شماره امروز: ۵۴۷

مشاور عالی رییس اتاق تهران مطرح کرد

| کدخبر: 131069 | |

مشاور عالی رییس اتاق تهران گفت: یکی از اصلی‌ترین کارکردهای بورس کالا، ایجاد شفافیت در روند دادوستد کالاها، قیمت و میزان تولید محصولاتی است که در بورس عرضه می‌شوند

 مشاور عالی رییس اتاق تهران گفت: یکی از اصلی‌ترین کارکردهای بورس کالا، ایجاد شفافیت در روند دادوستد کالاها، قیمت و میزان تولید محصولاتی است که در بورس عرضه می‌شوند. در واقع به واسطه تقویت بورس کالا و افزایش شمار شرکت‌ها و کالاهای عرضه در این بورس طی سال‌های اخیر، امروز فعالان صنایع و تولیدکنندگان به راحتی آمارهایی در اختیار دارند که به آنها قدرت پیش بینی و تصمیم‌گیری می‌دهد.

ابراهیم بهادرانی به ضعف‌های ساختاری اقتصاد ایران اشاره کرد و به تسنیم گفت: باید قبول کنیم که اقتصاد ایران با رفتار بازار سرمایه چندان مانوس نیست و سازگاری و مطابقت دقیق اقتصاد با فرهنگ بورس زمانبر است؛ از این رو گذشت ۱۱ سال از تاسیس بورس کالا زمان زیادی نیست و می‌توان این دوره را بیشتر، دوره شکل‌گیری و آغاز اصلاحات اقتصادی نامید.

وی اظهار داشت: بررسی عملکرد بورس کالا در همین دوران، بیانگر جهش‌های روبه جلو و ایجاد شفافیت مناسب در فعالیت شرکت‌های تولیدی است به عبارتی همین که اقتصاد ملی به دنبال وفق دادن خود با زمینه‌های شفافیت و اصلاحات است و شاهد افزایش کارکردهای بورس کالا در بازار کالای کشور هستیم، به عنوان یک موفقیت تلقی می‌شود.

مشاور عالی رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه با وجود همه گام‌های در مسیر پیشرفت، بورس کالا در آغاز مسیر طولانی خود در اقتصاد ایران است، گفت: اقتصاد ایران برخلاف دیگر کشورها به عنوان اقتصاد طبیعی و کاملا آزاد تلقی نمی‌شود و همیشه با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم کرده است، بطوریکه در شرایط مختلف شاهد نوعی از حاکمیت بحران در کشور بودیم، به همین دلیل نباید از نهادی همچون بورس کالا برای پیاده سازی اقتصاد بازار بدون توجه به وضع اقتصادی توقع داشت و در برهه‌هایی این بورس نیز خود را با شرایط اقتصادی وفق می‌دهد.

بهادرانی گفت: با همه این تفاسیر، بورس کالا در این سال‌ها به شیوه‌ای مطلوب به وظایف خود همچون ایجاد بستری شفاف و عادلانه برای کشف قیمت کالاها عمل کرده و توسعه این بازار به نفع اقتصاد کشور است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران