شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129420 | |

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس معتقد است ابزارهای تدارک دیده شده برای سرمایه‌گذاران در بورس باعث جذب سرمایه شده است و این مهم یکی از دلایل افزایش معاملات بورس محسوب می‌شود.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس معتقد است ابزارهای تدارک دیده شده برای سرمایه‌گذاران در بورس باعث جذب سرمایه شده است و این مهم یکی از دلایل افزایش معاملات بورس محسوب می‌شود. به گزارش سنا، محسن خدابخش با اشاره به اینکه سهم حجم معاملات نقدشونده در بورس بالاست، بیان کرد: افزایش شاخص‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا شرکت‌های بیشتری در بورس مشارکت داشته باشند و در طرف مقابل می‌توانیم شاهد توسعه کسب و کار شرکت‌ها باشیم. وی ادامه داد: نقدشوندگی در بورس موجب جذب سرمایه‌گذاران در بورس شده است. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس درباره افزایش رشد معاملات برخی از شرکت‌ها گفت: شرکت‌های پتروشیمی و معدنی که محصولات صادراتی دارند از رشد بالایی برخوردار بودند و رقابت بالایی را شاهد بودیم. خدابخش گفت: در معاملات بورس، شرکت‌هایی که صادرات محور بودند، بیشترین حاشیه سود را داشتند.

از سویی دیگر، امیر تقی‌خان تجریشی، کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: باتوجه به شرایط فعلی جامعه این امکان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد تا در بورس سرمایه‌گذاری کرده و تجربه جدیدی را به دست آورند. وی گفت: سرمایه‌گذاری در بورس به تولید و اشتغال کشور نیز کمک می‌کند. این کارشناس بورس با اشاره به اینکه فعالیت در بورس یک کار حرفه‌ای است، افزود: به سرمایه‌گذارانی که قصد ورود در بورس را دارند پیشنهاد می‌شود ابتدا در سهام‌های اوراق بهادار که سود ثابتی را برای آنها تضمین می‌کند آغاز کنند و سپس وارد مرحله ریسک‌پذیری در بازار بورس شوند. وی عنوان کرد: صندوق سرمایه‌گذاری متنوعی وجود دارد که می‌تواند سرمایه‌گذاران را در بورس هدایت کند، این صندوق‌ها حافظ سرمایه سهامداران است.

افزون بر این، علی سعیدی استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا تمایل سرمایه‌گذاران به محصولات پالایشی بیشتر شده است گفت: عمده شرکت‌هایی که محصولاتشان با نرخ‌های بین‌المللی قیمت‌گذاری می‌شود تحت تاثیر افزایش شاخص بورس قرار گرفته‌اند و نه تنها شرکت‌های پالایشی بلکه شرکت‌های فلزی و معدنی هم تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

وی گفت: در سال‌های 1389 حدود 330 تا 340 میلیارد دلار ارزش کل بورس بود که بعد از کاهش ارزش سال 1391 این عدد به 110 میلیارد رسید و امروز احتمالا به حدود کمتر از 60 میلیارد دلار رسیده است و برای رسیدن به گذشته 2 برابر جا داریم.

سعیدی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی گفت: اگر امروز ارزش بازار به 650 هزار میلیارد تومان رسیده باشد به راحتی باید به هزار و دویست میلیارد تومان برسیم. در بورس شرکت‌هایی که محصولاتشان در سطح بین‌المللی قیمت‌گذاری می‌شود و صادرات خوبی هم دارند برنده‌های این ماجرا هستند و اثر آن در شاخص‌های بورس دیده می‌شود. وی افزود: اگر ارزش پول یک سرمایه‌گذار در بورس به خاطر تورم کم می‌شود در عوض افزایش شاخص‌ها و آمارهای بورس آن را جبران می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران