شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125978 | |

مدیرعامل بورس انرژی از تمرکز این بازار روی پذیرش فرآورده‌های نفتی و به ویژه پالایشگاهی به عنوان هدف اصلی در دوره جدید خبر داد. وی گفت:

 

مدیرعامل بورس انرژی از تمرکز این بازار روی پذیرش فرآورده‌های نفتی و به ویژه پالایشگاهی به عنوان هدف اصلی در دوره جدید خبر داد. وی گفت: با توجه به محدودیت‌ تحریمی و ارزی، امسال در مسیر توسعه‌ بورس انرژی، پذیرش فرآورده‌های نفتی با تمرکز بر فرآورده‌های پالایشگاهی مورد تاکید است. به‌گزارش سنا، سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی گفت: این اقدام اکنون با پذیرش همه فرآورده‌های پالایشگاه‌های آبادان، ستاره خلیج فارس و دو فرآورده جدید پالاشگاه اراک شروع شده که در نهایت به افزایش تعداد پذیرش، رشد حجم عرضه و تقویت تعداد معاملات منتهی خواهد شد. مدیرعامل بورس انرژی درباره راه‌اندازی بورس نفت گفت: همانطور که ملی شدن صنعت نفت و بومی شدن آن در کشور به واقعیت پیوسته، تقویت بازار متشکل انرژی در کشور توسط نیروهای بومی و ساختار داخلی به واقعیت خواهد پیوست. به‌طور معمول برخی کشورها سعی می‌کنند، قبل از هر اقدامی، با برنامه‌ریزی و تدابیر مناسب و در یک وقت مناسب سراغ حل مسائل کلیدی بروند، اما ما در بزنگاه تاریخی و زمان خاص به دنبال حل مساله می‌رویم. اکنون در این بزنگاه هستیم و به نظر می‌رسد راه‌اندازی بورس نفت یک واقعیت است که در نهایت انجام می‌شود. وی ادامه داد: طی یکسال اخیر بورس دبی در منطقه خاورمیانه میزبان عرضه نفت خام بصره عراق از طریق شرکت بازرگانی سومو بوده است. همچنین به تازگی آرامکو عربستان اعلام کرده که قیمت‌های معاملاتی بورس دوبی را به عنوان مظنه‌های رقابتی در بورس آسیا انتخاب می‌کند. مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه بخشی از زیر ساخت‌های بورس نفت مربوط به بازار سرمایه است، گفت: به نظر می‌رسد امروزه این زیر ساخت‌ها در بازار سرمایه فراهم شده است. در حال حاضر تکنولوژی عرضه اولیه سهام شرکت‌های مختلف موجود است و در بورس انرژی نیز این ظرفیت وجود دارد.

 بورس انرژی پیش‌رو در تامین مالی صنعت برق

حسینی ضمن اشاره به پیشرو بودن بورس انرژی در تامین مالی صنعت برق از فراهم شدن امکان انتشار گواهی ظرفیت برای نیروگاه‌های برق کشور از طریق بورس انرژی خبر داد و گفت: به لحاظ ظرفیت‌سازی، ابزار گواهی ظرفیت با هدف تامین مالی صنعت برق طراحی و به لحاظ دستورالعمل‌های اجرایی، مجوزها و مصوبات شورای عالی بورس و سازمان بورس را دریافت کرده است. مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: وقتی روی ورود فعالان صنعت برق به بازار و تامین منابع و نقدینگی برای گردش معاملات در بورس یا ارتباط با مصرف‌کنندگان به‌طور مستقیم مضیقه ایجاد می‌شود، به‌طور حتم روی تامین مالی آنها نیز تاثیرگذار است. اگر در چند سال گذشته وزارت نیرو تکالیف قانونی خود برای توسعه بازار برق در بورس انرژی، تقویت ورود بخش خصوصی به بازار و امکان تامین مالی برای ساخت نیروگاه‌ها از طریق بازار سرمایه را جدی‌تر می‌گرفت، به طور حتم این روزها بحث‌های پیرامون قطعی برق وجود نداشت. به گفته وی دولت از سرمایه‌گذاری مستقیم به طور کل منع شده و تنها راه باقی مانده در این مسیر، کمک و حمایت از بخش خصوصی است و باید از آنها خواست تا در ساخت نیروگاه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند. وی افزود: هم‌اکنون گواهی ظرفیت ماهشهر، نخستین نیروگاه برق دولتی در بورس انرژی پذیرش شده، اما میزان انتشار گواهی باید از سوی متقاضی اعلام شود. این نیروگاه دولتی از مجموعه شرکت‌های متعلق به هلدینگ مادر تخصصی برق حرارتی است که علاقه‌مندی بسیاری برای ورود به بورس انرژی دارد. وی ادامه داد: اگر در گذشته از سازوکارهای بازار برای تعیین قیمت، فعال کردن بخش خصوصی و صادرات برق حمایت می‌شد، بطور حتم مشکلات امروز در حوزه برق وجود نداشت. مدیرعامل بورس انرژی با تاکید بر تداوم توسعه و پیشرفت بورس انرژی، به معاملات روزانه 60 میلیارد تومانی در این بازار و گرایش بخش‌های دولتی به سمت این بازار سخن گفت و افزود: پالایشگاه آبادان یک واحد دولتی است، اما با استراتژی که تبیین شده در حال عرضه به دنبال عرضه کالا در بورس انرژی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران