شماره امروز: ۵۴۷

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

| کدخبر: 129079 | |

وجود بازارگردان علاوه بر بالا بردن نقدینگی سهم و منطقی کردن روند حرکتی آن می‌تواند رفتار هیجانی در بازار را تعدیل کند و در روندهای نزولی در کنار حقوقی‌های بازار به حمایت از سهم‌های ارزنده بپردازد؛

وجود بازارگردان علاوه بر بالا بردن نقدینگی سهم و منطقی کردن روند حرکتی آن می‌تواند رفتار هیجانی در بازار را تعدیل کند و در روندهای نزولی در کنار حقوقی‌های بازار به حمایت از سهم‌های ارزنده بپردازد؛ بطوری که این امر باعث کاهش اثر رفتار توده وار در بازار می‌شود و در نهایت ریسک سرمایه‌گذاری در بازار را کاهش می‌دهد.

نیمه دوم سال جاری نکات مثبت و منفی خود را دارد، اما یک بررسی کلی نشان می‌دهد کفه ترازو در سمت مثبت سنگین‌تر بوده و انتظار افزایش سود آوری شرکت‌ها، بیش از نیمه اول سال وجود دارد. علی حاجی کرم، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان مطلب فوق به سنا گفت: انتظار می‌رود بعد از یک اصلاح کوتاه‌مدت و همچنین پایان یافتن دوره تسویه اعتباری‌ها بار دیگر حرکت صعودی در بازار را شاهد باشیم.

 حاجی کرم در پاسخ به این سوال که با توجه به رشد مقداری فروش، روند صنایع کوچک و بزرگ را در آستانه انتشار گزارش‌های 6 ماهه ابتدای سال چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در نظر گرفتن افزایش مقدار فروش به خودی خود شاید به نوعی نگاه تک بعدی به قضیه باشد؛ زیرا همزمان با افزایش مقدار فروش، بهای تمام شده هم متعاقبا افزایش خواهد یافت؛ آنچه در این بین حائز اهمیت است، نرخ‌های فروش و خرید مواد اولیه است.

وی توضیح داد: همانطور که در گزارش سه ماهه دیدیم افزایش نرخ‌ها در بسیاری از شرکت‌های صادرات محور همچون فولادی‌ها (که برخی از مواد اولیه خود مانند الکترو گرافیتی را از خارج از کشور تهیه می‌کنند) از آنجایی که فروش شرکت بر بهای تمام شده آن پیشی دارد، به نفع آنها تمام می‌شود. حاجی کرم ادامه داد: هر چند در این بین باید به میزان صادراتی بودن محصولات شرکت و همچنین میزان تامین مواد اولیه آنها از بازارهای خارجی هم توجه ویژه کرد؛ چرا که این امر می‌تواند تاثیر کاملا عکس بر شرکت‌ها داشته باشد (با فرض اینکه نرخ‌های داخلی بر مبنای 4200 تومان نرخ گذاری شود) .

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر با توجه به بحث تسعیر ارز فروش‌های صادراتی با نرخ‌های بازار ثانویه از اواسط مرداد ماه و در برخی موارد عدم تغییر نرخ‌های مواد اولیه مانند گاز مصرفی پتروشیمی‌ها یا نرخ‌های فروش محصولات در بورس کالا که خود ماده اولیه برای سایر شرکت‌ها همچون روانکارها است، می‌توان انتظار رشد چشمگیر سود در گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های بزرگ را داشت. حاجی کرم با اشاره به وضعیت شرکت‌های کوچک اظهار داشت: در مورد شرکت‌های کوچک همانند غذایی‌ها یا سیمانی‌ها شاید شاهد افزایش سود به نسبت کمتری باشیم، زیرا تقریبا نرخ مواد اولیه و نرخ فروش آنها به یک اندازه رشد کرده و آن فاصله‌ای را که در شرکت‌های بزرگ شاهد بودیم در این شرکت‌ها شاهد نباشیم و در نتیجه افزایش سود در این شرکت‌ها کمتر باشد. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که باتوجه به جذابیت ویژه سهام در شرایط فعلی و وجود ریسک‌های اندک این بازار، وضعیت آتی شرکت‌ها را چگونه می‌بینید، اظهار کرد: اینکه بگوییم ریسک‌های اندکی وجود دارد شاید خیلی دقیق نباشد؛ به عنوان مثال چند روز پیش در خبرها آمد که پی وی سی سازها به دلیل حمل مشکل کاتالیست از امارات در حال متوقف کردن تولید خود هستند بطوری که اگر کاتالیست مورد نیاز پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اروند تامین نشود احتمال توقف خط تولید این شرکت‌ها در طی دو تا سه هفته آینده وجود دارد.

حاجی کرم در تحلیل عوامل موثر بر فروش و در نهایت سودآوری شرکت‌ها افزود: علاوه بر تامین مواد اولیه باید فروش و دریافت ارز حاصل از فروش را در شش ماهه دوم سال جاری در محاسبات خود قرار دهیم که تمامی این موارد می‌تواند بر فروش و در نهایت سودآوری شرکت‌ها تاثیرگذار باشد. وی ادامه داد: از سوی دیگر نرخ دلار را نباید نادیده گرفت؛ بطوری که با تثبیت نرخ دلار در قیمت‌های فعلی (گرچه انتظار می‌رود در ادامه سال شاهد افزایش نرخ دلار باشیم) حتی با کاهش مقدار فروش در نهایت می‌توان حتی انتظار افزایش سود آوری در شرکت‌ها را داشت.

این تحلیلگر بازار سرمایه همچنین اظهار کرد: یکی دیگر از بحث‌های حائز اهمیت که خبرهای ضد و نقیضی تاکنون در مورد آن شنیده شده، مربوط به نرخ گذاری محصولات بورس کالا و نرخ گذاری خوراک مصرفی شرکت‌ها است که با آزاد سازی این نرخ‌ها بازهم می‌توان انتظار افزایش سودآوری در شرکت‌ها را داشت.

حاجی کرمی سپس با اشاره به ضرورت پرهیز از رفتار هیجانی در شرایط فعلی و نقش حمایتی حقوقی‌ها برای حفظ تعادل بازار گفت: حقوقی‌ها به عنوان یکی از تاثیرگذارترین عوامل در شکل‌گیری یا برهم زدن روند معاملات در بازار هستند بطوری که نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت.

وی افزود: در این بین با توجه به احتمال اینکه در نیمه دوم سال شاهد اخبار منفی چه در حوزه بین الملل (مانند خروج بیش از پیش شرکت های غربی از ایران یا عقب‌نشینی اروپایی‌ها در حمایت از برجام) و چه در حوزه داخلی (مانند افزایش نرخ سود سپرده بانکی و یا تصمیمات خلق الساعه دولتمردان) باشیم،  انتظار می‌رود حقوقی‌هایی که در روزهای صعودی بازار از فروشندگان بزرگ بازار بودند و با عرضه‌های سنگین خود روند صعودی سهم را متوقف کردند، نقش حمایتی خود را به درستی ایفا کنند و در روزهای نزولی بازار با حمایت خود رفتار هیجانی سهامداران خرد را کنترل کنند نه اینکه خود به عنوان فروشنده ظاهر شوند و روند نزولی سهم را تشدید کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران