شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127817 | |

یک کارشناس شرایط پیش روی بازار سرمایه را برای پذیرش ارزهای رمزگذاری شده در بورس تشریح کرد.

 

یک کارشناس شرایط پیش روی بازار سرمایه را برای پذیرش ارزهای رمزگذاری شده در بورس تشریح کرد. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان بیان کرد: ارزهای دیجیتال به دلیل نوع غیرفیزیکی و غیرملموس بودن آن، نیازمند توجیه از نظر قوانین بیع و عرضه آن در بورس منوط به پذیرش کمیته فقهی است. به گزارش سنا، بهزاد گلکار در خصوص ارز دیجیتال و عرضه آن در بورس گفت: ابتدا باید دید که این ارز پس از تایید و پذیرش بانک مرکزی، مورد پذیرش کمیته فقهی بورس قرار می‌گیرد یا خیر؟ و آیا با توجه به عدم انتقال کالا و خدمت می‌تواند شرایط بیع را احراز کند؟ این فعال بازار سرمایه ضمن بیان اینکه ارزهای رمزگذاری شده یا همان کریپتو کارنسی‌ها (Crypto Currency) نمونه پیشرفته و به روز شده فارکس با تکیه بر تکنولوژی‌های جدید بلاک چین هستند، برای آنها مزایای زیادی برشمرد و افزود: می‌توان اولین مزیت آنها را عدم نیاز به حمل و نقل و ویژگی دسترسی همیشگی به آنها دانست. گلکار مزیت دیگر ارزهای رمزگذاری شده را استفاده از آنها به عنوان یک ابزار در بازارهای مختلف عنوان کرد و گفت: این ابزار به راحتی دارای یک عرضه و تقاضای آنی و لحظه‌ای است و این خود یکی از بزرگ‌ترین مزایاست، چون در یک لحظه می‌تواند قیمت‌های متغیری داشته باشد. وی درباره میزان استقبال سرمایه‌گذاران داخلی از این ارزها ادامه داد: این ارزها در ایران همچون سایر کشورها به سرعت مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفت، بطوری که در یک سال و نیم گذشته سرمایه‌های زیادی به سمت خرید و ذخیره ارزهای دیجیتالی حرکت کرد و به این شکل ارز از کشور خارج شده است.

 ‌کانالیزه کردن ارز

وی با بیان اینکه سرعت اقدامات صورت گرفته در کشور برای ایجاد بستر عرضه این ارزها کافی نیست، افزود: می‌توانستیم ارز دیجیتالی را در کشور روی بلاک چین‌های زیادی تعریف کنیم اما بانک مرکزی خواستار تدوین آیین نامه ارز دیجیتال شد. از سوی دیگر زمانی که ما می‌توانستیم با استفاده از مزیت ارزانی برق در کشور به عنوان تنها هزینه استخراج کریپتو کارنسی‌ها، فضای مناسبی برای عرضه این ارز ایجاد کنیم با مخالفت وزارت صمت مجوزهای لازم صادر نشد. این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: با وجود از دست رفتن فرصت‌ها در گذشته، اکنون دوباره این مساله مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به محدودیت منابع ارزی که به واسطه تحریم‌ها ایجاد شده می‌توانیم از طریق ارز‌های دیجیتال بخشی از پول‌های ریالی و سرگردانمان را از بازارهای غیر متشکل دلار و یورو جمع آوری و خروج ارز از طریق بازارهای غیر قانونی ارز دیجیتال را متوقف کنیم.

 ‌عدم اتصال ارز به بازارهای بین الملل

بهزاد گلکار به موانع عرضه ارز دیجیتال اشاره کرد و گفت: ما در این راه با موانع زیادی روبرو خواهیم بود و اولین موضوع عدم اتصال بازار ارزهای دیجیتال به بازارهای بین المللی که با محدودیت‌های تحریمی ایجاد شده است و باید تنها به فکر بازار داخلی باشیم. این ارزها را باید روی بلاک چین‌های بومی تعریف و رمزگذاری کنیم که در نتیجه به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند روی هیچ یک از پلت فرم‌های ارزهای دیجیتال بین المللی تعریف و پذیرش شود.

 ‌دغدغه تحریم

وی دغدغه دیگر پیش روی اجرایی شدن عرضه ارز دیجیتالی در کشور را مساله والت‌ها و کیف پول‌های نگهداری آن عنوان کرد و افزود: نگهداری از ارزهای دیجیتال مساله مهمی است، چراکه تمام این‌ها باید بر اساس سیستم‌های ضد ویروس و ضد هک دایما آپدیت شوند. ما این ضد ویروس‌ها و ضد هک‌ها را باید از کمپانی‌های خارجی خریداری کنیم که آن هم به دلیل تحریم‌ها مشکل است و باید دید چه راهی برای آن پیدا خواهیم کرد.

وی امکانات سخت افزاری مورد نیاز را به دلیل تحریم‌ها دور از دسترس خواند و گفت: برای رمزگذاری ارزها به دیتاسنترهای بسیار بزرگ که ذخیره کننده اطلاعات هستند، نیاز داریم.این سخت افزارها توسط کمپانی‌های بزرگ عرضه می‌شود که در شرایط فعلی امکان واردات آن را به دلیل تحریم‌ها نداریم. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عرضه رسمی ارزهای دیجیتال بدون بسترسازی زمینه بروز مشکلات جدید خواهد شد تاکید کرد: شکل‌گیری این بسترها، فرهنگ سازی، تعریف و انتشار ارز دیجیتال و سایر مسائل مربوط به این حوزه پروسه‌ای زمانبر دارد و اجرای عجولانه آن به مصلحت نیست و اگر بدون بسترسازی لازم به سمت کریپتو کارنسی‌ها برویم نتیجه‌ای جز بروز مشکلات جدید ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره میزان نقش‌آفرینی بانک‌های مرکزی دیگر کشورها در عرضه ارز دیجیتال نیزاظهار داشت: به دلیل اجرای معاملات ارزهای رمز گذاری شده در بستر اینترنت و فراگیر بودن آن، معمولا به مساله «به رسمیت شناخته شدن»  توسط بانک‌های مرکزی اهمیت چندانی داده نمی‌شود و به راحتی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. عرضه ارز دیجیتال از وظایف بانک مرکزی نیست و این نهاد تنها می‌تواند مانند سایرین، ارز دیجیتال خود را در بازار کریپتو کارنسی‌ها عرضه کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران