شماره امروز: ۵۴۷

عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد

| کدخبر: 130316 | |

راه‌اندازی بورس کالا و عرضه محصولات مهم حوزه فلزات و پتروشیمی در این بورس، یکی از گام‌های بزرگ در مسیر شفافیت اقتصادی بوده است. به گزارش تسنیم،

راه‌اندازی بورس کالا و عرضه محصولات مهم حوزه فلزات و پتروشیمی در این بورس، یکی از گام‌های بزرگ در مسیر شفافیت اقتصادی بوده است. به گزارش تسنیم، علی گل‌مرادى عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به دلایل مختلف داخلی و‌ خارجی، با نوسان قیمت کالاها مواجه هستیم که مسوولان سیاست‌گذار با استفاده از تمرکز معاملات در بورس کالا می‌توانند روند کنونی معاملات و قیمت‌ها و همچنین برآورد از میزان نیاز آینده را تحلیل و اقدام کنند. وی اظهار داشت: بطور حتم سیستم و ساختارهایی مانند بورس کالا در ایجاد شفافیت، رقابت سالم، توسعه و رونق کسب و کار نقش ارزنده و بسزایی را بر عهده دارد و در این موضوع به هیچ عنوان جای تردیدی وجود ندارد. وی با بیان اینکه بورس کالا در بسیارى از سیستم‌ها و ساز و کارها نقش مثبتی را در عرصه هاى مختلف ایفا می‌کند، افزود: بورس کالا علاوه بر اثرگذاری در حوزه شفافیت، انحصار در تولید و عرضه را کمرنگ‌می کند زیرا اگر یک‌ محصول انحصاری قرار باشد در فضایی غیرشفاف عرضه و معامله، شرایط بازار آن کالا بدون شک‌ملتهب می‌شود. گل‌مرادی اظهار داشت: همچنین با استفاده از آمارهای بورس کالا، می‌توان زمینه تولید کالاهاى مشابه یا عرضه محصولات وارداتی در بورس را فراهم کرد تا مسیر افزایش کیفیت و متعادل کردن قیمت کالاها هموار شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: بازارها در دوران راه اندازی بورس کالا نسبت به معاملاتی که قبل از راه اندازى بورس کالا انجام می شد قابل مقایسه نیست، زمانی که فعالیت‌ها براساس سیستم مدرن و شفاف در حال حرکت است فعالیت‌های غیرشفاف و زیرزمینی به حداقل می‌رسد و این مهم با ایجاد بورس کالا رقم خورد. گل‌مرادی به مزایای تمرکز بر اقتصاد بازار تاکید و بیان کرد: اگر به دنبال موفقیت در حوزه اقتصادى هستیم باید به سمت واقعی شدن قیمت و اقتصاد بازار در حرکت باشیم، در این بین به موازات این اقدام، باید تلاش هایی جهت توانمندسازی قشر ضعیف و آسیب پذیر کشور صورت گیرد تا بدون زیر پا گذاشتن اصول اقتصادی از تولید و مردم میز حمایت کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران