شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد

| کدخبر: 126457 | |

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است هرگونه تخطی بانک‌های تجاری از دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص سود بانکی به زیان بازار سرمایه و بازار پول است

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است هرگونه تخطی بانک‌های تجاری از دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص سود بانکی به زیان بازار سرمایه و بازار پول است. به گزارش سنا، مهدی طحانی با اشاره به اخبار غیررسمی درباره سودهای بیش از 20 درصدی برخی بانک‌ها گفت: افزایش نرخ سود بانکی قطعا مضر است و اینکه مشاهده می‌شود برخی بانک‌ها سود 21 درصد و بیشتر از آن می‌پردازند، هم به بازار سرمایه و هم به خود بانک‌ها آسیب خواهد زد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها یک رقیب دیرینه سرمایه‌گذاری برای بازار سرمایه به شمار می‌روند، گفت: با افزایش نرخ سود بانکی، هزینه مالی شرکت‌هایی که وام دریافت کرده‌اند، مانند دارویی‌ها و برخی دیگر از صنایع بالاتر می‌رود و این اتفاق برای خود بانک‌ها هم مطلوب نیست. چراکه بهای تمام شده پول برای بانک‌ها هم بالا می‌رود و در نهایت خرج پول برای آنها دشوار خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با این اتفاق، جریانی شکل می‌گیرد که قطعا به ضرر بازار سرمایه است؛ از طرفی تنها راه نجات اقتصاد کشور، ارتباطات بانکی بین‌المللی و آرامش سیاسی است. این کارشناس بازار سرمایه به بررسی گزارش‌های سه ماهه پرداخت و با مثبت ارزیابی کردن آن در خصوص بسیاری از شرکت‌ها گفت: این گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازار سرمایه فرصتی بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری است، چرا که این بازار همانند سایر بازارها در مسیر رشد است و این گونه نیست که سکه به رقم 3 میلیون و 500 هزار تومان نزدیک شود اما قیمت سهام شرکت‌های بورسی رشدی را تجربه نکند.

وی در خصوص وضعیت صنایع اظهار داشت: صنعت فلزات مخصوصا شرکت‌های بزرگ فلزی، ملی مس، فولاد مبارکه، عموما گزارش‌های خوبی را نسبت به سال گذشته منتشر کرده‌اند و به نظر می‌رسد سود تحلیلی این شرکت‌ها با نرخ دلار حدودا 4300 تومانی حداقل بیش از 30 درصد نسبت به سال گذشته بالاتر باشد. طحانی گفت: در مورد پالایشگاهی‌ها هم تا اینجا که گزارش داده‌اند، به همین ترتیب است. یعنی مانند فلزی‌ها گزارش‌های مناسبی منتشر شده؛ البته نرخ‌ها علی‌الحساب است. اما در فلزات، شرکت‌های کوچک‌تر مانند «هرمز کاوه» گزارش عملکرد کمتر از انتظارات ظاهر شده‌اند.

وی همچنین برآیند گزارش شرکت‌های روی را در عین برخی پیچیدگی‌ها امیدبخش خواند و گفت: ظاهرا این شرکت‌ها روی خود را داخلی فروخته ولی مالیات را محاسبه نکرده بودند؛ هرچند در نهایت، گزارش‌های آنها هم رو به جلو و امیدوارکننده بود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه، به وضعیت شرکت‌های پتروشیمی اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که این شرکت‌ها با ظرفیت تولید می‌کنند و تا این مرحله یعنی در سه ماهه اول سال، در فروش هم مشکلی نداشتند که طبیعی هم هست، زیرا در این مقطع به لحاظ سیاسی اتفاق خاصی نیفتاده است. این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: البته دلاری هم که شرکت‌های پتروشیمی فروخته‌اند، دلار سامانه نیما و در شرایط عادی بوده است. بنابراین می‌توانیم بگوییم سودآوری آنها هم نسبت به سال گذشته حداقل 30 درصد افزایش یافته است.

طحانی با اشاره به اینکه در مجموع، برآیندها، برآیند مثبت و رو به جلویی است، به اتفاقات پیش رو در ماه آینده اشاره کرد و گفت: در سه ماهه دوم منتهی به 31 شهریور 97 چند اتفاق مهم در پیش است. در 15 مرداد تحریم فلزات را پیش رو داریم، در شهریور ماه دیدار رییس‌جمهور در نیویورک و نشست‌های سازمان ملل را داریم، از طرف دیگر بحث نرخ سود سپرده‌های بانکی مطرح می‌شود چون سررسید آنها خواهد رسید. به‌طور کلی، مرداد و شهریور، ماه‌های پرخبری است که هر روز آن می‌تواند اتفاق جدیدی را رقم بزند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران