شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس اقدامات جدید بازار سرمایه را تشریح کرد

| کدخبر: 126057 | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که شرایط برای عرضه نفت خام در بورس فراهم است و با پیگیری‌های وزیران نفت و امور اقتصادی و دارایی،

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که شرایط برای عرضه نفت خام در بورس فراهم است و با پیگیری‌های وزیران نفت و امور اقتصادی و دارایی، امیدواریم این طرح به زودی اجرایی شود. به گفته وی، در زمینه فرهنگ‌سازی، افزایش شفافیت معاملات و کاهش میزان تخلفات گام‌های بزرگی در بازار سرمایه کشور برداشته شده است. به گزارش ایرنا، شاپور محمدی درباره طرح دولت برای فروش نفت خام در بورس، عنوان کرد: عرضه نفت کوره و سایر فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی از مدت‌ها پیش در حال انجام بوده، بنابراین فروش نفت خام در بورس انرژی نیز امکان پذیر است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همانند قراردادها و معاملات آتی سکه، امکان انجام معاملات آتی (غیرنقدی) نفت خام در بورس انرژی نیز فراهم است. محمدی با بیان اینکه از نظر بازار سرمایه مانعی در عرضه نفت خام در بورس وجود ندارد، اضافه کرد: امکان فروش داخلی و نیز فروش خارجی، ارزی و ریالی نفت وجود دارد. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: تاکنون با بانک مرکزی و وزارت خانه‌های نفت و وزارت امور اقتصادی و دارایی مذاکره و مکاتبه‌هایی را در این باره انجام داده‌ایم. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به تاخیر چند ساله برای آغاز این طرح اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد اکنون بیش از هر زمان دیگری، شرایط اجرای آن فراهم شده است. به گزارش سنا، شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگ‌سازی عنوان کرد: راه‌اندازی لیگ ستارگان بورس، جشنواره بورس و رسانه، ساخت کلیپ‌های کوتاه با هدف معرفی بازار سرمایه به آحاد جامعه در قالبی غیرکلاسیک و برگزاری کلاس‌های آموزشی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی بازار سرمایه طی دو سال اخیر بود و مجموع این اقدامات مفاهیم بازار سرمایه را در اذهان نهادینه می‌کند. این در حالی است که، هر سال نمایشگاه‌های متعددی در کیش و تهران برگزار می‌شود که اقشار و گروه‌های سنی مختلف از دانش‌آموزان تا فرهنگیان و فعالان بازار سرمایه مخاطب آن هستند. وی درباره راه‌اندازی ابزار اختیار خرید و فروش و مزیت‌ قراردادهای آپشن نیز گفت: قرارداد‌های آپشن بعد از ۴۹ سال فعالیت بازار سرمایه اخیرا راه‌اندازی شد. این ابزار در معاملات سهام و معاملات سکه استفاده می‌شود. البته در کنار آن سایر ابزار‌های مالی اسلامی هم رشد بسیار خوبی پیدا کردند از جمله اوراق منفعت، اوراق اجاره سهام، اوراق وکالت، اوراق جعاله که استفاده از آنها در این مدت اجرایی شده است.

 به‌روزرسانی سامانه معاملات

سخنگوی سازمان بورس درخصوص به‌روزرسانی سامانه معاملات بورس بیان کرد: 10 سال به‌دلیل تحریم این سامانه به‌‌روز نشده بود و اشکال‌های جدی داشت و در مقاطعی فعالان بازار ابراز نارضایتی می‌کردند که خوشبختانه به‌روز رسانی آن انجام شد. تفکیک هسته معاملات بورس تهران از فرابورس نیز یکی از کارهایی است که صورت گرفت و به روزرسانی سامانه فرابورس نیز در حال انجام است و در سال جاری بهره‌برداری می‌شود.

 

 نماد‌های متوقف

وی درباره تعداد نماد بسته در بازار سرمایه نیز گفت: خوشبختانه با مطالعات خوبی که انجام شد بازار سرمایه توانست دستورالعمل‌های مربوط به توقف بازگشایی نمادها، آیین نامه معاملات و دستورالعمل پذیرش را اصلاح کند و نتیجه آن حل مشکل همیشگی و تاریخی بازار سرمایه بود. در حال حاضر تعداد نمادهای بسته به زیر ۲۰ عدد رسیده و نشانی از اقدامات صحیح و اثر گذار برای بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه است. تا پایان سال ۹۶ نماد سه بانک بزرگ بازگشایی شد و می‌توانیم بگوییم در حال حاضر تمامی نمادهای بانکی به جز یکی دو مورد که مسائل مربوط به عدم ارائه صورت‌های مالی داشته‌اند، باز است و امیدواریم عملیات بازگشایی این نمادها نیز در سال جاری انجام شود.

 وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

شاپور محمدی با اشاره به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنترل اذعان داشت: همواره یکی از دغدغه‌های بازار سرمایه بحث کنترل صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود و بارها بازار پول به آن اعتراض کرد. بعضی افراد در بازار سرمایه هم ابراز نگرانی کرده بودند که صندوق‌ها نرخ‌های مصوب شورای پول واعتبار را رعایت نمی‌کنند. بنابراین قرار شد اولا بانک‌ها به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند ثانیا باید پیگیری کنیم صندوق‌ها در بازار سرمایه با نرخ‌های صحیح و قانونی داد و ستد کنند. در این راستا صندوق‌ها از صدور واحدهای سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها ممنوع و موظف شدند در سامانه‌ها یا پلتفرم‌های خودشان مراحل معامله را صدور یا ابطال کنند.

 

 تعداد اوراق در بازار

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق در بورس جریان دارد و نرخ آنها هم کنترل شد همچنین باید تاکید کنم یکی از  اقدامات شاخص و مهم سازمان بورس کاهش کارمزد معاملات بود. در این میان شورای عالی بورس کمک کرد و کارمزد معاملات سازمان بورس ۲۵ درصد کاهش یافت و این به معنی کاهش درآمد برای سازمان بورس است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مزیت‌های سامانه کدال 360 عنوان کرد: کدال ۳۶۰، سامانه کدال را به یک سیستم کامل‌تر و جامع‌تر ارتقا داد و در حال حاضر کل اطلاعاتی که یک فعال اقتصادی نیاز دارد را در اختیارش قرار می‌دهد و این امر به افزایش شفافیت در معاملات کمک بسزایی می‌کند.

 از حذف EPS تا گزارش تفصیلی

محمدی معتقد است، حذف EPS یکی از اقدامات مناسب سازمان بورس بود و گزارش تفصیلی جایگزین آن شد. EPS به علت عدم تحقق توسط سایر مدیران در دوره‌های بعد و نامناسب بودن بازدهی در زمان مقرر حذف شد و بعضا شرکت‌ها در مقابل حذف این مورد مقاومت‌ کردند. در این راستا سازمان بورس و کانون سرمایه‌گذاری جلساتی برای مخالفان حذف EPS برگزار کردند و هنوز ممکن است برخی از شرکت‌ها منتقد این امر باشند و سازمان بورس آمادگی پیشنهادات سرمایه‌گذاران در جهت بهبود روند معاملات را دارد. البته شرایط بازار سرمایه ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد حتما به این تفاوت‌ها باید توجه شود به همین دلیل به سرمایه‌گذاران اجازه داده شد تا در برخی مواقع از EPS اختیاری استفاده کنند. ولی در مجموع موضوع تحلیل با استقبال بیشتری روبرو شد و خوشبختانه نتیجه آن در توقف بازگشایی نمادها به چشم خورد. این یکی از نتایج حذف EPS است و در آینده نیز سایر مزایای آن روشن خواهد شد.

 ضرورت تقویت سودآوری شرکت‌ها

وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در جمع‌آوری سرمایه خرد مردم در جامعه نیز گفت: هیچ اقتصادی در دنیا نمی‌تواند در بلندمدت بدون تقویت و سودآوری بنگاه‌ها و شرکت‌ها رشد خوبی داشته باشد، در تمام دنیا شرکت‌ها و بنگاه‌ها در رشد اقتصادی نقش اصلی و بلندمدت دارند بنابراین با توجه به اینکه شرکت‌های بازار سرمایه مالیات دقیق پرداخت می‌کنند و دارای حساب‌های شفاف و قانونمند هستند باید سودآوری آنها تقویت شود؛ اگر بخواهیم از کالای ایرانی حمایت کنیم باید کیفیت نیز تقویت شود و برای اینکه شرکت بتواند کیفیت کالاهای خود را تقویت کند باید به نوآوری و توسعه فناوری دست یابد و بهره‌وری داشته باشد و در این زمان وظیفه سازمان بورس تامین مالی برای شرکت‌ها با نرخ مناسب است. یکی از اقدامات سازمان بورس که در سال گذشته نیز تا اندازه‌یی انجام شد تامین مالی شرکت‌های بورسی از طریق انتشار اوراق با نرخ‌های مناسب بود. سخنگوی سازمان بورس افزود: وظیفه دیگر سازمان بورس برای حمایت از تولید‌کنندگان رفع مشکلاتی چون کمبود مواد اولیه، نیروی انسانی، کنترل نرخ‌های شرکت‌های بورسی است و باید مشکلات به دولت منتقل شود و طی مکاتبات متعدد با دولت تصمیمات خوبی از جمله مشوق‌های مالیاتی هم در حال اتخاذ است و با جدیت بسیار بالای وزیر اموراقتصاد و دارایی بعضی از این موارد در حال تصویب است. امیدواریم در آینده بتوانیم به این سمت برویم و اولویت در بازار سرمایه تامین مالی شرکت‌های غیردولتی‌، خصوصی و تعاونی‌ها باشد.

 عرضه‌های اولیه

 برای معطوف کردن منابع به بازار سرمایه باید بازار با ثبات همراه با امنیت ایجاد شود که خوشبختانه این اتفاقات رخ داده و بازده بورس و فرابورس در سال گذشته ۲۵ درصد بود. این رقم عالی نیست ولی امیدواریم در سال جاری این بازدهی تداوم و افزایش یابد و شرکت‌ها از درون شاهد افزایش سود باشند. شاید بتوانیم بگوییم رمز شادابی یک تابلوی بورس سودآوری مستمر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است؛ اگر همه به تقویت سودآوری شرکت‌های بورسی کمک کنند شاهد تابلوهای شاداب و پررونقی در بازار سرمایه خواهیم بود. علاوه‌بر این، عرضه‌های اولیه جذاب و سودآور نیاز شرکت‌ها را تحریک کرد تا وارد بازار شوند و این امر در حال تسریع است. از طرفی امیدواریم عرضه‌های اولیه خوبی را درروزهای آینده شاهد باشیم. وی افزود: منافع سرمایه‌گذاران و حقوق سهامداران دغدغه اصلی سازمان بورس است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران