شماره امروز: ۵۴۷

هشدار رییس سازمان بورس به سرمایه‌‌گذاران

| کدخبر: 127109 | |

در حالی‌که برخی شرکت‌های استارتاپی در ارزش‌گذاری‌های خود رقم‌های بالایی را عنوان می‌کنند و برای تامین مالی درخواست پذیرش خود را به بورس و فرابورس داده‌اند،

در حالی‌که برخی شرکت‌های استارتاپی در ارزش‌گذاری‌های خود رقم‌های بالایی را عنوان می‌کنند و برای تامین مالی درخواست پذیرش خود را به بورس و فرابورس داده‌اند، رییس سازمان بورس اوراق بهادار معتقد است که این شرکت‌ها ریسک بالایی در سرمایه‌گذاری دارند، بر این اساس سرمایه‌گذاران می‌بایست به ماهیت این صنایع بیشتر توجه کنند. به گزارش ایسنا، تعدادی از استارتاپ‌ها در حوزه تجارت الکترونیک که منابع زیادی را صرف تبلیغات و معرفی خود کرده‌اند مدتی است با مشکلات مالی دست به گریبان هستند، مخصوصا آنهایی که بیزینس مدل‌شان را بر مبنای تزریق سرمایه بنا کردند و سود‌ده نیستند. این استارتاپ‌های حوزه تجارت الکترونیک برای تامین مالی سعی دارند از طرق عرضه قسمتی از سهامشان در بورس یا فرابورس ایران اقدام به جمع‌آوری منابع مالی و افزایش سرمایه کنند. آنها در حالی مدعی هستند که ارزش یک میلیارد دلاری دارند که رییس سازمان بورس ارزش‌گذاری این استارتاپ‌ها را مورد تایید این سازمان نمی‌داند و بسیاری از کارشناسان تجارت الکترونیک نیز ارزش‌گذاری آنها را غیر واقعی عنوان می‌کنند. ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها موضوعی است که چالش‌های زیادی را در بازار سرمایه و اکوسیستم استارتاپی به وجود آورده است. نکته مورد توجه اینکه این شرکت‌ها دارایی مشهود ندارند و حتی ایده‌ای هم نتوانستند به ثبت برسانند.

 توجه به ماهیت صنعت

 شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره این موضوعات، گفت: شرکت‌های استارتاپی، فین تک،‌آی‌تی و آی‌سی‌تی در کشور ما جدید هستند و کارشناسان کشور باید دقیق‌تر در این حوزه‌ها تمرکز کنند تا ارزیابی دقیقی از ارزش آنها داشته باشند. این صنایع ماهیتا ریسک دارند و تغییرات سریع در آنها رخ می‌دهد در نتیجه خواهش ما از سرمایه‌گذاران این است که به ماهیت این صنعت‌ها بیشتر توجه کنند. محمدی تاکید کرد: تحولات این صنایع نه تنها در ایران بلکه در دنیا بسیار سریع است و در این تحولات سریع، جابه‌جایی‌های بزرگ در سهم بازاری این شرکت‌ها اتفاق می‌افتد و این موضوع روی سود‌آوری این‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین لازم است که حتما کسانی که در این صنایع وارد می‌شوند علاوه بر گزارش کارشناسان، خودشان صنعت را شناسایی کنند و با دقت زیادی در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند چرا که شرکت‌های سنتی دارایی دارند و شرکت‌های جدید دارایی چندانی ندارند. آنها عمدتا قرارداد یا ایده دارند. این قرارداد‌ها می‌تواند تغییر کند. بنابراین خوب است شما به عنوان رسانه که در این مورد می‌نویسید تفاوت این‌ها را برای عامه مردم باز کنید که صنعت IT، ICT و استارتاپی ریسک بالایی دارند. رییس سازمان بورس در پاسخ به اینکه آیا این شرکت‌ها با اعلام ارزش‌گذاری‌هایی بالا قصد تبلیغ و شو ندارند؟ گفت: ما برای شرکت‌ها حکم کلی نمی‌توانیم بدهیم. باید همه دقت کنند که شرکت‌های خوب را از شرکت‌هایی که اطلاعاتشان قابل تامل است جدا کنند. البته قاعده بر این است که همه شرکت‌ها سعی دارند که سودآور باشند اما باید ما به عنوان نهاد ناظر و شما به عنوان رسانه و همچنین سرمایه‌گذاران به اطلاعات دقت کنند که درست باشند. گفتنی است، با اینکه ۲۳ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه به فرابورس ایران درخواست پذیرش داده‌اند و ۱۵ صندوق از فرابورس موافقت اصولی گرفته‌اند، تنها ۵ صندوق از این تعداد به مرحله پذیره‌نویسی رسیده‌اند و آن صندوق‌ها نیز فقط ۴۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان جمع آوری کرده‌اند در حالی که کل سرمایه آن پنج صندوق ۱۴۵ میلیارد تومان است. قرار بود فرابورس ایران از طریق سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای این صندوق‌ها «از منابع غیر بانکی» ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه جذب کند اما این‌طور که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد حتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای حاضر به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نشده‌اند و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و استارتاپ‌های حتی مشهور را فاقد توجیه اقتصادی دانستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران