شماره امروز: ۵۴۷

نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد

| کدخبر: 127816 | |

زمانی که کالا به وفور در بازار وجود دارد، باید بطور حتم آن را در بورس عرضه کرد زیرا بورس با مزیت‌هایی که دارد نقش بسزایی در توسعه اقتصاد و جلوگیری از جولان رانت‌خواران ایفا می‌کند.

 زمانی که کالا به وفور در بازار وجود دارد، باید بطور حتم آن را در بورس عرضه کرد زیرا بورس با مزیت‌هایی که دارد نقش بسزایی در توسعه اقتصاد و جلوگیری از جولان رانت‌خواران ایفا می‌کند. به گزارش میزان، عزیر اکبریان رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به قیمت گذاری دستوری و آسیب‌های آن اشاره کرد و گفت: قیمت محصولات باید براساس قیمت تمام شده محصول و نیز سود متعارف تعیین شود، همچنین عرضه مواد نیز باید براساس نیاز واقعی باشد تا شاهد تعادل در قیمت‌ها باشیم. وی افزود: بطور قطع قیمت‌گذاری دستوری زمینه ایجاد رانت و فساد در بازار را فراهم می‌کند، بطوری که تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاها باعث ایجاد ناهماهنگی در بازار شده است.

اکبریان با تاکید براینکه بازار باید براساس عرضه و تقاضا شکل بگیرد، افزود: البته در شرایط خاص اقتصادی امروز باید چند نوع کالا مانند کالاهای اساسی مثل غذا و دارو تحت شعاع قیمت گذاری دستوری قرار گیرد که باز هم قیمت گذاری دستوری در این شرایط مشکلاتی را با خود به همراه خواهد داشت اما این حوزه بنا به نیاز مردم باید کنترل شود. رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: در صورتی که بخواهیم سایر کالاها را قیمت گذاری کنیم بطور حتم موفق نخواهیم شد، زیرا در هیچ کشوری چنین اقدامی برای کالاها انجام نمی‌شود و این رفتارهایی که با اصول اقتصادی در تضاد است در کل دنیا منسوخ شده است. وی افزود: مشاهده می‌کنیم تولید کننده در این نوع قیمت گذاری اگر دستور ارایه شده را رعایت نکند با قانون مواجه شده و جریمه می‌شود اما فعالیت دلالان و رانت‌خواران از قانون خاصی برخوردار نیست، بنابراین سود این نوع سیاست فقط نصیب دلالان می‌شود.

 اکبریان گفت: این در حالی است که ما در کشورمان بورس کالا داریم که مسوولان کارکرد این بورس را در طول سال‌های گذشته مشاهده کرده و همواره از آن به عنوان بازاری شفاف، قانونمند و قابل رصد یاد کرده اند؛ به این ترتیب لزومی برای قیمت گذاری دستوری و اجبار برای ارزان فروشی تولیدکننده با وجود بورس کالا نیست و باید قیمت کالاها و مواد اولیه در بورس به صورت شفاف و منطقی کشف شود. رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بنابراین زمانی که کالا به وفور در بازار وجود دارد، باید بطور حتم آن را در بورس عرضه کرد زیرا بورس با مزیت‌هایی که دارد نقش بسزایی در توسعه اقتصاد و جلوگیری از جولان رانت‌خواران ایفا می‌کند؛ با این تفاسیر تاکید می‌شود که عرضه کالاها خارج از بورس اصلا جایز نیست و قیمت گذاری دستوری جوابگو نبوده و باعث‌ رانت می‌شود، پس باید از ظرفیت‌های بورس کالا در کشف واقعی قیمت‌ها در بهبود وضعیت کشور استفاده کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران