شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد

| کدخبر: 127195 | |

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شاهد استقبال شرکت‌های بورسی به ویژه شرکت‌های صادراتی از بسته جدید ارزی هستیم، گفت: متاسفانه بازار سرمایه در حال حاضر شبیه به بنگاه معاملات املاک کار می‌کند.

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شاهد استقبال شرکت‌های بورسی به ویژه شرکت‌های صادراتی از بسته جدید ارزی هستیم، گفت: متاسفانه بازار سرمایه در حال حاضر شبیه به بنگاه معاملات املاک کار می‌کند. بهاء الدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با ایلنا درباره تاثیر پذیری بازار سرمایه از بسته جدید ارزی، اظهار داشت: از زمان انتشار جزئیات بسته ارزی جدید شاهد واکنش‌های مثبت از سوی بازار سرمایه و شرکت‌های بورسی هستیم چراکه سرکوب قیمت ارز شکسته شده و از آنجایی‌که اغلب شرکت‌های بورسی در بخش صادراتی نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و... فعال هستند، درآمدشان افزایش می‌یابد. وی با بیان اینکه با اجرای سیاست‌های جدید ارزی، شرکت‌های بورسی از رونق خوبی برخوردار خواهند شد، ادامه داد: بازار بورس و بانک دو بازار بسیار نزدیک به‌هم هستند و می‌توانند مکمل یکدیگر عمل کنند اما در حال حاضر بازار بورس کشورمان بازاری نیست که بتواند تامین سرمایه کند و متاسفانه بورسی‌ها نمی‌توانند از طریق تاسیس شرکت‌های جدید و برای افزایش سرمایه از بازارهای بانکی پول به دست بیاورند. این کارشناس اقتصادی افزود: معمولا در این بازار تنها شاهد جابه‌جایی سهام هستیم و منابعی در جیب سهام‌داران خرد می‌رود و سهام‌داران بایکدیگر معامله می‌کنند و در نهایت این پول وارد شرکت‌ها نمی‌شود. حسینی هاشمی با بیان اینکه بورس ما در حال حاضر چیزی شبیه به بنگاه معاملات ملکی عمل می‌کند، ادامه داد: خرید و فروش‌ها در بازار سرمایه جیب به جیب انجام می‌شود این در حالی است که بورس باید برای پروژه‌های بزرگ و پروژه‌های ناتمام و پروژه‌های موجه طرح توجیهی تهیه و بتواند آن را در بورس عرضه کند. وی تاکید کرد: بورس باید بتواند مردم را سهام‌دار این پروژه‌ها کند و همین اقدام مانع از این می‌شود که سپرده‌گذاران نقدینگی خود را وارد بازارهای ارز، طلا، مسکن و ... کنند اما هنوز بورس ما به این شکل کار نمی‌کند. این کارشناس اقتصادی درباره عملکرد بسته ارزی جدید در بازار سرمایه اظهار داشت: مهم‌ترین اقدامی که در بسته جدید ارزی در نظر گرفته شده این است که بازار ثانویه، ارز با نرخ بازار می‌پذیرد و بطور قطع این نرخ هر چقدر هم که باشد از نرخ دولتی بیشتر خواهد بود بنابراین در این شرایط درآمد صادر کنندگان افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: وقتی درآمد شرکت‌های بورسی افزایش یابد، سود شرکت‌ها بالا می‌رود ودر نتیجه توسعه صادرات را به دنبال خواهد داشت. بنابراین چه آنهایی که صادر کننده هستند و چه شرکت‌هایی که تولید جانشین واردات دارند از این بسته جدید ارزی منتفع خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران