شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات هفته گذشته

| کدخبر: 125889 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته گذشته با کاهش یک هزارو 729 واحدی همراه شد و از کانال 109 هزار واحدی به کانال 107 هزارو واحدی ریزش کرد.

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته گذشته با کاهش یک هزارو 729 واحدی همراه شد و از کانال 109 هزار واحدی به کانال 107 هزارو واحدی ریزش کرد. این در حالی است که برخی از صاحب‌نظران بازار سرمایه افزایش ریسک سیستماتیک و کمبود نقدینگی را دلیلی برای ریزش چند وقت اخیر بازار سهام معرفی می‌کنند. بر این اساس، شاخص آزاد شناور در معاملات هفته گذشته بورس از رقم ۱۱۹ هزار و ۲۰۲ واحدی به رقم ۱۱۶ هزار و ۶۶۴ واحدی کاهش یافت و افت ۲۵۳۸ واحدی را تجربه کرد. این در حالی است که، شاخص بازار دوم در روندی معکوس ۱۱۲۴ واحد رشد کرد و رقم ۲۲۲ هزار و ۳۲۰ واحدی را به خود اختصاص داد. این در حالی است که، شاخص بازار اول در این مدت با ۲۲۴۱ واحد کاهش در رقم ۷۷ هزار و ۷۹۱ واحدی قرار گرفت و شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر در بورس با ۱۳۷ واحد افت نسبت به هفته ماقبل رقم ۴ هزار و ۵۵۴ واحدی را تجربه کرد. بر اساس این گزارش، در پایان معاملات هفته گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های آلومینیوم ایران، کارخانجات ایران مرینوس، بانک پارسیان، تولید فیبر ایران، پالایش نفت تبریز و کارخانجات پارس الکتریک بابت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه برای تصویب صورت‌های مالی متوقف شد. افزون بر این، در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌یی با کاهش قیمت رو به رو بودیم و بیشتر نمادهای این گروه با کمتر از دو درصد افت قیمت مواجه شدند در گروه فلزات اساسی نیز بیشتر نمادها در آخرین قیمت معامله کاهش را تجربه کردند. از سویی دیگر، در روز چهارشنبه هفته گذشته بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، تعداد ۸۲۱ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۸۱۸ میلیارد ریال معامله شد. در بازار صندوق‌های قابل معامله نیز ۷ میلیون و ۶۱۳ هزار واحد از صندوق سرمایه‌گذاری به ارزش کل بیش از ۷۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

 رشد 10 درصدی آیفکس از ابتدای سال

از سویی دیگر، در هفته منتهی به 29 تیر‌ماه 97 فرابورس ایران شاهد معامله یک هزار و 39 میلیون ورقه بهادار به ارزش 10 هزار و 295 میلیارد ریال بود که این میزان از داد‌و‌ستد‌ها در 448 هزار نوبت معاملاتی صورت گرفت که به ترتیب به معنی افزایش 28 درصدی، کاهش 18 درصدی و افزایش 37 درصدی این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. بر این اساس، ارزش معاملات در بازار‌های نه‌گانه فرابورس هفته معاملاتی را در کمترین میزان خود در هفته یعنی 159 میلیارد تومان آغاز کرد و روز سه‌شنبه 26 تیر‌ماه به رقم 274 میلیارد تومان رسید؛ در سمت دیگر نیز متغیر حجم معاملات با طی کردن روندی تقریبا نزولی، حداکثر میزانی را که در 5 روز معاملاتی هفته قبل به ثبت رساند رقم 329 میلیون ورقه بهادار بود. شاخص کل فرابورس نیز با 1.2 درصد کاهش نسبت به هفته پیشین در آخرین روز کاری هفته منتهی به 29 تیرماه در ارتفاع 1210 واحدی ایستاد. افزون بر این، نگاهی به معاملات سهام به ترتیب در بازارهای اول، دوم و سه تابلو پایه حاکی از معامله 271، 467 و 537 میلیون سهم به ارزش 553، یک هزار و 373، و 626 میلیارد ریال است که بازار اول رشد 14 درصدی حجم و رشد 15 درصدی ارزش معاملات را در پنج روز معاملاتی هفته گذشته تجربه کرده است. همچنین، در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس (متشکل از اوراق بدهی، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن) در هفته‌یی که سپری شد تعداد 34 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 743 میلیارد ریال جا‌به‌جا شد که صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با رقم زدن حجم معاملاتی به میزان 26 میلیون ورقه معادل 76 درصد از حجم معاملات بازار ابزارهای نوین مالی و اوراق بدهی با ارزش معاملاتی به میزان 6 هزار و 976 میلیارد ریال معادل 90 درصد از ارزش معاملات این بازار را در اختیار گرفتند. تابلو تسهیلات مسکن نیز در هفته گذشته میزبان نقل‌و‌انتقال 420 هزار ورقه به ارزش 290 میلیارد ریال بود که این به معنی افزایش 24 درصدی در حجم و رشد 23 درصدی ارزش معاملاتی این ابزار نسبت به هفته ماقبل بود. بر اساس این گزارش، در هفته‌یی که عرضه اولیه 35 میلیون سهم از مجموع سهام شرکت کشت و دام قیام اصفهان در نماد «زقیام» و کشف قیمت 2369 ریالی آن از جمله مهم‌ترین رویداد‌های هفته به شمار می‌رفت، ارزش معاملات خرد در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در فرابورس ایران به 2 هزار و 410 میلیارد رسید که گروه محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی به میزان 497 میلیارد ریال 21 درصد از ارزش کل معاملات را از آن خود کرد و در صدر ایستاد. گروه‌های فلزات اساسی و زراعت و خدمات وابسته نیز به ترتیب 12 و 9 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران