شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 126939 | |

در اولین روز کاری هفته جاری سیاست‌های جدید ارزی به تصویب رسید. بر این اساس، گفته شده است که جزئیات این سیاست جدید و دیر هنگام در روز دوشنبه توسط رییس تازه نفس بانک مرکزی به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

گروه بورس|

 در اولین روز کاری هفته جاری سیاست‌های جدید ارزی به تصویب رسید. بر این اساس، گفته شده است که جزئیات این سیاست جدید و دیر هنگام در روز دوشنبه توسط رییس تازه نفس بانک مرکزی به صورت رسمی اعلام خواهد شد. به هر حال، اتخاذ هر نوع تصمیمی در حوزه ارز و تغییرات آن به صورت مستقیم بازار سرمایه کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. از سویی دیگر، با نگاهی به روند معاملات تالار شیشه‌ای مشاهده می‌شود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در داد و ستد‌های روز گذشته با افزایش 402 واحدیتوانست رقم 124 هزارو 353 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین رو، شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱۵۳ واحدی به عدد ۱۸ هزار و ۷۸۳ واحد دست یافت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۸۴ واحدی عدد ۱۳۲ هزار و ۹۴۵ واحد را تجربه کرد. این در حالی است که، شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۱۱۲ واحدی به عدد ۹۰ هزار و ۲۵۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۷۴۸ واحدی به عدد ۲۵۴ هزار و ۱۶۱ واحد دست یافت. به گزارش فارس، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پارس با ۲۱۰ واحد، گسترش و نفت و گاز پارسیان با ۱۴۵ واحد و پتروشیمی جم با ۱۲۶ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی پردیس و گروه مدیریتی سرمایه‌گذاری امید هر یک تا ۷۲ واحد، توسعه معادن و فلزات با ۶۳ واحد و فولاد مبارکه اصفهان ۵۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند. افزون بر این، ارزش کل معاملات روز شنبه بورس تهران در حالی به بیش از ۷۴۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که در بازار نقدی این بورس نیز ارزش معاملات به ۶۷۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۹۵۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۸ هزار و ۹۵۶ نوبت دادوستد بود.

 کاهش شاخص فرابورس

از سویی دیگر، در اولین روز کاری هفته معامله‌گران شاهد دست‌به دست شدن بیش از 735 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 5 هزار و 114 میلیارد ریال در مجموع بازار‌های فرابورس بودند که از این میزان حدود 75 درصد از حجم و بیش از 30 درصد از ارزش کل معاملات به دو بازار اول و دوم اختصاص داشت. بر این اساس، روز شنبه در بازار اول فرابورس بیش از 259 میلیون سهم به ارزش افزون بر 679 میلیارد ریال معامله شد و بازار دوم میزبان نقل‌و‌انتقال بیش از 294 میلیون سهم به ارزش 891 میلیارد و 70 میلیون ریال بود و نماد «شغدیر» در بازار اول و نماد «ذوب» در بازار دوم بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص دادند. در ادامه معاملات سهام در فرابورس ایران، بازار پایه به استقبال معامله بیش از 160 میلیون سهم به ارزش 243 میلیارد و 780 میلیون ریال رفت که بیش از نیمی از حجم و 70 درصد از ارزش معاملات این بازار به تابلو پایه «ب» تعلق داشت. بر اساس این گزارش، معاملات در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز دیروز با جا‌به‌جایی نزدیک به 4 میلیون ورقه به ارزش بیش از 2 هزار و 938 میلیارد ریال پیگیری شد و تغییر مالکیت یک میلیون و 840 هزار ورقه به ارزش یک هزار و 309 میلیارد ریال به صدر‌نشینی «اخزا610» به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملاتی انجامید. همچنین حجم معاملاتی به میزان بیش از 13 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 257 میلیارد ریال ماحصل معاملات روز گذشته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) بود که نماد «اعتماد» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت. نگاهی به آمار معاملات در تابلو تسهیلات مسکن بیانگر داد‌و‌ستد بیش از 95 هزار ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 63 میلیارد ریال در این تابلو ست که تسه تیر 97 با حجم معاملاتی به میزان افزون بر 42 هزار ورقه به ارزش بیش از 28 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. به‌علاوه، مدت اعتبار تسه مرداد‌ماه 95 در نماد معاملاتی «تسه95051» جهت نقل و انتقال در پانزدهم مرداد‌ماه سال جاری به اتمام می‌رسد و این نماد معاملاتی در پایان معاملات روز دوشنبه متوقف خواهد شد. علاوه بر این، در روزی که گذشت سه نماد «مارون»، «میدکو» و «ذوب» پر‌فشارترین اهرم‌ها بر افت 9 واحدی آیفکس و رسیدن آن به ارتفاع 1419 واحدی بودند. همچنین نماد‌های «شراز» و «کوثر» با نزدیک به 5 درصد رشد شاهد بیشترین افزایش قیمت و نماد‌های «ذوب»، «زاگرس» و «شغدیر» پر‌بیننده‌ترین آنها  بودند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران