شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز بورس

| کدخبر: 126613 | |

نماگر بورس اوراق بهادار تهران طی 3 روز کاری هفته جاری با افزایش 8000 واحدی توانست برای نخستین‌بار وارد کانال 116000 واحدی شود. بر این اساس،

گروه بورس|

نماگر بورس اوراق بهادار تهران طی 3 روز کاری هفته جاری با افزایش 8000 واحدی توانست برای نخستین‌بار وارد کانال 116000 واحدی شود. بر این اساس، شاخص کل هم‌وزن نیز دیروز با ۲۲ واحد رشد رقم ۱۸ هزار و ۳۶۷ واحدی را تجربه کرد و شاخص آزاد شناور با ۲۹۵۶ واحد رشد به رقم ۱۲۶ هزار و ۲۸ واحد رسید. این در حالی است که، شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۲۸۴ و ۵۰۹۰ واحد رشد کرده‌اند. از سویی، فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب با ۳۷۸، ۳۶۷ و ۲۲۷ واحد نقش افزاینده در رشد شاخص‌های بازار سرمایه تاثیرگذار بودند. در طرف مقابل نمادهای مخابرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران و گروه مپنا هر یک به ترتیب با ۸۶، ۶۰ و ۳۷ واحد تاثیر کاهنده سعی کردند نگذارند نماگرهای بازار بیش از این رشد کند. به گزارش ایسنا، روز گذشته در گروه فلزات اساسی شاهد افزایش قیمت اکثر سهم‌ها تا نزدیک به پنج درصد بودیم. به‌طوری که برای برخی از سهم‌ها از جمله فولاد مبارکه اصفهان که بیشترین تاثیر را روی نوسان‌های شاخص بازار سهام داشت صف پایدار خرید مشاهده می‌شد. همچنین در گروه محصولات شیمیایی نیز روند قیمت سهم‌ها افزایشی بود و در برخی از نمادها صف خرید مشهود بود. در این گروه ۱۸۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه کانه‌های فلزی اما روند قیمت‌ها هم جهت با کلیت بازار افزایشی بود و بسیاری از سهم‌های این گروه تا سقف پنج درصد رشد را تجربه کردند و بسیاری از سهامداران برای خرید سهم‌های این گروه در صف ایستادند. ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران دیروز به رقم ۵۴۴ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از معامله بیش از دو میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۲۴ هزار و ۷۴۸ نوبت داد و ستد بود.

 رکورد‌شکنی «آیفکس»

از سویی دیگر، در میانه این هفته کاری شاخص کل فرابورس ایران با 42 واحد افزایش در ارتفاع تاریخی 1337 واحدی ایستاد و رکورد جدیدی را در کارنامه قریب به ده‌ساله خود ثبت کرد. بررسی نماد‌های فرابورسی بیانگر آن است که نماد‌های دو گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین تاثیر مثبت را بر صعود آیفکس برجای گذاشته‌اند. بر این اساس، دو نماد «مارون» و «زاگرس» متعلق به گروه محصولات شیمیایی در مجموع با بیش از 22 واحد تاثیر و نماد‌های «میدکو»، «هرمز»، «ذوب» و «ارفع» زیر‌مجموعه گروه فلزات اساسی در مجموع با اهرم مثبت بیش از 14 واحدی بیشترین تاثیر را بر رشد 3.32 درصدی شاخص کل فرابورس ایران در معاملات دیروز گذاشتند. افزون بر این، روند معاملات در بازار سهام فرابورس در روز گذشته به گونه‌یی رقم خورد که نزدیک به 774 میلیون سهم به ارزش بیش از یک هزار و 952 میلیارد ریال در دو بازار اصلی معامله سهام فرابورس دست‌به دست شد و دو بازار اول و دوم فرابورس نزدیک به 80 درصد از حجم و بیش از 55 درصد از ارزش کل معاملات دیروز را در اختیار گرفتند. اختصاص یافتن بیش از 128 میلیون سهم از حجم کل معاملات و 334 میلیارد ریال از ارزش معاملاتی کل به معاملات در نماد «میدکو»، منجر به صدرنشینی این نماد به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش شد. افزون بر این، بازار پایه فرابورس نیز در روزی که گذشت شاهد نقل‌و انتقال بیش از 181 میلیون سهم به ارزش بیش از 264 میلیارد ریال در سه تابلو خود و بازگشایی نماد‌هایی همچون «شسم»، «شکف»، «داراب»، «فسا»، «سلار»، و «جهرم» بود. همچنین بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس روز گذشته میزبان جا‌به‌جایی بیش از 13 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 302 میلیارد ریال بود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به‌تنهایی معامله بیش از 11 میلیون ورقه از کل حجم معاملاتی این بازار را در اختیار گرفتند که ارزش معاملاتی این حجم از معاملات ETFها به 168 میلیارد ریال نرسید. همچنین، در تابلو اوراق با درآمد ثابت یک میلیون و 310 هزار ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 75 میلیارد ریال معامله شد که بیشترین حجم و ارزش معاملاتی به نماد «اخزا614» با معامله بیش از 87 هزار ورقه به ارزش 59 میلیارد ریال تعلق داشت. معاملات در تابلو تسهیلات مسکن هم با نقل‌و‌انتقال بیش از 89 هزار ورقه بهادار به ارزش افزون بر 59 میلیارد ریال پیگیری شد که تسه تیر 97 با بیشترین حجم و ارزش معاملاتی و تسه آبان 95 با بیشترین افزایش قیمت روبرو شدند در نهایت روز دوشنبه 8 مرداد‌ماه 968 میلیون ورقه بهادار به ارزش نزدیک به سه هزار و 519 میلیارد ریال در مجموع بازار‌های فرابورس دست‌به دست شد که به معنی افزایش حدودا 73 درصدی حجم کل معاملات نسبت به روز ماقبل است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران