شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات‌مدیره فرابورس مطرح کرد

| کدخبر: 127741 | |

سیاست‌های ارزی جدید دولت باعث بالا رفتن انگیزه شرکت‌های صادرات محور برای عرضه ارز در بازار ثانویه می‌شود، چراکه افزایش نرخ ارز بر رشد درآمد و سودآوری این گروه تاثیرگذار است.

سیاست‌های ارزی جدید دولت باعث بالا رفتن انگیزه شرکت‌های صادرات محور برای عرضه ارز در بازار ثانویه می‌شود، چراکه افزایش نرخ ارز بر رشد درآمد و سودآوری این گروه تاثیرگذار است.

علیرضا کدیور در خصوص وضعیت بازار سرمایه در روزهای اخیر با تاکید بر اینکه بسته سیاستی بانک مرکزی درباره معاملات ارز مهم‌ترین شاخص تاثیرگذار بر بازار سهام بوده است، گفت: اما لمس آثار واقعی این سیاست‌ها نیازمند زمان بیشتری است تا آثار واقعی خودش را نشان دهد.این کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با سنا به راهکار بانک مرکزی برای خرید و فروش ارز در بازار ثانویه و کشف قیمت در جریان بازار اشاره کرد و گفت: آثار کلی این سیاست جدید در قدم اول بر شرکت‌های صادراتی مثل پتروشیمی، معدنی و فولادی تاثیرگذار بود اما برای ثبت واقعی اثرات این اتفاق بر حاشیه سود و عملکرد شرکت‌ها باید منتظر گزارش‌های دوره‌ای 6 ماهه و 9 ماهه ماند.

عضو هیات مدیره فرابورس ایران، پذیرش نرخ ارز بالاتر از چهار هزار و 200 تومان در مکانیزم عرضه و تقاضا توسط بانک مرکزی را اتفاق مثبتی دانست و افزود: این نهاد با تصمیم جدیدش افزایش تورم کالاهای وارداتی را پذیرفته است، چراکه از این به بعد کالاهای وارداتی که از بازار ثانویه ارز تهیه می‌کنند با قیمت بالاتری نیز واردات انجام می‌دهند.به گفته این کارشناس بازار سرمایه دولت، تورم در حوزه کالاهایی که با ارز آزاد وارد می‌شود را پذیرفته است.

کدیور در ادامه افزایش انگیزه شرکت‌های صادرات محور برای عرضه ارز در بازار ثانویه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: افزایش نرخ ارز بر رشد درآمد و سودآوری این گروه تاثیرگذار است.

وی که معتقد است آثار این اتفاق در قیمت سهام شرکت‌های ارز آور خودش را نشان داده، تصریح کرد: در هفته‌های گذشته بازار در حالی منتظر رشد قیمت ارز بود که اثرات مثبت این خبر را پیش خور کرد.

این کارشناس بازار اعلام نرخ 3هزار و 800 تومانی خوراک پتروشیمی‌ها را از خبرهای مهم این روزها دانست و افزود: البته این خبرها با ابهاماتی همراه است و احتمال تغییر این نرخ وجود دارد به همین دلیل بازار در حالتی از انتظار و احتیاط قرار گرفته است.

کدیور با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز انگیزه تولید کنندگان را برای صادرات افزایش می‌دهد، گفت: البته تعیین تکلیف جزییات و ابهامات این بسته برای صنایع بازار سرمایه مهم است.

وی همچنین تصمیم‌های جدید برای ارز مسافرتی را بسیار خوب دانست و اظهار کرد: آغاز فعالیت صرافی‌ها برای معاملات ارز نیز اتفاق مثبتی است .کدیور معتقد است: بانک مرکزی پذیرفته آزاد شدن واردات ارز و طلا سمت عرضه را تقویت می‌کند و باعث تعادل بین عرضه و تقاضا می‌شود به همین دلیل واردات ارز و طلا را آزاد اعلام کرده است.وی با تاکید بر اینکه عدم دخالت دولت در بازارها اتفاق خوبی است، اظهار داشت: البته دولت برنامه تزریق ارز برای ایجاد مانع در بالا رفتن قیمت را نیز در این بسته مطرح کرده که باید منتظر برنامه‌های دولت درباره میزان این کنترل‌های قیمتی ماند.کارشناس بازار سرمایه موفقیت این بسته را مشروط به حذف فرصت‌های رانتی بازارها توسط دولت اعلام کرد و گفت: در زمینه فروش داخلی و خارجی کالاها باید سیاست‌ها مشخص شود .وی در خاتمه مدیریت و برنامه‌ریزی سمت تقاضا را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: با توجه به شرایط خاص بین المللی باید سمت تقاضا را به خوبی مدیریت کرد چراکه عرضه‌ها ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران