شماره امروز: ۵۴۷

قالیباف اصل عنوان کرد

| کدخبر: 126059 | |

با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در سال 1384 و تاسیس بورس اوراق بهادار تهران در قالب شرکت سهامی عام،

با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در سال 1384 و تاسیس بورس اوراق بهادار تهران در قالب شرکت سهامی عام، بورس تهران در این سال‌ها با ایجاد تنوع مناسب در ابزارهای قابل معامله در جهت تامین مالی بخش خصوصی و دولت و همچنین ارتقاء نقدشوندگی و افزایش عمق بازار گام‌های بلند و موثری برداشته شده است. در 10 سال اخیر کل رقم تامین مالی از طریق بورس تهران برابر با 225 هزار میلیارد تومان بوده است. به گزارش بورس تهران، حسن قالیباف اصل با بیان مطالب فوق عنوان کرد: نگاهی به آمار عملکردی در بازارهای مختلف بورس تهران این اثر بخشی‌ها نمود بیشتری دارد. عرضه اولیه، اوراق بدهی، صندوق‌های قابل معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ضمن ایجاد تنوع در شرکت‌ها، صنایع و ابزارهای معاملاتی به تامین مالی بخش خصوصی و دولت، افزایش عمق بازار و ورود وجوه جدید به بازار کمک شایانی کرده است.

سخنگوی بورس تهران ادامه داد: از زمان تاسیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران تا پایان سال 96 طی 12 سال، برابر با 71 عرضه اولیه و انتقالی محقق شده است. ارزش بازار این عرضه‌های اولیه در روز عرضه اولیه یا گشایش نماد برابر با 120 هزار میلیارد تومان بوده است. متوسط سالانه عرضه‌های اولیه طی این مدت برابر با 10 هزار میلیارد تومان به ازای هر سال است. مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه یکی از ابزارهایی که در سال‌های اخیر مورد توجه بخش خصوصی و دولت قرار گرفته بازار بدهی است. بطوری که در اسفند ماه 94 با تامین مالی پنج هزار میلیارد تومانی، بزرگ‌ترین تامین مالی دولت در بازار سرمایه از طریق بورس تهران رقم خورد. همچنین در ماه‌های اسفند 96 و اردیبهشت 97 دو تامین مالی بزرگ برای صنعت خودرو و مخابرات به ارزش کل 1500 میلیارد تومان به عنوان بزرگ‌ترین تامین مالی‌های بخش خصوصی در بازار سرمایه از طریق بورس تهران محقق شد. وی درخصوص کل تامین مالی انجام شده از طریق بازار بدهی گفت: طی 7 سال گذشته تعداد 35 اوراق در بازار بدهی عرضه شده و منجر به تامین مالی برابر با 11هزار میلیارد تومانی برای شرکت‌ها، کارآفرینان و دولت شده است. اکنون ارزش بازار اوراق در بازار بدهی بورس تهران به بیش از 12 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف اصل صندوق‌های قابل معامله در بورس را یکی دیگر از درگاه‌های تامین مالی در بورس تهران خواند و تاکید کرد: طی 4 سال گذشته از طریق ETF برابر با 11 صندوق در بازار عرضه شده و تامین مالی معادل 738 میلیارد تومان از طریق این ابزار در بورس تهران ثبت شده است.

وی یادآور شد: افزایش سرمایه نیز یکی ازدرگاه‌های تامین مالی برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران است. برای سال‌های 89 تا 96 طی 8 سال، 637 شرکت اقدام به افزایش سرمایه کردند. که تامین مالی بیش از 100هزار میلیارد تومانی برای ناشران بورس فراهم کرده است که مبلغ 58214 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی و برابر با 42704 میلیارد تومان از محل سود انباشته و اندوخته‌ها تامین شده است. متوسط سالانه افزایش سرمایه طی این مدت برابر با 13 هزار میلیارد تومان به ازای هر سال بوده است. مدیرعامل بورس تهران به مزایای بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و گفت: بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ابزار نوین معاملاتی دیگری هستند که در فرآیند تامین مالی می‌توان از آنها بهره برد. وی مزایای متنوع اوراق اختیار فروش تبعی را شامل پایین‌تر بودن هزینه‌های انتشار و تامین مالی نسبت به سایر ابزار، سریع‌تر بودن فرآیند انتشار، عدم خروج وجه نقد از بازار سهام و کمک به افزایش نقد شوندگی سهام پایه عنوان کرد و اظهار داشت: تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران و حمایت از سهام پایه و جلوگیری از فشار فروش مزیت‌های دیگر استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی به حساب می‌آیند. قالیباف اصل خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته بیش از 3000 میلیارد تومان تامین مالی از این درگاه محقق شده که حاکی از توجه خاص بازار به این ابزار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران