شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126697 | |

در سال‌های آینده با استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا، ایران مرجع تعیین قیمت جهانی زعفران خواهد شد. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اجرای طرح خرید

 

در سال‌های آینده با استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا، ایران مرجع تعیین قیمت جهانی زعفران خواهد شد. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اجرای طرح خرید توافقی زعفران و عرضه این محصول از طریق بورس کالا گفت: در سال‌های آینده با استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا، ایران مرجع تعیین قیمت جهانی زعفران خواهد شد. همچنین به مرور قیمت بازار آتی زعفران جذابیت و مرجعیت مناسبی در بازارهای جهانی پیدا خواهد کرد و سایت‌ها و مجلات و ژورنال‌های معتبر محصولات کشاورزی نسبت به انتشار و پیگیری آن اقدام خواهند نمود.

به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد با اشاره به اینکه سال گذشته با هدف حمایت از زعفران کاران استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی اجرای سیاست حمایتی خرید توافقی زعفران را در دستور کار قرار داد، اظهار داشت: در قالب این طرح، مقدار قابل توجهی انواع زعفران رشته‌یی بریده شامل نگین و شبه نگین (یا سرگل)، رشته‌یی درجه یک شامل پوشال مرغوب و پوشال معمولی بر اساس استانداردهای برگرفته از استاندارد ملی ۱-۲۵۹ از کشاورزان خریداری شد.

وی گفت: با توجه به حاکمیت مطلق ایران در تولید زعفران (نزدیک به ۸۵ درصد تولید زعفران جهان)، نقش ارزآوری محصول زعفران و آثار آن بر کلیه فعالان ملی و بین‌المللی زعفران و همچنین جهت‌گیری صادراتی وزارت جهاد کشاورزی در طرح خرید توافقی زعفران، سازمان تعاون روستایی نسبت به عرضه صادرات محور محصول خریداری شده از طریق بازار بورس کالای ایران اقدام کرده است.

شیرزاد درباره اهداف عرضه زعفران در بورس، برنامه‌ها و چشم‌انداز آینده اینگونه حضور موثر در بازار محصولات کشاورزی، تصریح کرد: این طرح دارای اهداف ملی و بین‌المللی است که در دو چشم‌انداز کوتاه و بلندمدت طراحی شده است؛ به عنوان مثال اهدافی همچون بازیابی جایگاه زعفران ایران در بازارهای جهانی، اعتلای برند زعفران ایران، مرجعیت قیمت زعفران در ایران برای بازارهای بین‌المللی به جای تبعیت از قیمت دیگران، تناسب جایگاه تجاری با جایگاه تولید و صادرات زعفران ایران در دنیا، کاهش آثار رقابت مخرب تجار در بازارهای هدف صادراتی و ایجاد یک بازار بین‌المللی و معتبر زعفران در کشور با جایگاه و برد جهانی از اهداف و رویکردهای جدید سازمان مرکزی تعاون روستایی است.

صادرات زعفران با گواهی بورس

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در زمینه چگونگی روند عرضه زعفران روی تابلوی بورس توسط سازمان تعاونی روستایی در آینده، پیش‌بینی کرد: برنامه عرضه زعفران قاعدتا توأم با کشش بازار و در عین حال با هدف حفظ و ارتقای منافع کشاورزان ایرانی و حفظ منافع مصرف‌کنندگان نهایی خواهد بود. به نظر می‌رسد در صورت تحقق اهداف این برنامه، ما در سال‌های آینده شاهد خواهیم بود که یگانه مرجع تعیین قیمت زعفران در جهان، کشور جمهوری اسلامی ایران و بورس بین‌المللی آن خواهد بود و در عین حال شاهد یک شفافیت کم نظیر در قیمت و کیفیت زعفران کشور عزیزمان در دنیا خواهیم بود که شهرت و اعتمادسازی حاصل از آن برای ما بزرگ‌ترین سرمایه خواهد بود. وی ادامه داد: چشم‌انداز ما همین شهرت و اعتماد بازار جهانی نسبت به برند زعفران ایران و قیمت و کیفیت اعلامی در بورس بین‌المللی آن است و به گونه‌یی عمل خواهیم کرد که از این پس، صادرات زعفران فقط با گواهی بورس امکان پذیر باشد.  شیرزاد درباره اینکه محصول خریداری شده با چه قیمتی عرضه می‌شود؟خاطرنشان ساخت: در وهله نخست، محصول بر اساس بهای تمام شده با حاشیه سود پایین عرضه می‌شود تا اعتماد تجار و بازارهای جهانی جلب شود. به این ترتیب، قیمت عرضه هر گرم زعفران پوشال معمولی ۴۸هزار و ۵۶۶ ریال، پوشال مرغوب ۵۳، ۹۵۴ ریال، رشته‌یی بریده ممتاز (شبه نگین) ۵۷ هزارو ۱۸۷ ریال و رشته‌یی بریده ممتاز (نگین) ۶۰هزار و ۴۱۹ ریال است که قیمت مناسبی برای بازارهای صادراتی تلقی می‌شود.  وی افزود: حجم عرضه‌ها به گونه‌یی تنظیم می‌شود که تعادل نسبی در بازار حاکم باشد و با شیوه عرضه مناسب، نوسانات بازار این محصول با ارزش کنترل می‌شود تا خریداران خارجی بتوانند روی قیمت‌های ایران برنامه‌ریزی کرده و به فعالیت اقتصادی با ایران بپردازند. شیرزاد یادآور شد: در آینده با ایجاد و تجهیز بستر مناسب جهت حفظ و نگهداری، موجبات تعادل (قیمت و بازار) این محصول را فراهم می‌کنیم تا ضمن حمایت از تولیدکنندگان در خرید به موقع هنگام پیک برداشت، منافع مصرف‌کنندگان را نیز مد نظر قرار داده و از طریق صادرات آن در جهت تقویت تراز تجاری قدم موثری‌برداریم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص نحوه خرید زعفران توسط تجار داخلی و بین‌المللی، تصریح کرد: در بازار ایجاد شده نگاه بر فعالیت تجار داخلی است و همه فعالان و علاقه‌مندان صنعت زعفران می‌توانند نسبت به خرید زعفران از تابلوی بورس به دو صورت نقدی و اعتباری اقدام نمایند؛ به ویژه افرادی که سابقه فعالیت در بازارهای داخلی و صادراتی زعفران را دارند.  وی ادامه داد: واقعیت این است که ظرفیت تجار صادرکننده زعفران، برای کشور یک سرمایه بوده و ترجیح می‌دهیم این عزیزان کماکان در بازار حضور داشته باشند و از ظرفیت‌های تجاری آنان جهت ارتقای سهم ایران در بازارهای جهانی زعفران استفاده شایسته به عمل آید. ضمنا قیمت‌گذاری و تسویه در این معاملات به صورت ریالی خواهد بود.  شیرزاد اضافه کرد: در هر صورت اولویت با استفاده از ظرفیت صادرکنندگان داخلی است لیکن در صورتی که صادرکنندگان داخلی از ظرفیت ایجاد شده استفاده بهینه ننمایند، بدیهی است که فروش و تسویه ارزی در رینگ صادراتی نیز انجام خواهد شد.  شیرزاد افزود: در این بازار تمام خریداران اعم از خارجی و داخلی می‌توانند با یکدیگر معامله کنند و به آن اطمینان داشته باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران