شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات روز گذشته بورس و فرابورس

| کدخبر: 127193 | |

روز گذشته شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران پس از یک دوره رشد تند متوالی، تنها با 256 واحد جهش همراه بود و این شاخص را به نیمه کانال 133 هزار واحدی متوقف کرد.

روز گذشته شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران پس از یک دوره رشد تند متوالی، تنها با 256 واحد جهش همراه بود و این شاخص را به نیمه کانال 133 هزار واحدی متوقف کرد. در واقع تدپیکس در پایان معاملات روز سه شنبه 16 مرداد ماه 97 با افزایش 256 واحدی به رقم 133 هزار و 584 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با افزایش 7 واحدی عدد 18 هزار و 949 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 533 واحدی به رقم 141 هزار و 995 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 118 واحدی به رقم 97 هزار و 105 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 843 واحدی عدد 272 هزار و 286 واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران با 138 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 110 واحد و همراه اول با 83 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های گروه مپنا با 97 واحد، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با 74 واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با 71 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش از 938 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 2 میلیارد و 653 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 183 هزار و 985نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، سیمان خزر، گسترش نفت و گاز پارسیان، شیشه قزوین، حفاری شمال از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت تبریز، احیا صنایع خراسان، گروه مپنا، دوده صنعتی پارس، معدنی دماوند، فرآورده‌های نسوز ایران، مهندسی صنایع روان فن‌آور، شیرین‌دارو و تولید تجهیزات سنگین هپکو بازگشایی شدند.

در این روز همچنین 99.99 درصد از سهام کنترلی کشاورزی و دامپروری ملاردشیر به قیمت پایه کل 89 میلیارد و 219 میلیون و 405 هزار و 200 تومان برای عرضه در روز دوشنبه 22 مرداد ماه از طریق بازار سوم فرابورس آگهی شد.

دیروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد 29 میلیون سهم بانک صادرات ایران به ارزش 2.5 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

همچنین 8 میلیون سهم پالایش نفت شیراز به ارزش بیش از 16 میلیارد تومان با معاملات انتقالی مواجه بود، در بیمه ملت نیز 5 میلیون سهم به ارزش کمتر از 900 میلیون تومان با معاملات درون‌گروهی مواجه بود و 4 میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش کمتر از 2.5 میلیارد تومان کد به کد شد.

بر اساس این گزارش، بازار سهام در حالی ترجیح داد تا روشن شدن قیمت ارز در بازار توافقی یا به اصطلاح ثانویه ارزی همزمان با اجرای سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی، دست به عصا در تالار شیشه‌ای گام بردارند که با وجود واگذاری صف خریدهای ناپایدار در ساعات اولیه بازار اما در نهایت با واگذاری آنها و افزایش عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی، روند معاملات در دامنه نوسان منفی برای اغلب سهم‌های پیش‌روی بازار دنبال شد.

 فرابورس در جولان بازار ابزار‌های نوین مالی

شاخص کل فرابورس ایران پس از تجربه یک دوره رشد همراه با شتاب، روز گذشته افزایش 4 واحدی را تجربه کرد و در پله 1532 واحدی قرار گرفت. در همین ‌حال حجم کل معاملات فرابورس به بیش از 824 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 4 هزار و 308 میلیارد ریال رسید که 49 درصد از ارزش کل معاملات در اختیار بازار ابزار‌های نوین مالی قرار گرفت. دیروز معاملات در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس ایران با ارزش معاملاتی بیشتری نسبت به سایر بازار‌ها دنبال شد؛ به عبارت دیگر ارزش معاملات این بازار که شامل داد‌و‌ستد اوراق بدهی، اوراق گواهی تسهیلات مسکن و ETFها (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله) می‌شود به بیش از 2 هزار و 138 میلیارد ریال رسید که این ارزش معاملاتی مربوط به جا‌به‌جایی 23 میلیون ورقه بهادار بود. از طرف دیگر، معاملات در بازار‌های سهام فرابورس نیز با دست‌به دست شدن 81 میلیون سهم به ارزش 203 میلیارد ریال در بازار اول، جابه‌جایی 565 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 658 میلیارد ریال در بازار دوم و تغییر مالکیت 155 میلیون سهم به ارزش 299 میلیارد ریال در بازار پایه پیگیری شد که ارزش معاملات در بازار دوم معادل 38 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس در روز گذشته بود. همچنین تابلو ج بازار پایه به تازگی شاهد درج نماد «خاور» متعلق به شرکت ایران خودرو دیزل (سهامی عام) بود و این نماد که در گروه خودرو و ساخت قطعات زیر‌گروه تولید وسایل نقلیه موتوری قرار دارد از تاریخ 15 مرداد‌ماه 97 به فهرست نرخ‌های بازار پایه فرابورس ایران به عنوان دویست و بیست و هشتمین نماد معاملاتی اضافه شده است.

در پایان، بررسی نماد‌های فرابورسی بیانگر اهرم مثبت بیش از 4 و 3 واحدی از سوی نماد‌های «مارون» و «هرمز» و تاثیر منفی نماد «میدکو» بر رشد کمتر از یک درصدی آیفکس است. به‌علاوه، نماد‌های «شپاش»، «هرمز» و «دی» دیروز بیشترین رشد قیمت و نماد‌های «ریشمک»، «افرا» و «گکوثر» بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران