معادله معاملات را تا حد زیادی برهم بزند. در بازار سرمایه ایران نیز، به خصوص بازار سهام، همواره تحلیل محوری و عدم موج سواری از ارکان فعالیت سهامداران بوده است. با وجود این در برخی اوقات انحراف از این مسیر شاخص بورس را با تبعات جدی مواجه کرده است.

به گزارش سنا، بورس تهران طی چندماه اخیر شاهد جذب نقدینگی فراوان از بازارهای موازی بود، این مهم در حالی به وقوع پیوست که کوچ این حجم از پول در بازاری که تامین مالی بسیاری از صنایع کشور را بر عهده دارد، برگ زرینی در اقتصاد کشور به شمار می‌رود.  با این حال، طی این مدت بر فرهنگ حضور در بورس و سواد مالی لازم در این بازار تاکید شد. نکته‌ای که سرمایه‌گذاران تازه وارد را به سمت فعالیت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کسب سودهای مطلوب سوق می‌داد.

با وجود این، بی توجهی به مولفه‌های اثرگذار بر روند بازار و توجه به شایعات بی اساس به جای تحلیل‌های موثق، باعث افت قابل توجه شاخص کل و عرضه‌های سنگین در بسیاری از نمادها شده است. در این بین اما همچنان نقاط درخشانی برای عبور از این بحران وجود دارد. ارزش معاملات بورس و فرابورس در روز یک‌شنبه از مرز 2 هزار و 600 میلیارد تومان گذر کرد. رقمی که می‌تواند نشانه‌ای باشد تا بازار بار دیگر بر ریل رونق به راه بیافتد و افت‌های این روزها را جبران کند.

از سوی دیگر لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. این لایحه در نهایت با 143 رای موافق، 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموعه 271 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

FATF  و حاشیه‌های پیرامون آن مدت‌هاست بازارهای مالی ایران را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو، تصویب این لایحه مهم توانست تاثیر مستقیمی بر بازار ارز بگذارد و نرخ دلار را تا رقم قابل توجهی کاهش دهد. همچنین در دقایقی از روند معاملات بورس نیز دیده شد که بازار شاهد واگذاری عرضه‌ها در بسیاری از صفوف به خصوص نمادهای پالایشی و بانک‌ها بود.

بهترین گزینه برای تحلیل وضعیت شرکت‌ها توجه به صورت‌های مالی و استفاده از خبرهای موثق در خصوص آنها در شبکه کدال است.

6 ماه  ابتدایی سال پایان یافته و گزارش‌های عملکرد 6 ماه ابتدایی سال بسیاری از شرکت‌ها در حال انتشار است. تا این لحظه آماری که از این گزارش‌ها به دست آمده سود آوری و تعدیل مثبت بسیاری از شرکت‌ها و خروج از زیان برخی شرکت‌های دیگر را نشان می‌دهد. بطورکلی در نیمه نخست سال شرکت‌ها از حیث فروش شرایط مطلوبی را تجربه کردند. از این رو پایه‌های بنیادی آنها مستحکم به نظر می‌رسد. از سوی دیگر در این مدت شفاف سازی قاطعانه‌ای در خصوص نرخ خوراک محصولات فلزی، پالایشی و پتروشیمی‌ها صورت گرفت که این موضوع نیز مزید بر علت عملکرد قابل قبول صنایع مربوطه شد. از این رو، توجه و گردش نگاه سهامداران به این اطلاعات می‌تواند در تصمیمات سهامداران اثر داشته باشد. با توجه به ارزندگی که در قیمت بسیاری از سهم‌های بازار وجود دارد، کارشناسان بر این باورند بورس تهران فاصله چندانی تا موج جدید تقاضا‌ها در بازار ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران