شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان خصوصی‌سازی تشریح کرد

| کدخبر: 125802 | |

با توجه به مجامع برگزار شده پیش‌بینی می‌شود امسال سود بیشتری میان مشمولان سهام عدالت نسبت به سال گذشته تقسیم شود.

با توجه به مجامع برگزار شده پیش‌بینی می‌شود امسال سود بیشتری میان مشمولان سهام عدالت نسبت به سال گذشته تقسیم شود. میر علی اشرف عبدالله پوری‌حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به مطالب فوق اظهار داشت: طبق قانون هر آن چیزی را که دولتی و عمومی به مفهوم نهادهای عمومی غیردولتی نباشد، بخش خصوصی قلمداد می‌شود. به گزارش سازمان خصوصی‌سازی، وی افزود: بر این اساس مطابق قانون مکلف هستیم هر آنچه متعلق به دولت است به بخش خصوصی واگذار کنیم. وی در خصوص مشکلات موجود در زمینه اجرای سیاست خصوصی‌سازی در کشور اظهار داشت: مقاومت‌هایی که در زمینه واگذاری‌ها صورت می‌گیرد یکی از این مشکلات است، به عنوان مثال هیات‌مدیره شرکت‌ها در برخی شرکت‌ها به دلیل رانت‌ها و مزایایی که دارند، حقوق و مزایای خود را به صورت کامل دریافت می‌کنند. بنابراین از همین جا انحرافات و مقاومت‌ها شروع می‌شود و در نتیجه دلسوزی برای بهبود بهره‌وری در این مجموعه‌ها اتفاق نمی‌افتد.

 مقاومت در مسیر واگذاری

پوری‌حسینی افزود: بر این اساس شرکت‌های بزرگ دولتی داریم که عدم واگذاری آنها از جنس مقاومت است و در برخی مواقع، واگذاری سهام یک شرکت به صورت ۱۰۰درصد تصویب می‌شود اما با مقاومت‌هایی که صورت می‌گیرد، آن شرکت از لیست واگذاری‌ها خارج می‌شود. رییس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: مثال دیگر در خصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است که در طول مدت واگذاری، صورت‌های مالی خود را به سازمان خصوصی‌سازی نمی‌دادند و مقاومت‌ها موجب شد تا ما به ارزش‌گذاری برند این دو باشگاه برای واگذاری بسنده کردیم که در عمل هم مزایده واگذاری آنها به سرانجام نرسید. وی همچنین با بیان اینکه قانون اصل ۴۴ قانون خوب و محکمی است، گفت: در این زمینه ضعف در اجرای قانون داریم که بخش قابل توجهی از آن مربوط به دلبستگی مدیران و مقامات دولتی به شرکت‌های قابل واگذاری است.

 فشار و آسیب‌های اجرای خصوصی‌سازی

رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: میانگین عرضه‌های این سازمان برای فروش سهام شرکت‌های دولتی به‌طور متوسط ۴ مزایده است که این عرضه‌ها به دلیل مشکلات فراوان به ثمر نمی‌رسند و به عنوان یکی از آسیب‌های اجرای خصوصی‌سازی در کشور مطرح هستند. پوری‌حسینی همچنین اظهار داشت: از سال ۸۰ سازمان خصوصی‌سازی تاسیس و دستگاه‌های اجرایی باید با هماهنگی این سازمان، اقدام به واگذاری سهام و شرکت‌های خود کنند، بنابراین واگذاری بدون تشریفات مزایده از سال ۸۰ تاکنون انجام نشده است و بر این اساس نمی‌توان اتهامی را به سازمان خصوصی‌سازی وارد کرد. وی در خصوص سایر مشکلات این سازمان به ارائه مثالی پرداخت و افزود: وقتی شرکت آلومینیوم المهدی را فروختیم بدهی و زیان بسیاری داشت. این شرکت قبل از واگذاری به بخش خصوصی ۴۵۰ میلیارد تومان زیان انباشته داشته است. پس از واگذاری ۳۶۰ میلیارد تومان بدهی به ایمیدرو تا حدودی زیادی توسط خریدار که از بخش خصوصی واقعی است پرداخت و تسویه شد. با این حال ببینید تا چه اندازه فشار و ایراد به این واگذاری وارد می‌شود. دلیلش این است که این شرکت به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و اگر این شرکت را به شبه دولتی‌ها می‌دادیم تا این اندازه مورد اتهام و تحت فشار قرار نمی‌گرفتیم.

 انحصار مانعی بزرگ

رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: اجرای سیاست خصوصی‌سازی باید در برخی موارد از خطوط انحصار بگذرد و انحصار نباید مانع خصوصی‌سازی شود. وی با بیان اینکه متاسفانه در واگذاری برخی بنگاه‌های دولتی در حوزه یارانه همچون آب، برق و گاز به‌ شدت دچار مشکل هستیم که به‌طور مشخص در این زمینه می‌توان به حوزه برق اشاره کرد، گفت: با توجه به مشکلات موجود در شرکت‌های توزیع برق هیچ یک از فعالان بخش خصوصی حاضر به خرید این شرکت‌ها نیستند. بنابراین تا زمانی که قیمت‌ها واقعی نشوند نباید منتظر اجرای سیاست خصوصی‌سازی در این حوزه بود.

 عمومی‌سازی اقتصاد

پوری‌حسینی ادامه داد: طبق قانون شبه‌دولتی‌ها می‌توانند تا ۴۰ درصد سهام یک شرکت را خریداری کنند که البته همین که زیر ۵۰ درصد سهام یک شرکت را می‌توانند خریداری کنند، سیگنالی است که خصولتی‌ها نباید در بنگاهداری شرکت کنند و باید اجازه دهند بخش خصوصی در اقتصاد حضور داشته باشد. وی همچنین در خصوص دستیابی به اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: عمومی‌سازی اقتصاد یکی از این اهداف است که ظهور و تحقق آن را می‌توان در طرح سهام عدالت مشاهده کرد. پوری‌حسینی اضافه کرد: علاوه بر این، یکی از هدف‌های مهم اصل ۴۴ قانون اساسی، افزایش کارایی و بهره‌وری است که تحقق آن را می‌توان در فروش بنگاه‌ها و سهام شرکت‌های دولتی دید. همچنین اینکه اهداف تا چه اندازه تحقق یافته‌اند باید گفت در این راستا ارزیابی و کنترل‌های لازم توسط سازمان خصوصی‌سازی در زمینه واگذاری سهام شرکت‌ها صورت می‌گیرد. به‌طوری که در سال گذشته طی برگزاری همایشی اقدام به معرفی شرکت‌هایی برتر در زمینه واگذاری‌ها شد و طی ارزیابی صورت گرفته نیز مشخص شد که در مجموع از میان حدود ۹۰ شرکتی که سهام آنها به صورت کنترلی واگذار شده است در مجموع معیارها بیش از ۵۰ درصد افزایش بهره‌وری اتفاق افتاده است.

 لایحه ساماندهی، حلقه آخر سهام عدالت

پوری‌حسینی در بخش دیگری در خصوص سهام عدالت نیز مطالبی را ارائه کرد و افزود: در حال حاضر سهامداران سهام عدالت با توجه به دریافت سود این سهام متوجه شده‌اند که سهامدار سهام عدالت هستند. رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه مشمولان سهام عدالت حدود ۶۰درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند، گفت: با تلاش سازمان خصوصی‌سازی وضعیت این مشمولان ساماندهی شده است. وی با بیان اینکه لایحه ساماندهی سهام عدالت حلقه آخر طرح سهام عدالت است، اظهار داشت: در صورت تصویب و اجرای این لایحه، مشمولان سهام عدالت متوجه خواهند شد که چه میزان سهام از چه شرکت‌هایی دارند. پوری‌حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا فرزند مشمولان سهام عدالت نیز این سهام را دریافت خواهند کرد، گفت: طبق قانون، پس از ثبت‌نام قطعی مشمولان اگر صاحب فرزند بشوند، سهام عدالت به فرزندانشان تعلق نمی‌گیرد. رییس سازمان خصوصی‌سازی اذعان داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از ۱۶ تیرماه امسال وراث مشمولان متوفی سهام عدالت می‌توانستند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و در خصوص اصل و سود سهام عدالت افراد متوفی اقدام کنند که برای برطرف کردن نواقص موجود و برای هماهنگی‌های بیشتر این کار متوقف شده است و در آینده دوباره این امکان فراهم خواهد شد.

 ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر

پوری‌حسینی ادامه داد: در حال حاضر ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر در سبد سهام عدالت حاضر هستند که برای سال مالی ۹۵ این شرکت‌ها ۴۲۰۰میلیارد تومان سود مربوط به سهام عدالت مصوب شد که پس از کسر ۴۰۰ میلیارد تومان از این رقم برای شرکت در افزایش سرمایه، بقیه این رقم که حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان است میان مشمولان تقسیم شده است. وی در خصوص میزان سود تقسیمی مربوط به سال مالی ۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر نیز گفت: با توجه به مجامع برگزار شده پیش‌بینی می‌شود امسال سود بیشتری میان مشمولان سهام عدالت نسبت به سال گذشته تقسیم شود. البته باید تا پایان فصل مجامع منتظر بمانیم تا رقم دقیق این سود مشخص شود.

 واگذاری 630 بنگاه در سال 97

از سوی دیگر جعفر سبحانی مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی از برنامه‌ریزی‌های این سازمان برای تسریع در واگذاری اموال دولتی خبر داد و گفت: برای سال جاری ۶۳۰ بنگاه در فهرست واگذاری سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفته است. به گزارش سنا، وی درباره جدیدترین برنامه‌های فروش بنگاه‌های دولتی گفت: جدیدترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی که یکی از بزرگ‌ترین مزایده‌های این مجموعه به ارزش پایه بیش از 2هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است، روز دوم مردادماه برگزار خواهد شد. وی درباره شرکت‌هایی که قرار است در روز دوم مرداد ماه برای فروش عرضه شوند، گفت: شرکت کشاورزی و دامپروری مغان به عنوان بزرگ‌ترین قطب کشاورزی و صنعتی کشور، یکی از شرکت‌هایی است که روز سه‌شنبه هفته آینده به مزایده گذاشته می‌شود. ارزش پایه این بنگاه یک هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان محاسبه شده است. سبحانی افزود: مجتمع صنعتی اسفراین با ارزش پایه ۶۱۱ میلیارد تومان و لوله گستر اسفراین با ارزش معادل ۱۶۱ میلیارد تومان از دیگر شرکت‌های بزرگی هستند که دوم مرداد روی میز فروش می‌روند. وی بنگاه‌های فوق را سه نمونه بزرگ واگذاری‌های این روز اعلام کرد و ادامه داد: همچنین قرار است ۸ تا ۱۰ شرکت دیگر نیز با ارزش‌های پایه کمتر از ارقام بالا به فروش برسند. از جمله شرکت‌هایی که در فهرست فروش روز دوم مرداد قرار دارند جایگاه‌های سوخت، شرکت‌های سیلو و غله و دام هستند. وی مجموع ارزش پایه همه این شرکت‌ها را 2هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص کشور و تاکیدهای دولت بر فروش اموال مازاد، باقی شرکت‌هایی که در فهرست واگذاری امسال قرار دارند به سرعت ارزش‌گذاری و به فروش خواهند رسید.

 واگذاری در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سبحانی درباره فروش اموال مازاد دولت در قالب واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به مردم گفت: تاکنون در این خصوص برنامه‌یی نداشته‌ایم اما واگذاری سهام عدالت در قالب واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح شده است. مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی برنامه‌های این نهاد برای اجرای دستور دولت مبنی بر واگذاری اموال مازاد را مورد توجه قرار داد و گفت: سازمان خصوصی‌سازی در راستای اجرای دستور دولت، تلاش می‌کند فرآیند واگذاری ۶۳۰ بنگاهی که در فهرست امسال هستند را به سرعت اجرایی کند. وی ارزش مجموع این ۶۳۰ بنگاه را هزاران میلیارد تومان دانست و گفت: البته نمی‌توان رقم دقیقی برای این فهرست اعلام کرد، چراکه ارزش‌گذاری همه این شرکت‌ها هنوز انجام نشده است. به گفته سبحانی برای انجام ارزش‌گذاری باید تا زمان برگزاری مجمع منتظر ماند چراکه ارزش شرکت‌ها معمولا پس از مجمع تغییر می‌کند و به همین دلیل اکثر قیمت‌گذاری‌ها پس از برگزاری مجامع انجام می‌شود. سبحانی تاکید کرد: سازمان خصوصی‌سازی امسال در چندین نوبت آگهی مزایده منتشر خواهد کرد که نوبت بزرگش دوم مرداد ماه با واگذاری‌هایی به ارزش پایه 2هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران