شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130046 | |

تخصیص رانت برای عده‌ای یا ارایه تخفیف‌ آنچنانی به برخی اشخاص در بازار سرمایه قابل رصد و نمایان بوده و از معاملات پشت پرده جلوگیری می‌کند.

ساز و کار اجرایی بورس نفت در انتظار ابلاغ وزارت نفت

تخصیص رانت برای عده‌ای یا ارایه تخفیف‌ آنچنانی به برخی اشخاص در بازار سرمایه قابل رصد و نمایان بوده و از معاملات پشت پرده جلوگیری می‌کند.

مدیر نظارت بورس با بیان اینکه برای تبیین سازوکار بورس نفت و نفت خام قابل عرضه در این بازار باید منتظر ابلاغ وزارت نفت به سازمان بورس بود، گفت: همکاری بانک مرکزی و خزانه داری در فرایند عملیات تسویه پس از انجام معامله ضروری است.

به گزارش فارس، محسن خدابخش مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار از انتظار برای ابلاغیه عرضه نفت خام از سوی وزارت نفت به سازمان بورس سخن گفت و افزود: سازوکار فعالیت این بازار و حجم عرضه نفت خام در بورس انرژی به نحوه ابلاغیه وزارت نفت بستگی خواهد داشت.

وی با اشاره به مبنای ارزی معاملات نفت خام در بورس انرژی گفت: این موضوع همکاری جدی خزانه کل کشور و بانک مرکزی را در فرایند تسویه و اتاق پایاپای سپرده گذاری مرکزی را می‌طلبد. این در حالی است که اگر تسویه نهایی پس از بازدید کالا مد‌نظر باشد، می‌تواند فرایند تسویه از مجرای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی را فراهم کند. خدابخش با اشاره به ظرفیت‌های بازار سرمایه کشور و شفافیت مالی در این بازار عنوان کرد: تخصیص رانت برای عده‌ای یا ارایه تخفیف‌ آنچنانی به برخی اشخاص در بازار سرمایه قابل رصد و نمایان بوده و از معاملات پشت پرده جلوگیری می‌کند. این مقام مسوول یادآور شد: به دلیل عمق پایین معاملات و فعالیت مشتریان خرد در بورس نفت می‌توان انتظار داشت تحریم‌های امریکا کمترین آسیب‌ها را برای معاملات و فعالان این بازار در بر داشته باشد.

آغاز مهر با اوراق مرابحه و مشارکت در فرابورس

در روزهای آغازین مهرماه علاوه بر یک عرضه بلوکی، دو پذیره‌نویسی در فرابورس ایران انجام خواهد شد که مربوط به اوراق مرابحه شرکت پدیده شیمی قرن و اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان است. بدین ترتیب از اول تا سوم مهرماه شاهد پذیره‌نویسی تعداد 500 هزار ورقه شرکت پدیده شیمی قرن در نماد «قرن99» که به منظور تامین مالی این شرکت جهت خرید مواد اولیه مورد نیاز، توسط شرکت واسط مالی تیر چهارم منتشر شده است، خواهیم بود. مدت و نرخ این اوراق به ترتیب 24 ماهه و 16 درصد سالانه تا سررسید است و مدت پرداخت اجاره‌بها نیز هر 3 ماه یک‌بار از تاریخ انتشار خواهد بود. همچنین متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان این اوراق شرکت تامین سرمایه بانک ملت و ضامن نیز بانک ملت است. عامل فروش نیز شرکت کارگزاری بانک ملت و عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در نظر گرفته ‌شده است.  علاوه بر این، اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان با سررسید 48 ماهه که موضوع انتشار آن تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای اعطای تسهیلات لیزینگ خودروست، از دوشنبه دوم مهرماه تا سه‌شنبه دهم همین ماه پذیره‌نویسی می‌شود. تعداد کل این اوراق در نماد «حکمت01» 200 هزار ورقه است و از اطلاعات با اهمیت مربوط به این پذیره‌نویسی می‌توان به نرخ 16 درصدی سالانه تا سررسید و مواعد پرداخت اجاره‌بها که هر ماه از تاریخ انتشار است، اشاره کرد. گروه اقتصاد حکمت ایرانیان متعهد پذیره‌نویسی 25 درصد از حجم این اوراق و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی حکمت ایرانیان یکم نیز علاوه بر اینکه نقش بازارگردان را دارد، پذیره‌نویسی 75 از حجم اوراق مشارکت شرکت واسپاری حکمت ایرانیان را متعهد شده است.

کارگزار بازارگردان این پذیره‌نویسی نیز کارگزاری سهم آشناست و روش بازارگردانی، مبتنی بر حراج است که حداقل تعهد معاملات باید روزانه 5 هزار ورقه و حداقل سفارش انباشته 250 ورقه باشد. همچنین دامنه مظنه 2 درصد و دامنه نوسان روزانه 10 درصد است. از دیگر ارکان مربوط به این پذیره‌نویسی نیز می‌توان به ضامن و عامل پرداخت اشاره کرد که به ترتیب بانک حکمت ایرانیان و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه هستند. شایان ذکر است که در هر دو پذیره‌نویسی، حداقل حجم سفارش یک ورقه و حداکثر خرید توسط هر شخص حقیقی و حقوقی نامحدود است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران