شماره امروز: ۵۴۷

آمار معاملات دیروز نشان می‌دهد

| کدخبر: 130314 | |

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه با افزایش ۵۹۹۳ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۶۱۸ واحد رسید.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه با افزایش ۵۹۹۳ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۶۱۸ واحد رسید. به گزارش فارس، شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 1070 واحدی عدد 30 هزار و 417 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین، شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 6547 واحدی به رقم 186 هزار و 367 واحد دست یافت. افزون بر این، شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 4479 واحدی به رقم 128 هزار و 797 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 11627 واحدی عدد 347 هزار و 30 واحد را به نمایش گذاشت. بر اساس این گزارش دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با 505 واحد، فولاد مبارکه با 471 واحد و معدنی صنعتی گل‌گهر با 309 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سیمان بهبهان با 0.9 واحد؛ معدنی دماوند 0.74 واحد و کارتن ایران با 0.48 واحد بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه نماگر به دوش کشیدند. بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از 1 هزار و 731 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 4 میلیارد و 944 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 273 هزار و 653 نوبت داد و ستد بود. افزون بر این، دیروز بازار سهام در حالی همچنان شاهد معاملات پرحجم در نمادهای پیشرو به ویژه در گروه‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، هلدینگ‌های پتروشیمی و گروه فلزات اساسی در کنار تجهیزاتی‌ها و شرکت‌های پیمانکاری بود که انتشار خبرهای خوب برای بازار سهام دوباره میل به جمع‌آوری سهام را در بازاری که شاهد رونمایی از دلار 16 هزار تومانی در بازار آزاد ارز است را افزایش داد.

   شکست مرز 2000 واحد

از سویی دیگر، رکوردشکنی‌های شاخص کل فرابورس ایران طی روزهای اخیر به عبور این نماگر از کانال 2000 واحدی انجامید و بدین ترتیب آیفکس با 3.24 درصد در ارتفاع 2012 واحدی ایستاد. همچنین، شاخص کل فرابورس ایران دیروز توانست در پی رشد 63 واحدی برای نخستین بار از کانال دو هزار واحدی عبور کند و رکورد جدیدی را در تاریخ ده‌ساله خود به ثبت برساند. افزون بر این، نمادهایی که بیشترین نقش را در صعود دیروز شاخص کل ایفا کردند نمادهای «زاگرس»، «ذوب» و «میدکو» بودند که در مجموع با 27 واحد اثر مثبت، در صدر جدول نمادهای اثرگذار بر آیفکس قرار گرفتند. نماد «زاگرس» علاوه بر این، با ثبت ارزش بالغ بر 316 میلیارد ریالی، بیشترین ارزش مبادلاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. افزون بر این، بیشترین حجم معاملاتی در بازارهای اول و دوم نیز مربوط به نماد شرکت ریل پرداز سیر یعنی «حریل» بود که معامله‌گران بیش از 57 میلیون سهم را در این نماد دست به دست کردند. بر این اساس، بازارهای اول و دوم در مجموع میزبان بیش از 335 میلیون سهم به ارزش افزون بر یک هزار و 763 میلیارد ریال بودند. در ادامه، پیگیری مبادلات سهام نشانگر آن است که در تابلوهای مبادلاتی بازار پایه بیش از 797 میلیون سهم به ارزش بالغ بر دو هزار و 190 میلیارد ریال دست به دست شده است. از سوی دیگر معامله‌گران اوراق، دو میلیون و 690 هزار سهم را در تابلو اوراق با درآمد ثابت مبادله کردند که ارزش این حجم از دادوستدها بر دو هزار و 193 میلیارد ریال بالغ شد. همچنین، دیروز در پی دادوستد 200 هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا705» به ارزش 159 میلیارد ریال، این نماد از نظر بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی در صدر تابلو اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت. در میان اوراق تسهیلات مسکن نیز خریداران و فروشندگان این اوراق با دادوستد نزدیک به 57 هزار ورقه تسه 9706 به ارزش افزون بر 34 میلیارد ریال، منجر به صدرنشینی اوراق امتیاز تسهیلات مسکن شهریورماه جاری شدند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران