شماره امروز: ۵۴۷

نماینده مجلس شورای اسلامی

| کدخبر: 128989 | |

مسیر بورس کمترین هزینه را در تعامل میان خریدار و فروشنده کالاها به همره دارد و نظارت نیز در کل زنجیره معاملات در صورت حضور همه‌جانبه تولیدکنندگان در بورس امکان پذیر است.

مسیر بورس کمترین هزینه را در تعامل میان خریدار و فروشنده کالاها به همره دارد و نظارت نیز در کل زنجیره معاملات در صورت حضور همه‌جانبه تولیدکنندگان در بورس امکان پذیر است. به گزارش سنا، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن بیان مطلب فوق در خصوص چگونگی حمایت از تولید در شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: موضوع شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی باعث شده تا امروز وقتی برای حل مشکل یک بخش تلاش می‌کنیم، مشکلات از بخش دیگر فوران می‌کند و این‌ها همگی به دلیل غیرشفاف بودن اقتصاد است. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی از مشکلات فعلی تولیدکنندگان، تامین مواد اولیه است، اظهار داشت: بورس کالا بستر حضور تولیدکنندگان بالادست و پایین دست است بطوریکه مواد اولیه از سوی تولیدکنندگان عمدتا بزرگ کشور در این بازار عرضه می‌شود و پایین دستی‌ها نیز اقدام به خرید می‌کنند. اما به دلیل شرایط خاص ایجاد شده و انتظارات تورمی از سمت فعالان بازار کالاها به خصوص در حوزه پلیمر و پلاستیک برخی اقداماتی که مغایر منافع ملی و در جهت منافع شخصی و بنگاهی است را شاهد بودیم. حاجی دلیگانی افزود: برای جلوگیری از مشکلات عنوان شده عرضه همه‌جانبه محصولات تولیدی در بورس کالا به مسوولان توصیه می‌شود تا زنجیره تولید زیر سایه چتر شفاف بورس کالا قرار گیرد و امکان سوءاستفاده برخی افراد در حوزه بالادست یا پایین دست وجود نداشته باشد.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دولت با متمرکز کردن معاملات همه کالاها در بورس، تولید کشور را حتی در دوران سخت حفظ خواهد کرد و دیگر امکان احتکار و گران فروشی به دلیل حضور همه تولیدکنندگان در کل زنجیره تولید وجود نخواهد داشت. حاجی دلیگانی در ادامه عنوان کرد: بعضا برای مدیریت بازارها مسیرهایی انتخاب می‌شود که برای اقتصاد هزینه‌های سنگینی و طولانی مدتی دارد، اما مسیر بورس کمترین هزینه را در تعامل میان خریدار و فروشنده کالاها به همره دارد و نظارت نیز در کل زنجیره معاملات در صورت حضور همه‌جانبه تولیدکنندگان در بورس امکان پذیر است. این نماینده مجلس شورای اسلامی، ادامه توسعه معاملات بخش کشاورزی در بورس را ضروری دانست و گفت: طی چند سال اخیر شاهد عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا بوده ایم، همچنین به تازگی معاملات زعفران نیز در بورس کالا رونق گرفته و اینگونه اقدامات می‌تواند به اقتصاد بخش کشاورزی کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران