شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126941 | |

برخی تحولات اقتصادی و سیاسی در روزهای اخیر در عرصه داخلی و بین المللی رخ داده که امیدواری‌ها نسبت به تثبیت و بهبود شرایط اقتصادی را افزایش داده است.

برخی تحولات اقتصادی و سیاسی در روزهای اخیر در عرصه داخلی و بین المللی رخ داده که امیدواری‌ها نسبت به تثبیت و بهبود شرایط اقتصادی را افزایش داده است. نوسان نرخ ارز، احتمال آزاد شدن فروش ارز صادراتی پتروشیمی، فولاد و فلزی‌ها در بازار ثانویه بورس کالا و احتمال بهبود مناسبات بین المللی از جمله عواملی بودند که امیدواری‌ها را در عرصه اقتصادی افزایش داده است. به گزارش ایرنا، احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه درباره چشم‌انداز کوتاه و میان مدت بازار سرمایه گفت: روند حرکت بورس، تحت تاثیر عوامل اقتصادی سیاسی و اجتماعی و همچنین نوسان بهای کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی و تعیین تکلیف نرخ ارز قرار دارد. رضاپور با بیان اینکه هر گونه رخداد مهم در این بخش‌ها روند حرکت بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اضافه کرد: در صورتی که شاهد ریسک‌های جدید سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج نباشیم و قیمت دلار با افت زیادی مواجه نباشد، می‌توان انتظار داشت که روند رشد بازار سرمایه تشدید شده و شاهد رونق بیشتری در این بازار باشیم. وی افزود: همچنین، هرگونه اخبار نامطلوب که نشان‌دهنده افزایش ریسک‌های سیاسی و اقتصادی و نارضایتی‌ها و ناملایمت‌های اجتماعی باشد نیز باعث گرایش به بازار ارز و طلا شده و به تبع آن سرمایه‌گذاران از بازار بورس فاصله بیشتری خواهند گرفت. این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: هرچند با نزدیک شدن به زمان اعمال تحریم‌های امریکا در نیمه مرداد ماه به پیچیدگی‌های بازار سرمایه افزوده شده است.

 ابهام شرکتی

وی به وضعیت بازار ارز اشاره کرد و ادامه داد: ارز از مهم‌ترین عناصر در تعیین وضعیت فروش محصولات و شرکت‌های بورسی و ارزیابی درآمد آنها محسوب می‌شود که هم اکنون وجود بلاتکلیفی در نحوه تخصیص ارز به ویژه ارز صادراتی و نوع محاسبه آن در نرخ گذاری فروش داخلی آنها باعث شده که نوعی ابهام در میان این شرکت‌ها شکل بگیرد. این کارشناس بازار سرمایه به نقدینگی سرگردان در جامعه اشاره کرد و گفت: این نقدینگی سرگردان به بهانه‌های مختلف به دنبال فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌گردد، در واقع دارندگان پول تلاش می‌کنند با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله ارز و طلا قدرت خرید خود را حفظ کنند. رضاپور اضافه کرد: این پول سرگردان در ماه‌های اخیر بطور پیوسته در حال گردش در بازارهای مختلف بوده که در اغلب موارد، باعث افزایش و بعضا حبابی شدن قیمت‌ها شده است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: علت تاخیر در رشد بورس نسبت به بازار سکه و ارز این است که سرمایه‌گذاران در زمان بی‌ثباتی اقتصادی و محدود شدن امنیت خاطر به سراغ دارایی‌های

نقدشونده مانند طلا و ارز می‌روند تا بتوانند در صورت نیاز آن را به سرعت به پول تبدیل کنند.

 حباب نداریم

رضاپور اضافه کرد: البته باید توجه داشت در هفته‌های اخیر با رشد سریع و شتابان قیمت طلا و ارز مواجه بوده ایم، بطوری که دارای حباب قیمتی است و با ارزشی فراتر از ارزش واقعی معامله می‌شود. وی یادآور شد: با فرض کاهش اندک نرخ دلار و عادی شدن شرایط سیاسی، رشد شاخص بورس به بالای 120 هزار واحدی را نمی‌توان حبابی ارزیابی کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران