شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125977 | |

پیگیری سازمان برای اجرای حاکمیت شرکتی: محسن خدابخش صیانت و حمایت از سرمایه‌های مردمی در بازار سرمایه را مهم‌ترین وظیفه سازمان بورس دانست و گفت:

 پیگیری سازمان برای اجرای حاکمیت شرکتی: محسن خدابخش صیانت و حمایت از سرمایه‌های مردمی در بازار سرمایه را مهم‌ترین وظیفه سازمان بورس دانست و گفت: بر همین اساس سازمان بورس تصمیم گرفت بنگاه‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه را ملزم به اجرای حاکمیت شرکتی کند. به گزارش سنا، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در خصوص اجرای حاکمیت شرکتی در بازار سرمایه گفت: در گذشته موضوع جداسازی مالکیت از مدیریت در شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مهم نبود، اما با توسعه بیشتر فرهنگ سهامداری و ورود شرکت‌های بزرگ به بازار، لزوم اجرای اصول راهبری شرکتی مورد توجه قرار گرفت. وی مهم‌ترین مزیت حاکمیت شرکتی را حمایت از سهامداران خرد دانست و خاطرنشان کرد: اینکه مدیریت و مالکیت یک بنگاه اقتصادی بزرگ در اختیار یک فرد باشد کاملا با منافع سهامداران خرد تضاد دارد. از همین‌رو، اجرای حاکمیت شرکتی برای حفظ منافع سرمایه‌گذاران خرد بازار بسیار با اهمیت است. خدابخش، به وظایف این سازمان اشاره و تصریح کرد: حمایت و صیانت از حقوق سهامداران خرد از اهداف اصلی سازمان بورس است. بر همین مبنا، هدف اجرای دستورالعمل راهبری شرکتی برای همه ناشران بازار سرمایه بطور جدی در دستور کار این سازمان قرار گرفت. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس تصریح کرد: سازمان بورس در تلاش است با اجرای دقیق این دستورالعمل، ناشران پذیرفته شده در بازار سرمایه را در راستای حفظ حقوق سهامداران خرد به بحث حاکمیت شرکتی پایبند کند. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در ادامه به بررسی روند معاملات بازار سرمایه پرداخت و افزود: نوسان ذات بازار سرمایه است و قرار نیست هر صعود یا نزولی ادامه‌دار باشد. وی با تاکید بر افزایش ارزش ارز در برابر پول ملی گفت: با توجه به رشد نرخ ارزهای مختلف، موضوع ارزش جایگزینی در سال جاری بطور جدی برای سرمایه‌گذاران مهم شده است. خدابخش تاکید کرد: سرمایه‌گذاران تازه وارد و علاقه‌مند به بازار سرمایه بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا شرکت‌های سبدگردان در بازار سرمایه فعالیت کنند در غیر این صورت حتما اطلاعات و صورت‌های مالی شرکت‌ها را از سامانه کدال استخراج و دقیق مطالعه کنند. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، درجه ریسک‌پذیری افراد را برای ورود به بازار سرمایه مهم دانست و افزود: سرمایه‌گذاران تحت تاثیر هیجان‌های زود گذر و بدون تحلیل وارد صف‌های خرید یا فروش سهام نشوند. وی جذب و نگهداری سرمایه‌ها و نقدینگی‌های جامعه را برای بازار سرمایه بسیار مهم دانست و یادآور شد: ورود نقدینگی به بازار سرمایه باعث رونق صنایع و بنگاه‌های بزرگ کشور می‌شود که در نهایت رشد اقتصادی را به همراه دارد. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس سفته بازی و حرکت‌های هیجانی و کوتاه‌مدت در بازار را پرریسک خواند و گفت: چنین رفتارهایی علاوه بر اینکه سرمایه‌های فرد را با خطر مواجه می‌کند، به اقتصاد کشور نیز آسیب می‌زند. وی افزایش حاشیه سود شرکت‌ها و صنایع را باعث افزایش عمق این بازار دانست و ابراز داشت: رشد حاشیه سود شرکت‌ها در متغیرهای کلان اقتصادی نیز تاثیرگذار است. خدابخش تاکید کرد: سازمان بورس در تلاش است تا سیاست‌هایی که توسط دولت و مجلس برای صنایع و شرکت‌های بازار سرمایه اعمال می‌شود، به رشد و سوآوری آنها بینجامد و همچنین فضای عادلانه و شفافی برای سرمایه‌گذاران ترسیم کند.

 پرداخت سود انواع اوراق به سرمایه‌گذاران: سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از پرداخت بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق در مردادماه امسال خبر داد. هادی علی‌پور با بیان مطلب فوق افزود: بیش از 12 هزار و 480 میلیارد ریال سود انواع اوراق در ماه آینده به سرمایه‌گذاران پرداخت خواهد شد. وی تصریح کرد: زمان سررسید اوراق اجاره شرکت‌های گل گهر، قطارهای مسافری و باری جوپار، رایتل، کاشی و سنگ پرسپولیس یزد، مخابرات و مهندسی و ساختمانی صبا نفت در مردادماه جاری است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود این اوراق را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. علی‌پور ادامه داد: سود اوراق مشارکت شرکت‌های لیزینگ رایان سایپا، سیمان کردستان، لیزینگ ایران و شرق و شهرداری‌های شیراز، تهران، سبزوار، مشهد و کرج ماه آینده به حساب سرمایه‌گذاران واریز خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران