شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به وضعیت بازار سرمایه در آستانه یک‌سالگی دولت دوازدهم

| کدخبر: 128411 | |

با یک‌ساله شدن فعالیت دولت دوازدهم، عملکرد بازار سرمایه نیز زیر ذره بین کارشناسان بررسی می‌شود. بررسی مولفه‌های اثرگذار حاکی از بازدهی یکپارچه شاخص بورس‌های 4 گانه در بازار سرمایه است.

با یک‌ساله شدن فعالیت دولت دوازدهم، عملکرد بازار سرمایه نیز زیر ذره بین کارشناسان بررسی می‌شود. بررسی مولفه‌های اثرگذار حاکی از بازدهی یکپارچه شاخص بورس‌های 4 گانه در بازار سرمایه است. علاوه بر این ثبت رکوردهای تاریخی برای شاخص و ارزش معاملات از دیگر خصوصیات دوره طی شده بود. در تقارن با مناسبت هفته دولت، فعالیت دولت دوازدهم نیز یک‌ساله شد. در این میان بررسی آمارها نشان می‌دهد، بورس تهران طی مدت مزبور کارنامه قابل قبولی از خود به جای گذاشته است. این گزارش به بررسی جزئیات آمار فعالیت بازار سرمایه طی یک‌سال اخیر پرداخته است.

به گزارش سنا، بازار سرمایه طی یک سال اخیر بیش از گذشته نقل محافل دولتمردان، کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بوده است.عملکرد مثبت بورس‌های چهارگانه در این مدت، در حالی ترسیم شد که به زعم بسیاری از کارشناسان اتخاذ تصمیمات جدید از سوی نهاد ناظر نقش بسزایی در این موفقیت داشته است.

  صعود پرشتاب شاخص کل بازار سرمایه

یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که در سنجش عملکرد بازار سرمایه مد نظر است، نمودار شاخص کل است. بر همین اساس و بر طبق آمارها شاخص کل بورس و فرابورس در زمان فعالیت دولت دوازدهم تا 15 مرداد سال جاری (یک‌ساله)، بازدهی حدود 64 درصدی را به همراه داشته است.شاخص کل که در میانه‌های مردادماه سال قبل، در محدوده کانال 81 هزار واحد قرار داشت با گذشت تنها 12 ماه، به کانال 133 هزار واحد رسید، امری که در تاریخ فعالیت این بازار بی سابقه تلقی شده و نشان از رشد و توسعه بی وقفه این بازار در این مدت دارد.یکی از نکات مهم مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن است. شاخص هم وزن در این مدت تنها 6 درصد رشد داشته است. این رقم، سیگنال مهمی است که نشان می‌دهد بازار سهام عمدتا تحت تاثیر صنایع و نمادهای بزرگ بورسی رشد داشته است. امری که بی تردید سودآوری صنایع بزرگی چون فلزی و شیمیایی را نشان می‌دهد.همچنین موضوع دیگری که گواه رشد این صنایع و بهبود عملکرد مالی آنها در این مدت بوده، رشد قابل توجه شاخص صنایع است. شاخص صنایع طی یک‌سال اخیر با بازدهی قابل توجه 75 درصدی همراه شده که کارشناسان آن را موفقیت دیگری برای صنایع بورسی می‌دانند.در کنار بورس، شاخص کل فرابورس نیز با بازدهی مجذوب کننده توانست در محور تصمیمات سهامداران قرار بگیرد. بر همین اساس شاخص این بازار نیز از سطح 931 هزار واحد در میانه‌های مردادماه سال قبل به سطح 1527 واحد صعود کرد و بازده خود را به حدود 64 درصد برساند.

 

  اندازه بازار سرمایه 52درصد بزرگ‌تر شد

ارزش کل بازار اوراق بهادر مولفه‌ای است که نشان‌دهنده اندازه بازار است. موضوعی که دغدغه مسوولان بورسی و سهامداران بوده و همواره تلاش شده سایز این بازار نسبت به کل اقتصاد افزایش یابد.

در این خصوص خبر خوشایند، رشد 52 درصدی ارزش بازار طی یک‌سال فعالیت دولت دوازدهم است. ارزش کل بازار اوراق بهادار ایران از رقم 4هزار و 949 میلیارد ریال در نیمه مرداد96، به 7هزار و 513 میلیارد ریال در مدت مشابه سال 97 رسیده است.

داده‌های دریافتی در این زمینه نشان می‌دهد، بیشترین افزایش در اندازه بازار مربوط به ارزش اوراق مشتقه بوده و پس از آن به ترتیب ارزش بازار صکوک و ارزش بازار سهام قرار می‌گیرند.

بازار مشتقه در بازار سرمایه ایران جزو بازارهای نوپا تلقی می‌شود. بررسی روند ابزار مشتقه حاکی از آن است که طی چهار سال فعالیت این بازار، (که عمده آن در بورس کالا صورت گرفته)، طرح‌های توسعه‌ای از سوی نهاد ناظر نقش بسزایی در آگاهی مردم از مزیت‌های آن داشته است.مشابه این عملکرد برای اوراق صکوک نیز صدق می‌کند. انتشار انواع ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق اجاره، مرابحه و اسناد خزانه اسلامی دولتی در این دوره از رونق بسیاری برخوردار بود. این موضوع گسترش وسعت بازار بدهی را به خوبی نشان می‌دهد. موضوعی که از آغاز به کار دولت فعلی، در دستور کار تیم اقتصادی قرار داشته و تاکید بسیاری از استفاده از مزیت‌های آن شده است.

  سیل نقدینگی روانه بازار سرمایه شد

مولفه بعدی که در بحث جذب نقدینگی و تحرک سهامداران، بسیار مهم ارزیابی می‌شود، ارزش معاملات بازار سرمایه است.لازم به ذکر است در تعاریف اقتصادی، ارزش معاملات ارزش ریالی سهامی است که طی یک روز معاملاتی، بین سهامداران جا‌به ‌جا (خرید یا فروش) شده است.

برهمین اساس، ارزش معاملات چهار بورس فعال بازار سرمایه ایران (بورس اوراق، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی) با بازدهی 79 درصدی همراه بوده است.

محاسبه جزئیات این مولفه نشان می‌دهد بیشترین رشد ارزش معاملات در این بازارها مربوط به بازارهای کالایی است. برهمین اساس، ارزش معاملات بورس‌های کالایی (کالا و انرژی) طی این دوره، 138 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین ارزش بازار اوراق بهادار که تجمیع بورس تهران و فرابورس است در مدت یک‌سال با رشد 33 درصدی همراه بوده است.

در تایید حضور هر چه پررنگ‌تر سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه طی فعالیت دولت دوازدهم تا کنون، می‌توان به ضریب نفوذ بازار سرمایه اشاره کرد. این شاخص که از مجموع تعداد کدهای سهامداری و تعداد صاحبان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها به دست می‌آید، از 11میلیون و 518 هزار و 129 نفر در مرداد ماه سال 1396 به 12 میلیون و 280 هزار و 5 نفر نفر تا 15 مردادماه سال 1397 رسیده که نمایانگر رشد 9 درصدی در بازه یک‌ساله دولت دوازدهم است.

  تامین مالی گسترده از بازار سهام

یکی از مهم‌ترین نقش‌های بازار سرمایه در اقتصاد هر کشور مربوط به تامین مالی بنگاه‌ها از این بازار است. بر اساس داده‌های آماری، تأمین مالی از رقم 937 هزار میلیارد ریال در دوره یک‌ساله قبل از شروع دولت دوازدهم، به رقم 1076 هزار میلیارد ریال در دوره یک‌ساله دولت دوازدهم رسیده است که نشان‌دهنده رشد 16 درصدی این شاخص نسبت به دوره مشابه گذشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران