شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل بورس انرژی:

| کدخبر: 131070 | |

مدیر عامل بورس انرژی گفت: وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام به‌کار گیرد تا در مقطع زمانی خطیر،

مدیر عامل بورس انرژی گفت: وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام به‌کار گیرد تا در مقطع زمانی خطیر، علائم و نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران اسلامی برای غلبه بر موانع و مشکلات پیش رو ظاهر و آشکار شود. سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌وگو با فارس پیرامون آخرین اقدامات برای راه‌اندازی بورس انرژی گفت: با وجود تاکید سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی و تکلیف قانون برنامه ششم توسعه و همچنین اعلام معاون اول رییس‌جمهور و تصویب سران سه قوه، هنوز برنامه زمان‌بندی مشخص و جزئیاتی درباره عرضه نفت خام در بورس توسط دستگاه ذیربط اعلام نشده است.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که ضروری است توسط شرکت ملی نفت ایران و بانک مرکزی تعیین تکلیف شود رویه وصول و تسویه مبالغ فروش و استفاده از ساز و کار مناسب و مطمئن برای حضور بخش خصوصی در این معاملات است. مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: هر چند شرکت ملی نفت جلساتی را در این خصوص برگزار کرده ولی به نظر می‌رسد هنوز جمع بندی دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

حسینی از آغاز مذاکرات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با چند بانک دولتی و خصوصی درباره عملیات نقل و انتقال و تسویه ارزی خبر داد و افزود: امید می‌رود این بانک‌ها بتوانند راه‌حل‌های موثر و اطمینان بخشی را برای نقل و انتقال وجوه و تسویه در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار دهند.

مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به تاکید مصوبه سران سه قوه بر استفاده از ظرفیت و توان بخش خصوصی، یادآور شد: به نظر می‌رسد در مقطع کنونی ضروری است شرکت ملی نفت طی چند جلسه کاری پیوسته از نزدیک نظرات مشورتی بخش خصوصی را اخذ و با آگاهی دقیق از ظرفیت این بخش نسبت به نهایی کردن روش عرضه و تسویه مالی تصمیم‌گیری نماید. این مقام مسوول تصریح کرد: باید به شرکت ملی نفت اجازه داد با انجام مذاکرات جدی و برگزاری جلسات کارشناسی منظم و جلب مشارکت همه گروه‌های موثر در فرایند فروش نفت خام به یک طرح مشخص و عملی برای عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی ایران دست یابد.

حسینی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به حمایت‌های قانونی کافی و استقبال فعالان اقتصادی از موضوع راه‌اندازی بورس نفت، همه دست‌اندرکاران به ویژه وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام به‌کار گیرند تا در این مقطع زمانی خطیر، علائم و نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران اسلامی برای غلبه بر موانع و مشکلات پیش رو ظاهر و آشکار شود. اظهارات مدیر عامل بورس انرژی در حالی است که روز شنبه ۲۴ شهریورماه امسال اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، پیشنهادهای وزارت نفت درباره تنوع روش‌های عرضه و فروش نفت را بررسی و تصویب کردند. سپس در جلسه دیگر این شورا که طی روز سه شنبه 27 شهریور ماه امسال به ریاست رییس‌جمهور برگزار شد، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی کشور به صورت ارزی را با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت تصویب کرد.

براساس این طرح، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فرآورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.

از آن زمان تا کنون و با توجه به التهاب‌های روانی ناشی از اجرای تحریم‌های امریکا در 13 آبان‌ماه امسال هنوز هیچ سازوکار اجرایی برای این طرح از سوی وزارت نفت به سازمان بورس و بورس انرژی ابلاغ نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران