شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 127660 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته 2404 واحد افزایش پیدا کرد و توانست رقم 130 هزارو 927 واحدی را به خود اختصاص دهد.

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته 2404 واحد افزایش پیدا کرد و توانست رقم 130 هزارو 927 واحدی را به خود اختصاص دهد. بر این اساس، در داد و ستدهای روز گذشته بورس بیش از یک میلیارد و 491 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی توسط سرمایه‌گذاران دست به دست شد که ارزش این مبادلات 479 میلیارد تومان است و در 110 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. همچنین، فلزات اساسی، شیمیایی و فرآورده‌های نفتی دیروز بیشترین ارزش معاملات را داشتند. به گزارش سنا، ملی مس با معاملاتی به ارزش 173 میلیون سهم به ارزش 64 میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشت. پس از آن فولاد مبارکه با معامله 102 میلیون سهم به ارزش 47 میلیارد تومان و پتروشیمی شازند با معامله 74 میلیون سهم به ارزش 34 میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را از آن خود کردند. افزون بر این، نماد شرکت‌های ملی مس، فولاد مبارکه، گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پارس، فولاد خوزستان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی جم دیروز با معاملاتی مثبت و رشد قیمت سهام بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد 2 هزار و 404 واحدی شاخص داشتند. این هفت نماد بیش از یک هزار و 228 واحد در صعود نماگر بورس تاثیر داشتند. بر اساس این گزارش، شاخص بازار اول دیروز یک هزار و 909 و شاخص بازار دوم 4 هزار و 131 صعودی شد. این در حالی است که، بیشترین رشد قیمت‌ها نیز در نماد شرکت‌های حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، فیبر ایران، پارس خزر، نفت سپاهان، آذرآب، سیمان قائن و خدمات انفورماتیک ثبت شد. در مقابل سهامداران شرکت‌های فنرسازی زر، دوده صنعتی پارس، الکتریک خودرو شرق، پگاه آذربایجان غربی، نصیر ماشین، کنترل خوردگی تکین کو و فرآورده‌های نسوز پارس با بیشترین کاهش قیمت در سهام خود مواجه شدند.

 صعود 18 واحدی شاخص فرابورس

از سویی دیگر، معاملات فرابورس ایران در روز گذشته با سبزپوشی مجدد شاخص کل و نقل و انتقال 622 میلیون ورقه به ارزش 13 هزار و 424 میلیارد ریال دنبال شد که این میزان از مبادلات در بیش از 64 هزار دفعه صورت گرفت. بر این اساس، روز سه‌شنبه شاخص کل فرابورس با رشد 18 واحدی معادل 1.2 درصد تا پله 1501 واحدی صعود کرد که عمده بار مثبت بر این نماگر از جانب نمادهای «زاگرس»، «ارفع»، «مارون»، «هرمز»، «شاوان»، «شراز» و «شرانل» تا سطح حداکثر 7.8 واحد رقم خورد. نماد «مارون» اما با تاثیر منفی 2 واحدی، مانع از رشد بیشتر آیفکس شد. افزون بر این، رصد تابلو نمادهای بازار سهام با بیشترین درصد تغییرات قیمت نیز حاکی از آن است سه نماد پالایشی شامل «شاوان»، «شرانل» و «شپاس» در حالی با بیشترین رشد قیمت تا سطح 5 درصد روبرو شدند که نمادهای معاملاتی افرانت، بیمه کوثر و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران بالاترین افت قیمت سهام را در معاملات دیروز تجربه کردند. همچنین در مجموع دو بازار اول و دوم نماد «ذوب» با تغییر مالکیت 263 میلیون سهم به ارزش افزون بر 452 میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را از آن خود کرد. این نماد که در معاملات دیروز شاهد مشارکت 81 و 92 درصدی سهامداران حقیقی در سمت خرید و فروش آن بود، در عین حال عنوان پربازدیدترین نماد را نیز به خود اختصاص داد. در این دو بازار شاهد جابه‌جایی 488 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 554 میلیارد ریال بودیم. از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی از دیروز و به مدت سه روز کاری پذیره‌نویسی صکوک اجاره مبتنی بر سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در 4 نماد آغاز شد که در نخستین روز از این مهلت، در دو نماد «شستا001» و «شستا002» در مجموع مبلغ 7 هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا003» مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال و در نماد «شستا004» مبلغ 750 میلیارد ریال از این اوراق پذیره‌نویسی شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران