شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بورس و فرابورس از رکورد شکنی جدید حکایت دارد

| | |

بازار سهام روز گذشته با رشد بیش از ۶۴۰۰ واحدی شاخص بورس برای دومین روز متوالی سقف تازه‌ای را به ثبت رساند و یک رکورد تاریخی در تالار شیشه‌ای به وجود آمد.

بازار سهام روز گذشته با رشد بیش از ۶۴۰۰ واحدی شاخص بورس برای دومین روز متوالی سقف تازه‌ای را به ثبت رساند و یک رکورد تاریخی در تالار شیشه‌ای به وجود آمد. معاملات بازار سهام در آخرین روز معاملاتی بورس در هفته چهارم شهریور ماه پرهیاهو به پایان رسید.

بر اساس آمارهای معاملاتی، در روز چهارشنبه شاخص‌های بورس بطور میانگین با بیش از ۴ درصد رشد مواجه شدند بطوری که شاخص کل با ۶۴۸۳ رشد معادل ۴.۳۶ درصد به ۱۵۵ هزار و ۶۱ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۸۵۹ واحد افزایش معادل ۴.۳۶ درصد به ۴۵ هزار و ۳۴۲ واحد، شاخص کل «هم‌وزن» با ۷۴۳ واحد رشد معادل ۳.۰۲ درصد به ۲۵ هزار و ۳۴۱ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۵۲۶ واحد افزایش، معادل ۳.۰۲ درصد به ۱۷ هزار و ۹۲۲ واحد، شاخص آزاد شناور با ۶۸۳۱ واحد صعود، معادل ۴.۲۹ درصد به ۱۶۶ هزار و ۲۴۶ واحد، شاخص بازار اول با ۵۱۳۰ واحد افزایش معادل ۴.۶۳ درصد به ۱۱۵ هزار و ۹۲۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۱۲۱۰ واحد صعود معادل ۳.۸۷ درصد، به ۳۰۰ هزار و ۷۲۳ واحد رسید.

از سویی دیگر در این روز ۷ نماد «فولاد با ۷۰۴ واحد، فارس با ۵۰۲ واحد، کگل با ۴۹۶ واحد، پارس با ۲۵۸ واحد، کچاد با ۲۴۲ واحد، پارسان با ۲۲۵ واحد و شبندر با ۱۹۶ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند. در این روز همه شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای با رشد مواجه شدند بطوری که شاخص صنایع «کانه فلزی با ۳۰۳۰ واحد رشد معادل ۷.۲۶ درصد به ۴۴ هزار و ۷۶۹ واحد، وسایل ارتباطی با ۱۱۰ واحد افزایش معادل ۴.۹۸ درصد به ۲ هزار و ۳۲۶ واحد، تامین آب، برق و گاز با ۱۸ واحد صعود معادل ۴.۹۶ درصد به ۳۹۰ واحد، فلزات اساسی با ۵۴۹۴ واحد رشد معادل ۴.۸۷ درصد به ۱۱۸ هزار و ۲۸۸ واحد، شیمیایی با ۴۷۳ واحد افزایش، معادل ۴.۷۵ درصد به ۱۰ هزار و ۴۳۱ واحد، فرآورده نفتی با ۲۸۲۳۰ واحد صعود شدید معادل ۴.۵۷ درصد به ۶۴۶ هزار و ۲۰۰ واحد، لاستیک با ۱۱۱۲ واحد رشد معادل ۴.۳۹ درصد به ۲۶ هزار و ۴۷۴ واحد» رسید.در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی بازار سهام مشخص می‌کند که قیمت سهام نمادهای «شسپینا، ددام، خرینگ، غچین، خریخت، غالبر و نفت» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «قزوین، قلرست، دکیمی، قشرین، خمحور، غشاذر و لبوتان» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند. به این ترتیب، در پایان معاملات بورس، در ۲۱۹ هزار و ۷۴۱ نوبت معاملاتی، ۳ میلیارد و ۳۶۹ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۵۹۱ هزار و ۸۱۵ میلیارد تومان رسید.

   رشد 4.4 درصدی آیفکس

آخرین روز کاری هفته سوم شهریورماه در فرابورس ایران با رشد 4.4 درصدی شاخص کل فرابورس ایران همراه بود و بدین ترتیب آیفکس با 75 واحد صعود توانست کانال 1700 واحدی را فتح کند و در ارتفاع تاریخی 1771 واحدی قرار گیرد.

به موازات رشد چشم‌گیر آیفکس که بخشی از آن تحت تاثیر معاملات مثبت در نمادهای «مارون»، «ذوب» و «زاگرس» بود، حجم و ارزش مبادلات روزانه فرابورس نیز قابل توجه بود بطوری که شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و 112 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 8 هزار و 768 میلیارد ریال بودیم. در روز 21 شهریورماه در پی دادوستد 485 میلیون سهم در بازارهای اول و دوم، بیش از 43 درصد از حجم کل مبادلات فرابورس در روز گذشته به این دو بازار اختصاص یافت که این حجم از مبادلات ثبت ارزش بیش از دو هزار میلیارد ریالی را برای این بازارها رقم زد. معامله‌گران سهام در بازار پایه نیز 606 میلیون سهم را در 51 هزار و 600 نوبت دادوستدی مبادله کردند که ارزش کل این مبادلات در سه تابلو بازار پایه بر یک هزار و 677 میلیارد ریال بالغ شد.

در سمت مقابل دو نماد «زشگزا» و «دبالک» به ترتیب متعلق به شرکت‌های شیر و گوشت زاگرس شهرکرد و مواد اولیه دارویی البرز بالک با بیشترین افت قیمتی تا سقف 4.4 درصد روبرو شدند. رصد بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس از دادوستد 17 میلیون ورقه به ارزش بیش از 5 هزار میلیارد ریال حکایت دارد که این حجم از دادوستدها در 8 هزار و 679 نوبت معاملاتی دست به دست شده است. در نهایت از رویدادهای مهم مربوط به اوراق می‌توان به موکول شدن عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا 704» که قرار بود دیروز انجام شود، به روز شنبه 24 شهریورماه اشاره کرد که این خبر از سوی مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس اعلام شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران